Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmyslová výroba v dubnu: Opět na sestupné dráze

Průmyslová výroba v dubnu: Opět na sestupné dráze

11.6.2009 10:11
Autor: David Marek

Průmyslová výroba se v březnu meziročně snížila o 22,1 procenta. Předběžná data uváděla pokles o 23,2 procenta. Mírná revize k lepšímu ovšem nemůže zastřít fakt, že recese v českém průmyslu pokračuje s nezmenšenou intenzitou.
 
Zatímco březen nabídl mírnou dávku optimismu, průmyslová výroba se meziměsíčně zvýšila o 0,6 procenta, duben představuje návrat ke šňůře záporných čísel trvající již od října loňského roku. Je zřejmé, že šrotovné a protikrizová opatření v zahraničí mají jen omezený vliv na českou ekonomiku.

Nejtěžším závažím českého průmyslu jsou i nadále automobilky a ocelárny. V prvním se produkce meziročně snížila o 25,5 procenta, ve druhém dokonce o 36,1 procenta. Jedním z mála odvětví s rostoucí produkcí zůstává potravinářství. Inu, jíst se musí recese nerecese.

Naději bohužel neskýtá pohled na tržby a zakázky. Tržby průmyslových firem se v dubnu snížily o 23,1 procenta a klesly tak ještě o něco více než produkce. Zakázek ubylo dokonce o 27,5 procenta.

Problémy v průmyslu se projevují i v poklesu zaměstnanosti. V dubnu pracovalo v průmyslu zhruba o 130 tisíc méně osob (11,1 procenta). Pro srovnání, celková nezaměstnanost v české ekonomice se ve stejném období zvýšila o 141 tisíc osob. Průměrná mzdy v průmyslu je nyní o 2,3 procenta vyšší než loni. Pokles produkce a tržeb je ovšem rychlejší než propouštění a dochází k poklesu produktivity práce a zvýšení jednotkových mzdových nákladů.

Dnešní data nabízí první indikaci stavu české ekonomiky ve 2. čtvrtletí a přináší zklamání. Pokles HDP (v mezikvartálním srovnání) patrně nebude ve 2. čtvrtletí tak silný jako v prvních třech měsících, návrat ke kladným číslům ale ještě bude chvíli trvat. Za celý rok očekáváme pokles průmyslové produkce o 10-15 procent.
Tento vývoj zvyšuje pravděpodobnost dalšího prohloubení deflace v produkčních cenách, posiluje desinflační tlaky u spotřebitelských cen a otevírá prostor pro centrální banku k dalšímu snížení úrokových sazeb.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data