Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dědek: Česká ekonomika odolává turbulencím, ale koruna může napáchat škody

Dědek: Česká ekonomika odolává turbulencím, ale koruna může napáchat škody

14.8.2008 17:01

Česká ekonomika docela dobře odolává globálním turbulencím, hlavní problém je rychlá apreciace české měny, která může napáchat škody na ekonomickém růstu, uvedl v dnešním online rozhovoru na serveru www.patria.cz národní koordinátor pro zavedení eura Oldřich Dědek. „Korunu stále ještě nějakou dobu čeká apreciační trend. Bohužel, v praxi však koruna kolem tohoto trendu bude silně kolísat,“ uvedl Dědek. Čeští exportéři, které toto kolísání trápí mnohem více než trendové posilování, tak stále hlasitěji volají po stanovení termínu zavedení eura. „Termín eura vidí jako jeden z předpokladů, jak českým firmám v ostré konkurenci se zahraničím účinně pomoci. A já s nimi v tomto ohledu plně souhlasím,“ komentoval situaci českých exportérů národní koordinátor pro zavedení eura. Stanovení přepočítacího kurzu koruny vůči euru bude podle Dědka po skandálu na Slovensku jednou z nejutajovanějších aktivit. „Osobně si myslím, že nakonec kurz bude stanoven někde kolem hodnoty, ke které doputuje při běžném obchodování,“ řekl v rozhovoru Dědek.

Národní koordinátor pro zavedení eura zároveň v rozhovoru potvrdil obavy, že se česká koruna po přechodu Slovenska na euro stane ještě vítanějším cílem spekulantů. „Se slovenskou korunou již nebude možné spekulovat, takže více prostředků zůstane na korunu českou,“ řekl Dědek. V případě dlouhodobých investic Dědek naopak neočekává, že by skutečnost, že Slovensko přijme euro dříve než my, výrazně negativně ovlivnila zájem zahraničních investorů, neboť se „apetit investovat řídí celou řadou dalších faktorů“.

Oldřich Dědek v rozhovoru nenaznačil konkrétní termín, v němž by se Česká republika mohla stát součástí eurozóny, pouze uvedl, že bude rozhodnuto z pohledu, zda vstup do eurozóny přinese české ekonomice převahu přínosů nad náklady. Tuto bilanci pro vládu každoročně připravuje ministerstvo financí a ČNB a zkoumá v ní například, zda má ČR dostatečně konsolidované finance či zda je trh práce dostatečně pružný. Na další podmínce přijetí eura, jímž je plnění maastrichtských kritérií podle Dědka ztroskotal dříve avízovaný termín vstupu do Evropské měnové unie v roce 2010, když se vláda svou rozpočtovou politikou vzdálila od jednoho z nich. „Po přijetí předvolebního balíčku v roce 2006 s výraznými rozpočtovými dopady se zdálo zřejmé, že euro bylo tímto obětováno,“ uvedl v rozhovoru Dědek.
 
Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • excesy ČNB
  14.8.2008 18:54

  Přesně ty turulence ČNB vytváří ! A to snížením sazeb! Dnešní oslabení koruny oproti dolaru o více než 2% je nebývalé. A inflace vysoká. Kdyby ČNB nesnížila sazby tak by došlo k poklesu vlivem nových dat přibližně jen o 1%. Investoři pak neví co od koruny čekat.
  mpixel
  • Re: excesy ČNB
   15.8.2008 9:14

   nemáš spekulovat... Když nebude export pujde ekonomiky do haje, exporteri potrebujou 25/CZK/EUR, jak vidis CNB jim jde na ruku. Musis koukat v globalu 23EUR/CZK je pro ekonomiku v teto chvili neudrzitelne...
   Venda
   •  
    15.8.2008 9:27

    Jenže ne všichni investoři spekulují. Bez investorů není nic.
    mpixel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data