Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Guvernér Kranjec: Krize hypoték v USA může ohrozit spotřebu v eurozóně

Guvernér Kranjec: Krize hypoték v USA může ohrozit spotřebu v eurozóně

7.8.2007 12:06
Autor: ČTK

Lublaň 7. srpna (ČTK) - Ze Spojených států by mohly do Evropy dorazit nárazové vlny tamní krize na trhu rizikových hypoték, a to by mohlo ohrozit spotřebitelskou poptávku v eurozóně. Řekl to v dnešním vydání britského listu Financial Times guvernér slovinské centrální banky Marko Kranjec. Jeho vyjádření dává tušit, že Evropská centrální banka by mohla mít z vývoje v USA větší obavy, než to dává zatím najevo.

"Pokud dojde k silnějším turbulencím, mohlo by to klidně negativně ovlivnit poptávku domácností," řekl Kranjec. Minulý týden šéf ECB Jean-Claude Trichet na tiskové konferenci uklidňoval investory, že eurozóně v podstatě žádné nebezpečí kvůli problémům amerického trhu hypoték nehrozí.

Na jaře vypukla krize na americkém trhu hypoték pro rizikové klienty, kteří nedosáhli na standardní úvěry u bank a vzali si méně výhodné hypotéky u specializovaných věřitelů. Kvůli útlumu na trhu bydlení po letech prudkého růstu začaly klesat ceny domů a prudce rostl počet nesolventních dlužníků; zkrachovalo již několik poskytovatelů substandardních hypoték a další desítky těchto institucí, často součástí velkých bank, tyto aktivity překotně opouštějí a odepisují.

Potíže segmentu rizikových hypoték se šíří do celého finančního sektoru a vliv začínají mít i na finanční instituce mimo USA. Minulý týden se první obětí krize rizikových hypoték stala malá německá banka IKB, které musely přijít na pomoc spřátelené banky v čele se státní KfW. Odhaduje se, že jen německé banky mají přímo či nepřímo investováno na americkém trhu rizikových hypoték přes 17 miliard eur.

IKB i celá řada dalších evropských investorů má nakoupeny cenné papíry svázané právě s americkými hypotékami. Na finančním trhu nová situace vede ke zpřísnění podmínek pro rizikovější investice. Banky výrazně omezily zejména financování firemních akvizic, kdy investoři kupují firmy na dluh.

Kranjec kritizoval investory za to, že se vrhli do příliš velkých rizik. "Dokud byly dobré vyhlídky na levné peníze, šli všichni do toho. Na trzích zavládla určitá forma iracionální nenasytnosti. Teď vidíme přehodnocování," řekl Kranjec. Dodal však, že jinak je ekonomika eurozóny zdravá a nynější dynamický růst má udržitelný charakter.

Šéf německé centrální banky Axel Weber v souvislosti s krizí kolem IKB minulý týden uklidňoval trhy a říkal, že německé bankovnictví situace nijak neohrozí. Jeden z analytiků italské centrální banky vyjádřil podiv nad tím, že slovinská banka zrovna teď veřejně mluví o hrozbách pro poptávku. "Trhy byly v pátek velmi rozkolísané. Dnes se sice trochu uklidnily, stále je však asi velmi nemoudré, aby nějaký centrální bankéř o takovém problému diskutoval," řekl analytik.


Váš názor
  • :))
    7.8.2007 12:39

    "Na trzích zavládla určitá forma iracionální nenasytnosti" bych to nazval jinak :))
    Dejv
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data