Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?

Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?

24.04.2024 9:11
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Od začátku únoru došlo na londýnské burze k výraznému zdražení mědi. Na dohled psychologické hranice 10 000 dolarů za tunu táhne měď jak napjatá situace na straně nabídky, tak především silná poptávka z Číny. A podobně je tomu i u dalších klíčových komodit – od ropy přes železnou rudu až po kobalt. Výsledkem je neobvykle silný nárůst čínských zásob napříč komoditním spektrem.

Zůstaneme-li u mědi, její cena je často využívána jako indikátor kondice čínské ekonomiky. A skutečně platí, že část silné poptávky jde na vrub hospodářskému oživení – především v průmyslu, kterému se v prvním čtvrtletí dařilo nad očekávání dobře. Ale celý příběh je zřejmě složitější. Nemalá část poptávky totiž odráží mohutný nárůst zásob, který je z historického pohledu i při zohlednění tradiční sezónnosti významně nadstandardní (viz graf).

Co stojí za takto agresivní akumulací zásob? Jednou z možností může být příprava Číny na devalvaci juanu. V takovém případě by dávalo silné předzásobení smysl, jelikož drtivá většina komodit je obchodována v amerických dolarech. Devalvace čínské měny by navíc podpořila vývozy elektromobilů nebo solárních panelů, u kterých je měď kritickým vstupem. Roli mohou sehrát i americké prezidentské volby. Jinak řečeno, provést celou operaci, dokud je v úřadu Joe Biden, neboť odvetná opatření ze strany Donalda Trumpa by mohla být podstatně tvrdší.
Vysvětlením mohou být i strategicko-geopolitické důvody. Měď je nejdůležitějším kovem probíhající dekarbonizace, bez kterého nejde vybudovat zelená infrastruktura – solární panely, baterie nebo elektromobily (výroba elektromobilu vyžaduje zhruba 90 kg mědi, u spalovacích motorů je to cca 23 kg). Vysoké zásoby tohoto strategického kovu, za jehož zpracování je navíc Čína globálně zodpovědná z více než 50 %, tak dává Pekingu důležitou konkurenční výhodu. A třeba i možnost zaplavit zahraniční trhy svými „zelenými“ produkty, často navíc vehementně podporované státními subvencemi.

Zatímco Čína má velmi silnou pozici v rámci celého dodavatelského řetězce kritických minerálů, Evropa v tomto ohledu zaspala. Jde přitom o zdroje, u kterých bude silná poptávka narážet na omezenou nabídku. Evropa proto musí šlápnout na plyn, pokud chce zlepšit vlastní konkurenceschopnost a naplnit ambiciózní plány uhlíkové neutrality. Alternativou je rostoucí závislost na Číně, které je – po zkušenostech s ruským plynem – nanejvýš vhodné se vyhnout.

čína měď

*** TRHY ***

Koruna
Koruna včera zůstala na svém a nijak nereagovala na vystoupení guvernéra Michla na Univerzitě Pardubice. V rámci diskuze guvernér zmínil, že hlavní úroková sazba se bude v budoucnu pravděpodobně pohybovat nad třemi procenty. Směrem k debatě o dlouhodobé rovnovážně sazbě pak A. Michl uvedl, že většina bankovní rady si myslí, že tato sazba je mírně vyšší, než činí modelový 3% předpoklad. Směrem ke květnovému zasedání příliš nového nezaznělo a nadále tak platí, že varianta 50bps snížení sazeb je zdaleka nejpravděpodobnější. Jak ale guvernér zmínil, „po poklesu sazeb v květnu bude ČNB snižovat sazby velmi opatrně“.

Eurodolar
Na devizových trzích včera eurodolar krátce otestoval hladinu 1,07, poté co byly zveřejněny první odhady PMI z eurozóny. Ty ukázaly na to, že podnikatelská nálada v eurozóně se dále vylepšuje. Zároveň s tím se v důsledku pokračující výsledkové sezóny zvyšuje i apetit po riziku, což euru rovněž pomáhá.
Dnes může eurodolar na svoje včerejší zisky navázat, a to zejména pokud se ukáže, že se podnikatelská nálada v Německu vylepšuje (index Ifo) a globální akciové trhy budou schopny rozšířit svoje zisky.

Regionální Forex
Maďarská centrální banka snížila svoji základní úrokovou sazbu z 8,25 % na 7,75 %, což bylo v souladu s tržním očekáváním. Doprovodný komentář k rozhodnutí MNB byl přiměřeně neutrální s tím, že naznačoval relativně opatrný postup při redukci sazeb na dalších zasedáních, s čím byl forint evidentně spokojený. My počítáme s tím, že by MNB měla i v květnu snížit sazby o 50bps, přičemž pokud to vnější okolnosti centrální bance dovolí, tak by se o podobný krok mohla pokusit i v červnu. Ve druhé polovině roku však bude cyklus snižování sazeb v Maďarsku výrazně pomalejší.


Čtěte více:

Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
24.04.2024 6:15
Proč se německá ekonomika potýká s problémy, zatímco americká jde kupř...
Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
24.04.2024 8:29
Čistý zisk amerického výrobce elektromobilů Tesla v prvním čtvrtletí l...
Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě
24.04.2024 9:06
Evropské akciové trhy míří k pozitivnímu zahájení středečního obchodov...

Váš názor
 •  
  24.04.2024 9:36

  Američané hrozí Číně sankcemi na bankovní sektor. Ve hře můžou být i jiné sankce. Proč by číňané kupovali americký dluh, když jim může hrozit zmrazení jejich rezerv nebo dokonce amerických dluhopisů držených Čínou? Pak je měd skladovaná v Číně dobrá volba. Stejně jako zlato, které číňané tento rok kupují ve velkém. A další suroviny jsou na tom podobně.
  _RaS_
  •  
   24.04.2024 18:08

   "Alternativou je rostoucí závislost na Číně, které je – po zkušenostech s ruským plynem – nanejvýš vhodné se vyhnout." . . . Bureš, Čermák, Rusinko . . . Jakých zkušenostech vážení ? Rozvinete myšlenku ? Pokud si pamatuji, tak Rusko bylo vždy spolehlivý a levný dodavatel. Jediný problém si pamatuji, když se plyn před X lety jaksi záhadně ztrácel při tranzitu přes UA a Ukáčkám se nechtělo platit.
   Peté13
   •  
    27.04.2024 2:20

    Spolehlivě doručný trojský kůň. No paráda :-D
    David Kovář
Aktuální komentáře
18.05.2024
16:01Přehledně: Odkdy se na firmy vztahuje ESG reporting?
15:30J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
9:45Víkendář: Apple nemusí v oblasti umělé inteligence dělat všechno sám
17.05.2024
22:00S&P 500 si připsal již čtvrtý týdenní zisk v řadě  
17:45Americká ekonomika podle jednoduchého indexu celkového blahobytu
17:27Filla, Zrzavý či Toyen. V galerii KODL probíhá předaukční výstava a blíží se tradiční aukce 26. května na Žofíně
17:13TRHY: GameStop vypadá jako GameOver, zatímco zlato se vrací nad 2400 dolarů  
16:17Odbory Royal Mail hrozí stávkou, pokud Křetínský nesplní jejich požadavky
15:43CNBC: Žhavá rally drahých kovů může pokračovat, cíl pro zlato až u 2600 dolarů
14:04Ramsey: Tesla má u autonomního řízení specifickou strategii, nabíjecí stanice jsou jedním z nejhodnotnějších aktiv
12:50Primoco UAV SE: Oznámení o odvolání konání valné hromady
12:45Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu
12:24Perly týdne: Spekulace na akciích jako sociální rebelie?
12:07Skupině Photon Energy klesly v prvním čtvrtletí tržby, provozní zisk jí stoupl
11:46Jak ozdravit největší realitní trh na světě? Na peníze od vlády finanční trhy slyší
11:20Eurostat: Míra inflace v EU v dubnu zůstala na 2,6 procentech, v ČR se zvýšila
11:09FRESH s Janem Burešem a Dominikem Rusinkem: Hledání nové letové hladiny aneb kde ČNB ‚zaparkuje‘ úrokové sazby?  
9:49Čína oznámila rozsáhlá opatření na oživení realitního trhu
9:01Rozbřesk: Červnový pokles sazeb ECB potvrzen
8:44Colt CZ dokončil akvizici Sellier & Bellot, čínská ekonomika prochází nevyrovnaným oživením a futures jsou v červeném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data