Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Slovenská koruna včera posilnila k 32,84 Sk/EUR... přehled devizových zpráv

Slovenská koruna včera posilnila k 32,84 Sk/EUR... přehled devizových zpráv

14.11.2007 9:37
Autor: KBC/Patria

České koruně se podle očekávání příliš nedaří návrat k slabším hodnotám. Včera zarazila negativní korekci o 26,72 EUR/CZK a díky dobrým výkonům světových akcií, které přinesly optimismus do celého regionu, slavila návrat k silnějším úrovním.

Dnešní sentiment na klíčových zahraničních trzích by měl dál přát náladě v regionu, a počítáme tak s možností dalších zisků. Z technického hlediska není vyloučeno dočasné rozšíření zisků k novým historickým maximům – pevnou podporu, o kterou by se měl EUR/CZK zarazit, vidíme na 26,42.
 
Dolar zastavil pozitivní korekci stejně rychle, jak opadl zájem o americké dluhopisy. Včera se tak odrazil od 1,452 a zamířil zpět k 1,465 EUR/USD.
Pokles averze k riziku, lepší výkony akcií a nižší zájem o americké dluhopisy mohou na jedné straně dolaru škodit i dnes. Na straně druhé klesají sázky na pokles sazeb v USA, což je z pohledu USD příznivější zpráva. Čekáme tak prozatím volatelní pohyb v pásmu 1,450-1,475 EUR/USD. 

Slovenská koruna včera posilnila k 32,84 EUR/SKK podporená lepšími než očakávanými číslami HDP. Ekonomika v 3. štvrťroku vzrástla o 9,4 %, hoci sa čakalo jej spomalenie na 8,5 %. Detailná štruktúra bude zverejnená až v závere novembra. Dnes sme bez čísiel, takže koruna bude sledovať vývoj v regióne. Stojí pred ňou ďalšia dôležitá úroveň podpory eura na 32,80. Jej prekonanie je pravdepodobné iba v prípade priaznivého sentimentu v regióne. Tým by sa otvorila cesta k historickému maximu na úrovni 32,72 EUR/SKK. O všetkom však rozhodne postoj investorov k rizikovým aktívam.

Zlotý včera vůči euru mírně posílil, po úvodních EUR/PLN 3,645 končil na 3,638, v průběhu dne ale zůstal v úzkém intervalu 3,63 až 3,65. Bez vlivu zůstal lepší deficit běžného účtu, který nezměnil ani očekávání dalšího růstu sazeb.
Dnes bude polská měna ovlivněna jak domácí inflací, tady očekáváme výsledek podle konsensu, tak vývojem na vyspělých trzích, kde zatím převládl zájem o rizikovější aktiva. Mírně negativní pro zlotý by mohla být jen domácí inflace, pokud by byla meziročně pod 3,0 %. 

Forint v úterý mírně posílil, po ranních EUR/HUF 254,50 uzavíral den na 253,80. Stejně jako zlotý se však po celý den pohyboval v úzkém pásmu, když nereagoval ani na vyšší domácí inflaci. K posílení mu pak rovněž pomohl zvýšený zájem investorů o rizikovější aktiva.
Dnešní HDP je již konečnou hodnotou, a neměl by proto překvapit. Forint tak bude opět ovlivněn zájmem o středoevropský región. který by mohl být dnes minimálně zpočátku pozitivní a poslat měnu pod hranici EUR/HUF 253.

Váš názor
 • Pro partu: EUR vs. CZK či SKK
  14.11.2007 11:51

  Myslím si, že hodnověrnější je užití CZK/EUR či SKK/EUR a nikoli obráceně. To by byla naše či slovenská měna poněkud silnou, protože logika říká SKK za EUR a tedy nikoli obráceně. 32,84 společné měny za 1 slovenskou korunu??? To by přec nemělo smysl usilovat o EURo, které již nyní oslabuje vůči našim měnám. Nemyslíte pánové???
  • Re: Pro partu: EUR vs. CZK či SKK
   14.11.2007 12:41

   No lidi, co na to koukaj na terminálech zase nechápou, jak někdo může napsat CZK/EUR :-)) je to věc zvyku. Prostě buď je to kurz=26,7CZK/EUR, nebo EUR/CZK=26,7. obojí myslim dává smysl. problém je akorát s kurzama, co člověk moc nesleduje. třeba 1,05 CAD/USD, nebo naopak? ;-)
   Jenda
   • to Jenda
    14.11.2007 16:58

    No částečná pravda, ale systém je systém. My znalí kursů to chápeme, ale proč nepsat POŘÁDNĚ!!!
    Fantozzi
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data