Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vydělat se dalo i za poslední měsíc - aneb když je horko, musí se pít …

Vydělat se dalo i za poslední měsíc - aneb když je horko, musí se pít …

20.8.2007 11:16

Obrana proti korekcím i krizím na akciovém trhu může být v principu založena na snaze přelévat peníze mezi akciemi a ostatními aktivy, či na snaze pohybovat se na akciovém trhu mezi odvětvími a firmami tak, aby investor zůstal v plusu, či v co nejmenším mínusu. Tento druhý způsob pak může být založen na betách jednotlivých odvětví – čím menší beta tím menší citlivost odvětví (popř. firmy) na cyklus. Z tohoto důvodu jsou v dobách korekcí většinou opět populární do té doby nudná a nezajímavá odvětví typu utilit, výrobců a prodejců zboží běžné spotřeby, atd. Zápornou betu ale žádné odvětví nemá, na tomto základě tak spíše jde o minimalizaci ztrát.

To je případem i současného vývoje na trzích (tj. do pátku 17.8.) – např. celkový obrázek výnosů ve Spojených státech se dá charakterizovat následujícím grafem:

defend01

Zdroj: BW

Na úrovni rozlišení prezentované v grafu není jediné odvětví, které by za poslední měsíc vydrželo v plusu, existuje přitom určitá korelace mezi tím, kolik si jednotlivě připsaly za poslední rok (YTD) a kolik ztratily za poslední měsíc (korelace -0,28).

Pohled na měsíční vývoj v subodvětvích (tj. v rámci uvedených sektorů) se červená stejně, jako uvedená agregace. Jsou tu ale výjimky, ty lze nalézt právě u odvětví malých bet. První z nich jsou v rámci výrobců spotřebního zboží (Consumer staples – které je celé málo senzitivní na výkyvy trhu) producenti nápojů – tedy typické defenzivní odvětví s malou betou. Z řady s 1M posílením na úrovni 10% vystupují zejména PepsiAmericas (která v červenci znatelně zvedla odhad zisku pro celý rok 2007), CocaCola Bottling a Boston Beer. Druhou jsou výrobci produktů pro domácnost, tedy opět defenzivní tituly (za poslední měsíc posílily Kimberly-Clark, WD a Procter & Gamble). Dalším sektorem, který si dokázal připsat zisk i za poslední měsíc, jsou utility, ale pouze firmy podnikající v oblasti vodního hospodářství. Je to jediná oblast utilit, jinak typicky defenzivních titulů, které vydržela nad nulou a jejich PE přitom zdaleka není nízko. Podivnou shodou okolností tak během této letní medvědí epizody profitovaly pouze odvětví mající co do činění s vodou, či s nápoji (jako investiční pravidlo to ale asi neobstojí). Celkově se tak při pohledu na nedávný vývoj dá konstatovat, že se trhy drží pravidel „daných“ betou jednotlivých odvětví, to ale zdaleka nestačí - výjimky nejsou ojedinělé (více na toto téma v článku Jak se bránit proti korekcím...).

Na závěr tohoto úzkého pohledu na nedávný vývoj považuji za vhodné zde zopakovat postřeh Warena Buffeta: „For some reason people take their cues from price action rather than from values. Price is what you pay, value is what you get“. Jistě proti tomuto může být několik relevantních námitek, ale domnívám se, že narážel na to, jak jsou investoři někdy až posedlí tím, co zrovna dělá cena akcie a nevšímají si toho, co dělá její hodnota. Radí tak, že pokud je fundament v pořádku (a netlačí mě např. nedostatečná likvidita), nemá cenu se vzrušovat krátkodobým negativním pohybem ceny.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data