Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stavebnictví v květnu ovlivnil kalendář a svátky

Stavebnictví v květnu ovlivnil kalendář a svátky

10.7.2008 9:42
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Stavební výroba v Česku v květnu klesla meziročně o 2,9 procenta, ačkoli byla ve srovnání s předchozím měsícem mírně vyšší. Dynamika výroby byla už v prvních měsících roku výrazně slabší než loni, za což může i vysoká srovnávací základna minulého roku. Ke květnovému poklesu přispěl nižší počet pracovních dní. Zároveň se zřejmě projevily i dovolené, když pátky po dvou květnových svátcích sváděly k prodloužení víkendu.

Ve stavebním sektoru se nadále daří více inženýrským stavbám. Inženýrské stavitelství podle dat za podniky s 20 a více zaměstnanci přidalo 2,2 procenta. Na druhou stranu pozemní stavitelství pokračuje v poklesu, v květnu se propadlo reálně o více než 10 procent, což je výrazně horší výsledek než v předchozích měsících. Po předchozím roce, kdy právě pozemní stavitelství bylo tahounem sektoru, se tak role obrací.

Snížení dynamiky v sektoru se projevuje v postupném poklesu počtu zaměstnanců. Spolu s tím klesá i tlak na zvyšování mezd. Po prvním čtvrtletí, kdy mzdy rychle rostly (průměrně o 14 procent nominálně), dochází ke zpomalení a v květnu se mzdy zvýšily jen o 7,9 procenta. Za současné inflace byl tedy reálný růst mezd jen jednoprocentní.

Údaje o stavebních povoleních jsou za květen vysoké, počet 11.379 znamená 11,5procentní meziroční růst. Ještě výrazněji vzrostl počet povolených bytů, meziročně o 21 procent, přes vysokou volatilitu statistik stavebních povolení sledujeme v posledních letech mírný sestupný trend.


Váš názor
  • to je ale
    10.7.2008 9:47

    blbost - stavebnictví jede nonstop svátky ne svátky. Celosvětově se využívá příznivý počasí a na svátky se kašle. Dopad svátků je prakticky nulový a nějaký prodloužený víkend :-)))))))
    tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data