Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MSV: Průmysl v ČR brzdí hlavně nedostatek lidí a drahé energie

MSV: Průmysl v ČR brzdí hlavně nedostatek lidí a drahé energie

2.10.2007 8:18
Autor: ČTK

Brno 2. října (ČTK) - Rozvoj tuzemských průmyslových podniků brzdí hlavně nedostatek kvalifikovaných pracovníků, malá spolupráce se školami ve vědě a inovacích a rychle rostoucí ceny energií. Na mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně to uvedli zástupci vlády i podnikatelů. Šancí právě pro vědu a inovace teď nejspíš budou hlavně peníze z Evropských fondů.

Česká republika by si podle premiéra Mirka Topolánka měla udržet vysoký podíl průmyslu na celkovém hrubém domácím produktu. Prezident Svazu průmyslu a obchodu Jaroslav Míl ale varuje, že jestli se nepodaří začátkem příštího roku schválit druhou etapu daňové reformy, bude to pro ČR znamenat významné zpomalení vývoje.

Česko už ztratilo výhody, které mělo v polovině 90. let, jako je třeba levná a kvalifikovaná pracovní síla, míní Topolánek. Země tak musí hledat jiné způsoby, jak si investory udržet a přilákat další. Podle premiéra to ale nejsou investiční pobídky, jejich doba už je prý pryč.

Topolánek chce, aby se ČR stala inovační špičkou Evropy. Musí proto být beze zbytku využity evropské strukturální fondy, uvedl s tím, že nezbytné budou také peníze ze soukromých zdrojů.

Záleží ale na tom, jestli je firmy budou mít. Další investice firem brzdí rostoucí ceny energií. Zisky energeticky náročných provozů v Česku klesly za poslední tři roky hlavně kvůli drahým energiím asi o třetinu, řekl generální ředitel Třineckých železáren člen představenstva svazu průmyslu Jiří Cienciala.

Domácí firmy navíc trápí i nedostatek zaměstnanců, musejí tak odmítat některé zakázky a ztrácejí oproti zahraničním podnikům konkurenceschopnost. Úspěšné jsou hlavně nadnárodní koncerny, což potvrzuje ocenění Czech Top 100, které dnes v Brně získala společnost Siemens jako nejvýznamnější strojírenská firma ve střední a východní Evropě. Obdobná ocenění získaly letos ve svých oborech i Rockwool International ve stavebnictví a koncern Bosch Group na Autosalonu Brno.

Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga by mělo Česko dát větší prostor stipendiím pro zahraniční studenty ze zemí mimo Evropskou unii. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas uvažuje, že podobný systém zahrne do projektu takzvaných zelených karet, který by měl do Česka od příštího roku přivézt pracovní sílu z ciziny. Stipendia, jakási obdoba systému, který za minulého režimu fungoval v někdejším Československu, by prý mohla firmám přinést právě nedostatkové kvalifikované pracovníky a zároveň by zvýraznila tuzemský průmysl v cizině.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data