Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Těžařský průmysl: Firmy omezují investice a propouštějí, ČR není výjimkou

Těžařský průmysl: Firmy omezují investice a propouštějí, ČR není výjimkou

24.06.2009 11:51
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Světový těžební průmysl uzavřel rok 2008 - i přes dopady hospodářské recese - s dobrými výsledky; rostoucí provozní náklady se však negativně odráží na ziskovosti odvětví, a tento trend bude pokračovat. Vyplývá to ze zprávy PricewaterhouseCoopers o těžařství zveřejněné ve středu.

V loňské studii si odborníci PricewaterhouseCoopers položili otázku „Dosáhli jsme vrcholu?“ Letošní zpráva navázala na výsledky z konce roku 2007 a zdá se, že odpověď bude znít „rozhodně ne“. Těžařské společnosti profitovaly z vysokých cen komodit a vykazovaly solidní finanční výsledky. Vloni však nastal obrat – dobré časy v posledním čtvrtletí rychle skončily s nástupem světové hospodářské krize a se souvisejícím propadem cen komodit.

Přestože byl loňský rok v tomto odvětví opět rekordním, Top 40 největších těžařských společností podle tržní kapitalizace zaznamenalo meziročně pokles své hodnoty o 62 procent. Důvodem byl propad cen komodit a pokles důvěry investorů. Dlouhodobé vyhlídky těžebního průmyslu sice nejsou špatné, avšak zejména společnosti s velkou mírou zadluženosti zažívají těžké časy, neboť investoři se v současnosti stále více soustředí na schopnost rychle generovat hotovost.

„České společnosti podnikající v tomto oboru se celosvětovým trendům nijak nevymykají. I ony jsou v mnoha případech nuceny bedlivě kontrolovat náklady, snižovat počty zaměstnanců, zavírat nerentabilní provozy a významně omezovat investice. Dále jsou významně závislé na poptávce místních oceláren, které v současné době pracují jen na zlomek své kapacity,“ řekl Jiří Halouzka, partner v oddělení Poradenství PricewaterhouseCoopers Česká republika.

Rychlý pokles tržní hodnoty a rostoucí míra zadlužení některých světových Top 40 těžebních společností vedly k vytvoření dvou odlišných skupin – „těch co mají“ a „těch co nemají“, konstatuje zpráva PricewaterhouseCoopers. V současnosti se nejvíce cení hotovost. Společnostem, které ji mají, se v souvislosti s pádem cen aktiv nabízí mnoho příležitostí pro akvizice nebo organický růst – často mohou levně nakoupit kvalitní aktiva. Na druhou stranu společnosti bez přístupu k finančním zdrojům nemají mnoho možností a musí se soustředit na přežití krize.

V prvním čtvrtletí letošního roku oznámilo čtrnáct z Top 40 těžebních společností uzavření dolů, omezení produkce nebo přesun dolů do stádia údržby. Současně také došlo k odložení či zrušení plánovaných kapitálových investic ve výši 13 miliard USD, uvádí PricewaterhouseCoopers. Výsledkem byla ztráta více než 40 tisíc pracovních míst v celém těžebním odvětví.

Investoři těžili v posledních pěti letech z boomu těžebního průmyslu, který jim zajišťoval vysokou návratnost díky růstu kapitálu, dividendám a programům zpětného odkupu akcií. Přestože se v roce 2008 dostal celkový výnos pro akcionáře (TSR) – s výjimkou zlata – na negativní úroveň, dlouhodobým investorům se z pohledu historického srovnání ještě stále dařilo dobře.

Boom posledních let vedl k velkým investicím do kapitálově náročných projektů a k růstu produkce. V současnosti, která je charakteristická větší opatrností, se jedním z klíčů k úspěchu zdá být schopnost rychle uvolnit nebo naopak omezit výdaje.Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.11.2021
8:57Víkendář: Opatrně s umělou inteligencí
27.11.2021
8:50Víkendář: Německý ekonomický paradox
26.11.2021
20:12S&P 500 propadl nejvíce od února; výrazně poklesly i výnosy dluhopisů a ropa; farmacie rostly až o 20 %  
18:08Pokud chce Čína rychle růst v „politicky významném roce“, bude se zadlužovat. Její uvěrový cyklus přitom významně promlouvá i do poptávky polovodičů
17:30Výprodej akcií. Virus nakopl dluhopisy, ruší sázky na Fed a inflaci  
17:17Oživení v eurozóně podle činitelů ECB ohrožuje rychlé šíření viru a nová mutace
15:58František Kronus: Black Friday na trzích může předznamenávat hlubší korekci
14:41Majitel Evergrande prodal část akcií, aby získal hotovost na splácení dluhů
13:17Perly týdne: Nejlepší akcie pro rok 2022 a valuační připomínka devadesátých let
12:04Udržitelné investice – trend, který znamená příležitost. Online konference 30. 11. od 18:00
11:17Aerolinky, cestovky, ropa. Nová mutace maluje obrázek zkázy na trzích. Jsou ale i výjimky
10:59Strmý propad kvůli koronaviru. Nová varianta přinesla omezení a strach  
9:15Rozbřesk: COVID a nová opatření opět zchladí českou ekonomiku, trhy mají strach z nové varianty
8:50Guvernér Rusnok: ČNB nemusí spěchat s dalším růstem sazeb. Umím si představit, že je v prosinci nezvýší
8:46Vývoj pandemie koronaviru a jeho nová agresívní varianta strhnou akcie do ztrát  
6:30Komoditní monitor: USA uvolňují strategické zásoby. Kam zamíří cena ropy?  
25.11.2021
17:35„Dobré“ firmy, které špatně hospodaří se svým kapitálem?
17:25Evropa se drží v plusu, když americký svátek utlumil aktivitu  
15:59Banky budou odvádět víc do rezerv na ochranu úvěrového trhu. ČNB zpřísnila i limity na hypotéky, mladým přiznala úlevu
15:57V Česku začne platit od půlnoci nouzový stav

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data