Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Problémy peněžního trhu se podepsaly na slovenké koruně i zlotém

Problémy peněžního trhu se podepsaly na slovenké koruně i zlotém

10.08.2007 10:11
Autor: 

Česká koruna ve čtvrtek posílila, po úvodních EUR/CZK 28,195 končila den na 28,100. Ačkoliv nebyla zveřejněna žádná čísla, vývoj na světových trzích byl dostatečným impulzem pro zvýšení zájmu o českou měnu. Když se k tomu ještě přidal člen Bankovní rady M.Hampl s tím, že bude koncem srpna zřejmě hlasovat pro další zvýšení sazeb, nezbývalo koruně nic jiného, než růst.
Dnes je kalendář domácích událostí prázdný. Jednoznačný vliv na pohyb koruny tak přijde ze zahraničí. Ranní ztráty asijských akciových trhů naznačují, že nejméně zpočátku by pozice české měny měla být příznivá pro další přiblížení k hranici EUR/CZK 28,00, později by se ale mohly trhy uklidnit a s nimi stagnovat i koruna.

Problémy peněžního trhu se nevyhnuly ani měnovému páru EUR/USD. Nejistota finančních trhů nahrávala nízko úročeným měnám a z útěku k méně rizikovým aktivům profitoval kromě dluhopisů i dolar. Ten tak po úvodních EUR/USD 1,38 končil na 1,368. Největší posílení si ale připsal yen, který vůči euru zpevnil přes 2 %.
V dnešním ranním asijském obchodování pokračoval přesun zájmu investorů k jistějším aktivům a dolar vůči společné měně znovu posiluje. To by mělo pokračovat ještě v evropském obchodování, později by ale mohla nastat korekce a euro by část svých ztrát získat zpět.

Slovenská koruna vo štvrtok oslabila asi o 20 halierov spolu so susednými menami s výnimkou českej koruny. Dôvodom bolo posilnenie USD na svetových trhoch a správa, že BNP Paribas (80 EUR, -3,29%) zmarazila aktivity svojich fondov v súvisloti s problémami na americkom trhu hypoték. Dnes budú kľúčové domáce dáta – inflácia a zahraničný obchod, ktoré by mohli byť podporou pre SKK. Ak však bude pretrvávať globálna averzia voči riziku, ani dobré domáce dáta nepomôžu korune zmazať včerajšiu stratu.

Zlotý včera vůči euru oslabil, po ranních 3,7655 končil na 3,780. Důvodem je především odklon investorů od rizikovějších aktiv, klid ale nedodala ani domácí scéna, kde bude zřejmě začátkem září rozpuštěn Sejm a koncem října vypsány nové volby.
Nejistota na finančních trzích bude zřejmě pokračovat zpočátku i dnes. Polská měna by tak ještě měla oslabit, později se trhy mohou uklidnit a s nimi měnový pár EUR/PLN může stagnovat.

Forint ve čtvrtek ztrácel, po úvodních EUR/HUF 248,50 uzavíral na 251,60. Oslabení měny lze přitom stejně jako i zlotého jednoznačně připsat přechodu světových trhů k jistějším aktivům.

Domácí scéna je dnes prázdná, trh bude proto opět pod vlivem zahraničí a postoje k emerging markets. Ty budou zřejmě zpočátku opět nepříznivé, později se ale může situace uklidnit a po úvodním oslabení lze očekávat stabilizaci i forintu.

(ČSOB - denní finanční zpravodaj)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2026
17:16Rozšiřování AI dominance a tečka za dlouhodoou stagnací
15:43Červnová inflace v USA překvapila. Klesla na 3,5 procenta
15:40Jaké jsou skutečné zájmy Číny a jak moc její konkurence ovlivní hospodaření amerických firem?
14:27Citi překonala všechny odhady zisku s tím, jak přestavba pod vedením CEO Fraserové nabírá na obrátkách
14:02Goldman Sachs těžila z tržní volatility, obchodování s akciemi bylo znovu rekordní
14:01IBM po předběžných výsledcích prudce padá. V pre-marketu odepsalo přes 20 %
13:26Obchodní divize Bank of America hlásí nejúspěšnější půlrok v její historii
12:53JPMorgan ve druhém čtvrtletí výrazně překonala očekávání, pomohlo obchodování s akciemi
12:08Ve Spojených státech sílí odpor k datovým centrům, hledají se alternativy
10:15Wells Fargo: Odklon od streamingu by mohl akcie Disney zvednout o 40 procent
9:59Export z Číny díky zájmu o umělou inteligenci vzrostl nejvíce od roku 2021
8:54Rozbřesk: Dvojí čínský šok pro evropská auta
8:35Cena ropy vzrostla nad 85 dolarů, evropské futures ukazují pokles, odpoledne reportují americké banky  
6:05Morgan Stanley: Akciová rally se může rozšířit i mimo technologické giganty  
13.07.2026
22:05Konflikt mezi Íránem a USA opět eskaluje  
17:06Extrémní americká prémie a co „není nemyslitelné“
16:08PODCAST Týdenní výhled: Nové napětí v Hormuzu, americká inflace a začátek výsledkové sezóny  
15:41USA v Hormuzu obnoví blokádu vůči Íránu a budou vybírat poplatky, oznámil Trump
15:05Goldman sází na carry trade. Barclays varuje před návratem volatility  
14:30Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2026

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - CPI, y/y