Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
KOMODITY – NOVÉ INVESTIČNÍ PŘÍLEŽITOSTI SE SOUČASNÝM SNÍŽENÍM RIZIK

KOMODITY – NOVÉ INVESTIČNÍ PŘÍLEŽITOSTI SE SOUČASNÝM SNÍŽENÍM RIZIK

11.10.2007 14:59
Autor: 

Investice do komodit jsou mezi investory stále více populární. Důvodem zvyšujícího se zájmu investorů je prudký nárůst cen komodit v poslední době. Nákup komodit v minulých letech se pro mnohé investory ukázal jako výhodný obchod, když většina průmyslových komodit zhodnocovala řádově v dvojciferných číslech ročně.

Příkladem komodit, které od roku 2001 prudce zhodnotily jsou např. ropa Brent (277%), zlato (165%), hliník (78%), měď (456%) coby základní vstupy pro většinu běžných výrobních procesů. 

Graf: Vývoj ceny zlata (USD/troz.)

komodity 1

Graf: Vývoj ceny mědi (USD/t)

komodity 2

Proč ceny komodit rostou tak rychlým tempem? Důvodů je víc: tenčící se celosvětové zásoby ostře kontrastující s rychle rostoucí poptávkou, nedostatek nových nalezišť, válečné konflikty, spekulativní nákupy. Hlavním důvodem však zůstává vysoký ekonomický růst rozvojových zemí, který jde ruku v ruce s poptávkou po energetických zdrojích a kovech.

Komoditní investice jsou považovány za vhodný doplněk portfolia složeného z akcií, dluhopisů nebo indexů. Primárně se s komoditami obchoduje na burzách v Chicagu (CME,CBOT), nebo New Yorku (NYMEX,NYBOT), a to formou termínovaných kontraktů (futures). Tyto investice jsou ale vysoce rizikové, protože obsahují páku.

V poslední době se komodity stávají dostupné i v méně rizikové formě tzv. strukturovaných dluhopisů. Jednou z možností je investice do 4-letého zajištěného komoditního dluhopisu PLUS vydávaného přední světovou investiční bankou Barclays Bank s garancí návratnosti 100 % vložené částky v době splatnosti.

Díky Zajištěnému Komoditnímu Dluhopisu PLUS profituje investor ve čtyřletém období 135% podílem na průměrném vývoji cen portfolia komodit, které se skládá po 25% z ropy (Brent), hliníku, mědi a uhlí. Dluhopis tak nabízí možnost diverzifikovat portfolio sestávající z tradičních investic, jako jsou akcie a dluhopisy

Více informací o možnostech nákupu a Komoditním Dluhopisu PLUS naleznete zde.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data