Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ministr financí: Polsko by s přijímáním eura nemělo spěchat

Ministr financí: Polsko by s přijímáním eura nemělo spěchat

07.01.2008 10:54
Autor: 

Varšava 7. ledna (ČTK) - Polsko by s přijímáním eura nemělo pospíchat a nejprve musí zajistit, aby ekonomika byla na tento krok dobře připravena. Řekl to v rozhovoru pro poslední číslo amerického týdeníku Newsweek polský ministr financí Jacek Rostowski. Podobný přístup má i česká vláda a Česká národní banka.
 
Rostowski za velký problém kolem přijímání eura označil nutnost strávit dva roky v pásmu omezeného kolísání směnného kurzu ERM-2. "Toto období by mohlo být pro ekonomiku velmi nebezpečné. Musíme se velmi dobře připravit a také musí být stabilní světová ekonomika," uvedl ministr.

Předchozí polská konzervativní vláda odsunula přijetí eura ze seznamu svých priorit; maastrichtská kritéria pro vstup do eurozóny v čele s rozpočtovým deficitem se však snažila plnit.

Rostowski nekonkretizoval, kdy přesně by Polsko mohlo vyměnit zlotý za euro. Řekl však, že by to mělo být před rokem 2016.

Ještě méně než Polsko spěchá do eurozóny Česká republika. Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma minulý týden v rozhovoru pro týdeník Ekonom uvedl, že Česká republika by mohla přijmout euro v roce 2019. Ekonomika by se podle něj do té doby dokázala vypořádat se všemi problémy a těžit z toho, co zavedení jednotné měny přinese. Navíc by se využilo toho, že na rok 2019 připadá stoleté výročí zavedení české měny.
 
Konvergenční program ČR z března 2007 počítal se vstupem do eurozóny v roce 2012. Aktualizovaný program z loňského listopadu už žádné konkrétní datum neuvádí. Premiér Mirek Topolánek tehdy uvedl, že zavedení eura v České republice se nedá do roku 2012 stihnout.
 
Do eurozóny v nejbližší době naopak míří Slovensko, které se snaží dodržet termín pro přijetí eura v lednu 2009. První z desítky zemí, které se staly členy EU v roce 2004 společně s Českou republikou, vstoupilo do eurozóny Slovinsko. Od počátku letošního roku se euro používá na Maltě a Kypru.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data