Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Produkce elektřiny v ČR je schopna pokrýt potřebu až do roku 2018

Produkce elektřiny v ČR je schopna pokrýt potřebu až do roku 2018

25.07.2007 8:37
Autor: Jan Krejčí, Patria Finance

Podle agentury ČTK je schopna produkce elektřiny v České republice pokrýt potřebu až do roku 2018. Pokud do téhož roku nepřibudou žádné nové kapacity, bude muset Česka republika začít elektřinu dovážet.

Náš názor: Bylo by velmi překvapivé, pokud by během příštích pěti až deseti let nebyla vybudována žádná nová kapacita. Předpokládáme, že nejlepší cestou jak navýšit kapacitu je postavit další blok v Temelínu s ohledem na fakt, že jaderná energie nejméně znečišťuje životní prostředí.


Váš názor
  • Další blok v Temelíně
    25.07.2007 9:29

    Přínos jaderných elektráren v oblasti znečišťování životního prostředí popírají jen ti největší demagogové, zde je věc celkem jasná. O správnosti umístění dalších bloků k existujícím v Temelíně už dávno nejsem přesvědčen. Argumenty, že tam už něco je předinvestováno atd. jsou velmi laciné, hodnota toho co se dá využít je legrační (nepočítám-li obrovský lidský potenciál zvyklý v blízkém okolí žít a pracovat). Regionu už není co nabídnout, je třeba vybrat v ČR z možných variant jinou lokalitu. Je škoda, že jsme v ČR mezitím skoro zlikvidovali dodavatelskou sféru schopnou jederný blok postavit. Chovali jsme se jak amatéři na burze - prodávali jsme, když všichni prodávali, teď se bojím, že zase budeme kupovat když všichni kupují. Kupovat se mělo hned po najetí ETE, ve správný čas bychom měli rezervy a proklamovaná léta 2012, možná 2015 nebo 2018 - vždyť je to vlastně jedno - by česká energetika procházela s větší noblesností, s většími rezervami a i možnostmi vývozu ELE. Ano, nebude to překvapivé, když cca za 10 až 15 let vybudeje pro ČR ruský nebo francouzský dodavatel jaderný blok na klíč, bylo by překvapivé a velmi dobré, kdybychm to zase jako ČR uměli sami.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
easyJet PLC (09/19 Q4)
Home Depot Inc/The (10/19 Q3, Bef-mkt)
Kohl's Corp (10/19 Q3, Bef-mkt)
TransDigm Group Inc (09/19 Q4, Bef-mkt)
12:45Medtronic PLC (10/19 Q2)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb