Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína svou kampaní „Kupujte čínské výrobky“ riskuje

Čína svou kampaní „Kupujte čínské výrobky“ riskuje

22.06.2009 15:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Absurdita volání po nákupu domácích výrobků je dobře viditelná zejména u velmi otevřených ekonomik – pro příklad můžeme zůstat doma. Pokušení je však příliš velké - dalším v řadě je Čína, kde tamní vláda začala šířit heslo: „Kupujte čínské výrobky“ (více podrobností ZDE). Podle Le Monde je to zneklidňující a zároveň pokrytecký postoj. Prezident Hu Jintao se sice připojil k vůdcům Brazílie, Ruska a Indie, aby volal po vyhlazení protekcionismu, avšak někteří čínští ministři jasně naznačili, že veřejné výdaje ve výši 586 miliard dolarů (420 miliard euro) určené na ekonomické oživení měly pomoci především čínským dodavatelům.

Jak zdůrazňuje Le Monde, s touto dvojí mluvou Čína dost riskuje. Jako exportní země, které se krize silně dotkla, by se měla podobným provokacím spíše vyhnout. Když se v roce 1998 uskutečnil poslední velký plán Číny na oživení ekonomiky, vzrostl během následujících dvou let dovoz z 18 % na 36 %. Tentokrát se více než třetina projektů veřejných investic týká železničních tratí, silnic, letišť a elektrických sítí, což jsou odvětví silně závisející na technologii a zahraničním materiálu. Zahraniční podniky již ale byly vyřazeny z veřejných soutěží, kde je ve hře několik miliard dolarů jako např. v případě instalace větrných elektráren nebo vysokorychlostních železničních tratí. Čína by však s radikálním protekcionismem mnoho ztratila. Le Monde v souvislosti s tím připomíná ochranářské opatření, které bylo ve Spojených státech přijato v roce 1930 (tzv. Smoot-Hawley Act). Stanovilo zvýšení daní na dovoz kvůli ochraně národních odvětví a podpoře zaměstnanosti. V krátkém období bylo cíle dosaženo, jenže když ostatní země začaly přijímat protiopatření, americká nezaměstnanost se více než zdvojnásobila. Čínu, která se v mnoha ohledech podobá Spojeným státům té doby, by potkalo to samé.

Naštěstí není tak snadné dostat zahraniční podniky ze hry. Růst čínského dovozu závisí na nákupu cizího majetku a zdrojů, které země nedokáže v dostatečné míře sama získat jako např. ropa, železo, měď a hliník. Mimoto není z pozice Pekingu možné dohlížet na všechno – mnohé objednávky se uzavírají lokálně. Ti, kteří znají postup veřejných soutěží naznačují, že neexistuje žádná centralizovaná databáze, která by pro každý případ dovolovala sepsat vybrané dodavatele. Každé město si je vybírá podle svého a metody se liší.

Cílem těchto výzev k preferování domácí výroby je tak zřejmě hlavně uklidnění Číňanů. I tak by se mohlo stát, že by dané výzvy mohly k protekcionismu podnítit ostatní země. Indie a Spojené státy se již připravují podat žaloby proti Číně kvůli nekalé konkurenci v citlivých oblastech jako je ocel a výroba pneumatik. V nejhorším případě by Čína zakusila ničivou odvetu, jakou zažily Spojené státy, aniž by mohla využít výhod, které tato politika přináší.

(Zdroj: Le Monde)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
22:09Fed dodal akciím novou krev do žil, trhy oslavovaly "jumbo cut"  
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba