Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Analytici: Střední Evropa by krizi finančních trhů měla ustát

Analytici: Střední Evropa by krizi finančních trhů měla ustát

10.08.2007 14:56
Autor: ČTK

Praha 10. srpna (ČTK) - Mladé evropské ekonomiky by měly dobře ustát nynější krizi světových finančních trhů, protože nejsou příliš napojeny na problematický trh s hypotékami v USA a jsou silné. S odvoláním na analytiky to dnes napsala agentura Reuters.

Stupňující se problémy na vysoce rizikovém americkém trhu hypoték pro méně spolehlivé klienty zhoršily likviditu světových trhů a mohou ohrozit stabilitu finančních systémů a světový hospodářský růst. Reakce trhů v postkomunistické Evropě a na Balkáně ale bude podle analytiků tlumená, protože investory uklidňují silné fundamentální faktory v regionu.

"Všechny měny mladých trhů projevily za velkého stresu a nejistoty pozoruhodnou odolnost," uvedl například analytik francouzské banky BNP Paribas (79 EUR, -4,14%). Také obchodníci říkají, že jsou dnes devizové kurzy ve východní Evropě převážně nedotčeny.

Turbulence na světovém trhu s akciemi a dluhopisy způsobily, že se investoři odtáhli od rizikových obchodů. Vzrostly proto měny s nízkým výnosem, kterými se investice do výnosnějších aktiv financovaly.

Česká koruna vzrostla o čtvrt procenta a kurz zlotého také prokázal odolnost, když stoupl o pětinu procenta. Jeho nárůst ale tlumí politická nejistota kolem vlády premiéra Jaroslawa Kaczyńského.

"Je to věc globální scény a obavy na trzích s akciemi a dluhopisy se nevyhnutelně mění v dobré zprávy pro měny s nízkým výnosem, například japonský jen či korunu," uvedla analytička londýnské společnosti 4Cast Limited.

BNP Paribas dodala, že odolnost vůči krizi vyvolává otázky, zda by měny jako zlotý měly být vůbec považovány za měny mladých trhů. Dokonce i běžně kolísavý maďarský forint a turecká lira zřejmě odolávají krizi likvidity; oslabily zhruba o 0,6 a 0,8 procenta.

Analytici ale také připomínají, že region jako celek, a zejména Turecko a Maďarsko, má proti sobě jeden negativní faktor. Je jím vysoká zadluženost spolu s fiskálními deficity, napsala agentura.



Váš názor
  • Paribas má máslo na hlavě
    24.08.2007 12:52

    Francouzská banka BNP Paribas pozastavila činnost třem fondům investujícím do amerických hypotéčních produktů, tak aby klienti nemohli vybrat své peníze z fondů a zajistila tak finanční stabilitu systému..... http://www.situace.info/search?q=Paribas
    Kosmík
  • Moje rec
    10.08.2007 15:24

    nejvestsi emerging market je ted USD
    Trainee
    • Re: Moje rec
      10.08.2007 16:07

      Analytici (Anóšci!!!) vy tikani jdeni vy prasata, nic se neschová před pádem New Yorkské burzy. Krach přichází. Tak nekecejte že se některý z evropských předražených trhů ubrání. Je to holá lež vy tikani jedni.
  • by měly
    10.08.2007 15:14

    pisatel měl asi na mysli - si ustlát - neb asi nevnímá co se děje na worlds stocks
    mm
    • Re: by měly
      10.08.2007 20:11

      zbytečně se rozčiluješ,i analytici jsou ve vleku situace,trhům vládne někdo úplně jiný, a analytik chce též přežít a profitovat... kdyby věděl jak na to ,tak je z něj investor a ne divestor... a třeba je to názor analytika na nanotechnologie,kdo ví,vše je jen domněnka
      mm
    • Re: by měly
      10.08.2007 15:22

      Některé západoevropské banky a fin. instituce už začínají mít svoji vlastní ligu jako např. Barclays s -8% a ty dvouciferné!! Zatímco např. nejvolatilnější Turci se dneska hýbou méně než je obvyklé. A to bylo pořád: utíkejte na US a západoevropské trhy před riziky....
      RaketometG
    • Re: by měly
      10.08.2007 15:17

      Náhodou Praha se drží. Podívej např. na delty u našich bank, které jsou max. kolem 2% a na nejrenomovanější britské ústavy, které od rána slítly přes 6% i víc.
      Navrátil
  • by měly
    10.08.2007 15:08

    hlavně na Erstce je to již nějakou dobu vidět,
    mm
    • Re: by měly
      10.08.2007 19:57

      pravda,dnes se pse drží,ale nechme ji vyčkat několik dalších týdnů,6-10 ,možná ještě o vánocích se bude dát nakoupit... nějaký edventejžes dárek,a možná již bude drahý
      mm
Aktuální komentáře
20.05.2026
22:04Americké akciové indexy posulují před výsledky NVDA  
17:18Mimořádně silný růst americké ekonomiky v letošním roce?
16:56PPF vykázala loni čistý zisk 16,8 miliardy Kč, jde o meziroční pokles o 78%
15:13Dalio: Vzniká určitý systém čínského tributu, investuje se pro celý život
13:17Česko premiantem v Evropě, inflace byla v dubnu třetí nejnižší
13:08Bude trhy stále více ovlivňovat inflace a dluhové tlaky?
12:33ČEZ vydal zelené dluhopisy za 18,25 miliardy korun
11:04Stávka v Samsungu ohrožuje globální dodávky pamětí i HDP Jižní Koreje
10:50Obnoví Nvidia AI rally? A jak jestřábí je Fed? Trhy jsou dopoledne opatrné  
9:49EU se předběžně dohodla na legislativě, která má završit obchodní dohodu s USA
9:26Loňský rok M&T 1997 ovlivnila slabá stavební aktivita, první kvartál 2026 naznačuje obrat
9:22CSG oznámila silná čísla, akcie rostou o více než sedm procent
9:17Rozbřesk: Co může rychlý růst tržních výnosů a sazeb znamenat pro refixace hypoték?
8:50ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - ČEZ stanovil cenu emise zelených dluhopisů
5:59Trump v prvním kvartálu zobchodoval s akciemi „Magnificent Seven“ více než 50 milionů dolarů
19.05.2026
22:02Wall Street zpomalila: technologie se ocitly pod tlakem, trh řeší sazby a valuace společností  
17:14Akcie a rostoucí výnosy dluhopisů
15:09GEVORKYAN po výsledcích: Loď se otáčí. Růst potáhne obrana, Itálie a efekt dokončených investic
13:27Preview Nvidie: trh má vysoká očekávání, tržby by se měly blížit 80 miliardám dolarů  
12:20Evropské akcie se zvedají, ale výnosy ani Amerika povzbudivě nevypadají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
20:00USA - Zápis z jednání FOMC