Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
CarMax - Buffettova investice, která se nekonala

CarMax - Buffettova investice, která se nekonala

21.11.2007 11:57
Autor: 

Ceny akcií v automobilovém sektoru jsou na nízkých úrovních a přední investoři vyrážejí na lov za výhodnými nákupy. Kirk Kerkorian minulý rok koupil téměř 10 % akcií General Motors, které následně prodal, a soukromá společnost s ekvitami Cerberus Capital Management na začátku letošního roku převzala majoritní kontrolu nad společností Chrysler.

Minulý týden to už začínalo vypadat, že se CarMax, který je jedním z průkopníků super-obchodů s ojetými automobily, stal další kořistí. Povídalo se, že akcie společnosti skupuje legendární investor Warren Buffett. Objevily se titulky „Buffett kupuje majoritní podíl v CarMax“ nebo „Nákupy Buffetta posílají cenu akcií CarMax nahoru“. Když tato zpráva 15. listopadu pronikla na povrch, poslali investoři, kteří nechtěli zůstat pozadu, cenu akcií CarMax směrem nahoru. (Více také ZDE.)

Ceny akcií CarMax se zvedly o 1,62 USD, což je o 7,5 %. Zpráva, která se objevila v mnoha zpravodajstvích, však není přesná, protože Buffett se přímo nákupu neúčastnil. Akcie nakoupila společnost GEICO, která působí jako pojišťovací automobilová společnost, a také jako pobočka Buffettovy společnosti Berkshire Hathway. Což je velký rozdíl.

Na první pohled se účast Buffetta na nákupu zdála logická. CarMax se potýkal s problémy a jeho akcie o týden předtím spadly na celoroční minimum 18,88 USD. Analytikům se nicméně zamlouval obchodní model: Čistotou zářící prodejci, kteří pracují za fixní provizi a prodávají vysoce kvalitní ojeté automobily za fixní ceny bez žádného smlouvání. „S největší pravděpodobností se shodujeme s dlouhodobým Warren Bufetovým [sic] odhadem prognóz pro CarMax“ napsal Matthew J. Fassier z Goldman Sachs.

Ačkoli CarMax čelil problémům, které vyplývaly z očekávaného zpomalení spotřebitelských výdajů, jeho tržby se nestále zvyšovaly a několik analytiků akcie doporučovalo. CarMax proto vypadal jako typická Buffettova transakce. Proslulý investor rád dává velké a dlouhodobé sázky na společnosti, které mají solidní značku a jasný obchodní model. Co by mohlo být jasnější než obchod s ojetými automobily?

Při pozornějším čtení archívu 13-F SEC Buffettovi společnosti Berkshire Hathway se však ukazuje, že Buffett nebyl přímo zapojen. Zaprvé, velikost investice – méně než 14 milionů akcií v ceně 258 mil. USD – není natolik veliká, aby vzbudila Buffettův zájem. Tato částka pro něj představuje drobné. Berkshire nedávno investoval 108 mld. USD, a proto se Buffett musí zajímat o velké podíly, aby měly investice výraznější dopad na jeho portfolio.

Dalším vodítkem v archivu je, že tři z vlastníků akcií CarMax jsou spojeni se společností GEICO. GEICO má své vlastní akciové portfolio, stejně jako Lou Simpson, prezident a generální ředitel kapitálových operací, který je legendární svým výběrem akcií. Simpson však bere menší investice než Buffett, protože má méně kapitálu. Lidé obeznámeni s transakcemi Berkshire Hathaway navíc vědí, že Simpson dělá investiční rozhodnutí sám.

Ačkoli se jedná pouze o legendu, pověsti o údajné Buffettově investici utichají pomalu. CarMax se o to rozhodně moc nesnaží. Když se o investici Berkshire dozvěděl, začal slavit šťastné načasování – společnost plánuje příští měsíc otevřít novou pobočku v Omaze a Buffett byl pozván na otevření. „Teď si dokonce myslím, že to udělal“, byla ocitována Katherine Kenny, asistentka viceprezidenta pro investiční vztahy.

Když Fortune o pár dní později oznámil, že Buffett sám nebyl pravým kupcem akcií, odpověděla: „Vlastně na tom nezáleží. Jen jsme šťastni, že se Berkshire zajímá o náš obchodní plán a důvěřuje mu.“ Některým investorům to však očividně došlo. Cena akcií se od té doby ustálila na 21,74 USD – prakticky na stejné úrovni, jako byla před zprávami o Buffettově investici.

(Zdroj: Fortune)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data