Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investoři: Příští rok by mohlo dojít na trzích k obratu

Investoři: Příští rok by mohlo dojít na trzích k obratu

22.12.2008 17:02

Klesající trend na kapitálových trzích by se mohl obrátit již v příštím roce. Alespoň si to myslí zhruba 60 % investorů, kteří odpověděli v anketě investičního portálu www.patria.cz. Asi 33 % respondentů si přitom myslí, že k zotavení trhů dojde ve druhém pololetí příštího roku, a asi 28 % respondentů počítá s obratem dokonce již v první polovině roku. Ankety, která na serveru Patria.cz probíhala od 6. listopadu do 22. prosince 2008, se zúčastnilo celkem 1534 uživatelů serveru.

Více než 16 % investorů, kteří odpověděli v anketě, se domnívá, že zotavení přijde v roce 2010 a téměř stejný počet obrat na trzích čeká až později.

Tabulka: Přehled výsledků ankety
Odpovědi na otázku Kdy dojde na trzích konečně k obratu? Počet odpovědí Odpovědi v %
Do konce roku 122 7,95%
V prvním pololetí 2009 425 27,71%
V druhém pololetí 2009 499 32,53%
V roce 2010 252 16,43%
Až po roce 2010 236 15,38%
Celkový počet odpovědí 1534 100%

Podle tradera společnosti Patria Finance Oldřicha Myslivce jsou však očekávání investorů příliš optimistická. K zotavení podle něj dojde nejdříve v roce 2010. Nejprve se musí vyřešit finanční problémy v bankách a pojišťovnách, musí dojít k revizi ratingů, změně některých legislativních otázek a k vyčištění trhů, uvedl Myslivec s tím, že neefektivní a neinovativní firmy skončí. "Až teprve poté se obnoví důvěra spotřebitelů, a to bude konečně startovní hladina pro další léta," řekl Myslivec.

Názory na budoucí vývoj trhů se mezi analytiky značně liší. Mezi největší optimisty patří švýcarská UBS, která předpověděla, že index S&P 500, který v tomto roce ztratil 40 %, by v příštím roce mohl posílit o 53 %, což by byl historicky nejvyšší roční nárůst tohoto indexu. Pro panevropský index FTSEurofirst 300 předpovídá 25% růst (viz ZDE).

Obrat na finančních trzích čeká již v příštím roce i např. člen bankovní rady ČNB Vladimír Tomšík. Ten v online rozhovoru na serveru www.patria.cz uvedl, že věří ve zlepšení ekonomické situace ve světě v roce 2010 a vzhledem k tomu, že finanční trhy podle něj obvykle reagují s určitým předstihem, mohly by se zvednout již příští rok.

Letošní prudká korekce zasáhla kapitálové trhy po několikaleté vytrvalé rally. Z trhů zmizely miliardy a akciové indexy během několika měsíců odepsaly desítky procent. Index PX , který se v loňském roce přiblížil na dosah 2000bodové hladiny, se letos sesunul až pod hladinu 700 bodů.

Vše odstartovala loni vypuknuvší americká hypotéční krize. Poté, co se úrokové sazby v USA vyšplhaly za dva roky z jednoho procenta na více než 5 %, začal růst počet nesplácených hypoték, zejména těch "rizikových", poskytovaných méně bonitním klientům. Splasknutí bubliny na americkém trhu s nemovitostmi přitom výrazně snížil hodnotu zástav. Americké hypotéky však mezitím pronikly do účetních knih bank zabaleny do různých odvozených cenných papírů v takovém měřítku, že se výsledky finančních institucí pod tíhou hypoteční krize začaly bortit jako domečky z karet. Bankrot fondů přední americké investiční banky Bear Stearns byl jen počátkem, na který navázaly další "Jobovy zvěsti". Nemožnost ocenit všechna "toxická" aktiva a obavy z toho, co se zbortí jako další, vlily nedůvěru mezi banky, které si přestaly navzájem poskytovat úvěry. Na vyschnutí úvěrového trhu, pro které se vžilo označení "credit crunch", neboli úvěrová tíseň, a které později přerostlo v úplné zamrznutí, reagovaly centrální banky v čele s americkým Fedem prudkým zlevňováním úvěrů a masivním pumpováním likvidity do bankovního systému. Problémy, které přiživily ještě vysoké ceny komodit a potravin, se však začaly nezadržitelně přelévat do dalších oblastí ekonomiky. Spotřebitelé začaly omezovat své výdaje, firmám se omezil přístup k financování a globální ekonomika zařadila nižší rychlost, v USA a řadě dalších zemí již dokonce zpátečku.

Takové důsledky ještě před rokem očekával jen málokdo a nikdo si netroufá přesně určit, kdy se světová ekonomika ze současné šlamastiky zotaví…


Váš názor
  •  
    23.12.2008 18:08

    Pro zajímavost je dobré podívat sena vysoce kvalifikované prognozy z července 08 a je nám jasné jakou mají tyto plky validitu
    jofre
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů