Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kohn: Nákup aktiv centrální bankou může pozvednout hospodářství o 1 bilión dolarů

Kohn: Nákup aktiv centrální bankou může pozvednout hospodářství o 1 bilión dolarů

25.5.2009 18:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Donald Kohn (místopředseda Federal Reserve Board) v neděli prohlásil, že americká ekonomika může díky nákupům vládních a hypotečních dluhopisů centrální bankou získat až 1 bilión dolarů na nominálním HDP, spolu se 175 miliardami dolarů ve formě extra příjmů z daní. Obhajoval i reakci Fed na finanční krizi s tím, že je potřeba rámec pro zpřísnění úvěrových podmínek poté, co se ekonomika oživí. Někteří ekonomové a zástupci Fed přitom varují, že rozšiřování rozvahy Fed o tato aktiva zvyšuje riziko inflace. Kohn uvádí, že na základě předběžných důkazů program nákupů funguje a citoval v souvislosti s tím snížení výnosů u dlouhodobých instrumentů.

Fed plánuje nakoupit celkem 300 miliard dolarů vládních dluhopisů a 1,25 biliónu dolarů hypotéčních zástavních listů.. „Je větší pravděpodobnost, že Fed prodlouží nebo rozšíří programy na nákup těchto aktiv“ uvádí Michael Feroli z JPMorgan (34,41 USD, -1,40%) Chase & Co v souvislosti s výše uvedenými komentáři.

Zatímco nákupy vystavují Fed a daňové poplatníky potenciálním ztrátám, Kohn řekl několik důvodů, proč je podobné riziko nepravděpodobné – zejména to, že Fed nebude muset prodat některé dluhopisy, protože dosáhnou doby splatnosti. Také zdůraznil pozitivní vliv nákupů na ekonomiku a daňové příjmy, ovšem s tím, že "jakýkoli výpočet vlivu našich operací na ekonomiku je velmi nejistý." Alan Blinder, bývalý místopředseda Fedu, řekl že Kohnův odhad vlivu nákupů na HDP je „uvěřitelný“. Větší pochybnost ale má u samotného snížení výnosů u dlouhodobých státních dluhopisů – poukazuje na to, že ztěžuje vytváření zisku pro americké banky a tedy i jejich možnost pokrýt zisky ztráty z toxických aktiv.


Váš názor
  • Detail
    26.5.2009 9:27

    Ďábel bývá schován v detailu: Povšimněte si důležitosti slova "NOMINÁLNÍM" ve výroku "... až 1 bilión dolarů na nominálním HDP..."
    Detective
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC