Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eurozóna: Inflace v srpnu podle odhadů klesla na 3,8 procenta

Eurozóna: Inflace v srpnu podle odhadů klesla na 3,8 procenta

29.08.2008 12:07
Autor: ČTK

Brusel (ČTK) - Míra inflace v zemích eurozóny v srpnu činila 3,8 procenta a snížila se z rekordních čtyř procent, na nichž byla v červenci. Ve svém prvním odhadu to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Je to výraznější pokles, než se čekalo a vzhledem k tomu, že se zhoršuje i podnikatelské klima, nelze vyloučit, že eurozóna míří k recesi.

Ekonomové v anketě agentury Reuters předpovídali, že inflace klesne jen na 3,9 procenta. Snížila se ale také inflační očekávání.

První rychlý odhad se zabývá jen roční inflací a neobsahuje odhad změny proti předchozímu měsíci. K dispozici nejsou ani žádné podrobné údaje za jednotlivé země, které bude obsahovat až přesnější zpráva. Úřad ji uvolní v polovině září.

Evropská komise v jiné zprávě uvedla, že inflační očekávání mezi evropskými spotřebiteli v srpnu klesla na 22 bodů, zatímco v červenci byla na 30 bodech. Dostala se tak pod dlouhodobý průměr 23 bodů.

Dosavadní vývoj inflace by měl potěšit Evropskou centrální banku (ECB), která se snaží držet inflaci těsně pod dvěma procenty. ECB už na začátku července zvýšila základní úrok o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta, a to právě proto, aby snížila tlak na růst cen.

Člen bankovní rady ECB Klaus Liebscher řekl, že banka bude brát zvláštní zřetel na to, aby udržela inflační očekávání v souladu s cílem cenové stability.

ECB v červenci sazby zvýšila navzdory tomu, že se objevuje stále více známek prudkého oslabení hospodářského růstu. Tento trend potvrdila i nová zpráva o srpnovém vývoji důvěry v ekonomiku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.06.2025
17:36AI, výnosy dluhopisů nad 6 % a akcie v boomu?
16:33Uklidnění situace ohledně celní politiky posílá trhy výše  
14:48Jefferies: Alarmující úvahy o dluhopisech lépe ignorovat, Fed bude směrem ke snižování sazeb tvrdohlavější
13:08Wall Street hledá strategie, jak vydělat na volatilitě způsobené Trumpovými cly
12:13Mohou akcionáři Tesly otevírat šampaňské?
12:07Nizozemský premiér oznámil rezignaci po Wildersově odchodu z vlády
11:58Eurostat: Inflace v eurozóně se v květnu vrátila pod dvouprocentní cíl ECB
11:23Kofola kupuje kávové plantáže v panamském Boquete,posílí kontrolu nad surovinami
11:19OECD přibrzdila očekávání růstu pro českou i světovou ekonomiku
11:16Ifo: Nálada v německé automobilovém průmyslu se dál zhoršuje, i kvůli clům
11:14Pád vlády drží evropské akcie lehce v červeném, slabá data trhy dokáží překonávat  
9:05Rozbřesk: Průmysl v květnu znovu zaškobrtnul. Deprese z Trumpových cel se ale nekoná
9:00Aktivita čínského zpracovatelského průmyslu poprvé za osm měsíců klesla zřejmě vlivem amerických cel
8:47Americká cla doléhají na Čínu, Apple se brání regulaci EU a futures jsou smíšené  
02.06.2025
17:59Měly by akcie vynášet více, než dluhopisy? A klesla relativní atraktivita akcií?
16:54Tomáš Vlk: ISM překvapivě horší, index stáhlo níž vyprazdňování skladů  
16:17Muskův velký návrat?
14:45Trumpova nová cla a vzájemné obviňování, napětí mezi USA a Čínou opět graduje
13:27Týdenní výhled: Trump slibuje vyšší cla, roste napětí ve vztahu s Čínou. Zůstal americký trh práce odolný i v květnu?  
13:25Evropská komise pokutovala firmy Delivery Hero a Glovo za kartel 329 miliony eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m