Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v září: poklesem dovozu ropy k vyššímu přebytku

Zahraniční obchod v září: poklesem dovozu ropy k vyššímu přebytku

2.11.2007 9:53
Autor: David Marek

Obchodní bilance dosáhla v září přebytku 14,4 miliardy korun po mírných deficitech v červenci a srpnu. Nečekaně vysoký přebytek zahraničního obchodu vychází z nízkého tempa růstu dovozu, které v září dosáhlo nejnižší hodnoty za posledních 17 měsíců (7,6 procenta). Vývoz naopak svou dynamiku udržel v dvouciferném teritoriu (+11 procent).

Stále ještě příznivá situace na západoevropských trzích a rychlý hospodářský růst ve střední Evropě nabízí prostor k expanzi vývozu. Ten využívají zejména vývozy automobilů, výpočetní techniky a telekomunikačních zařízení. Řada indikátorů ovšem naznačuje, že eurozóna má vrchol aktuální konjunktury za sebou. Prognózy na příští rok počítají se zpomalením hospodářského růstu. Při jejich naplnění by vývoz z ČR patrně nerostl tak rychle jako v současnosti. Na druhou stranu ale v české ekonomice pokračuje silná investiční aktivita zvyšující výrobní a exportní možnosti. O pokračování investiční dynamiky svědčí růstu dovozu strojů a dopravních prostředků o 12,1 procenta.

Zářijové výsledky ovlivnil výrazně nižší dovoz nerostných paliv. Dovoz ropy ve srovnání s loňským zářím reálně klesl o 14,4 procenta, dovoz zemního plynu o 31,6 procenta. Vzhledem k závislosti české ekonomiky na těchto energetických zdrojích, lze očekávat, že se v dalších měsících dovoz ropy a plynu opět zvýší.

. Příznivý výsledek v září vylepší vliv zahraničního obchodu na HDP ve 3. čtvrtletí. Celoroční saldo obchodní bilance směřuje k hodnotám 65-70 miliard korun. Příznivý výsledek by mohl pomoci udržet kurz koruny v blízkosti hranice 27,0 korun za euro, ačkoli rovnovážná hodnota kurzu je podle našeho odhadu o něco výše.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data