Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
UniCredit Group: Oživení bankovnictví ve střední a východní Evropě je na obzoru

UniCredit Group: Oživení bankovnictví ve střední a východní Evropě je na obzoru

10.8.2009 17:38
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Pronikání na finanční trhy střední a východní Evropy bude pokračovat volnějším tempem a měnící se konkurenční prostředí nabídne nové příležitosti. Bankovní sektor v regionu omezuje úvěrová kvalita, vyplývá to z bankovní studie skupiny UniCredit (2,39 EUR, 0,84%) pro střední a východní Evropu zveřejněné v pondělí.

„Světová finanční krize již nějakou dobu dominuje bankovnímu trhu a poznamenává celý sektor. Aktéři bankovního trhu ve střední a východní Evropě (CEE) byli ovlivněni krizí z hlediska likvidity, nákladů na financování a úvěrové kvality. Navzdory tomu si bankovnictví v CEE dál zachovává svou atraktivitu,“ uvedla Debora Revoltella, vedoucí úseku Strategic Analysis pro oblast CEE skupiny UniCredit. Vychází z nedávné bankovní studie, kterou zpracovala skupina UniCredit.

Ekonomové skupiny UniCredit předpovídají v návaznosti na výrazné snížení ekonomické aktivity v roce 2009 v příštím roce pomalý regionální růst ve výši 1,1 procenta. Hospodářský růst tak nadále zaostává za potenciálem, kterým region střední a východní Evropy disponuje. „Potvrdila se výrazná regionální rozdílnost, kdy středoevropské státy a Turecko vykazují lepší připravenost rychleji zachytit mezinárodní zotavení,“ uvádí zpráva UniCredit.

Trhy v současnosti nepodléhají krizi likvidity. Pro bankovní sektor ve střední a východní Evropě představují v současnosti omezení úvěrová kvalita a rizika.

Pronikání na finanční trhy v regionu střední a východní Evropy bude pokračovat, ale jeho tempo bude mírnější. Měnící se konkurenční prostředí zároveň nabízí nové příležitosti. „Ve výsledku očekáváme, že uspějí buď noví účastníci anebo mezinárodní aktéři, kteří jsou již v regionu aktivní, a to za předpokladu, že budou schopni prokázat dostatečnou ochotu riskovat a výrazně využít své silné pozice při financování,“ píše se ve zprávě UniCredit.

První krok k zotavení poskytování úvěrů vyvolá poptávka firemního sektoru. „Pokud jde o retailovým sektor, lze očekávat, že se rozevřou pomyslné nůžky, jelikož jsou zde značné rozdíly v oblasti hypoték. Dostupnost financování na domácí a zahraniční úrovni zůstane jedním z hlavních hybných momentů růstu,“ konstatuje zpráva UniCredit.

Celý bankovní sektor střední a východní Evropy se skládá z 2 455 bank, jejichž úhrnná aktiva převyšují 2 100 miliard eur. Žebříček top bank v regionu vede skupina UniCredit, která zde působí prostřednictvím Bank Austria, jejíž celková aktiva za loňský rok činila 121,6 miliardy eur a čistý zisk po zdanění (před odečtením menšinových podílů) 2,577 miliardy eur. Z aktiv skupiny připadá na region střední a východní Evropy 12 procent. Na druhé příčce co do regionální velikosti stojí Raiffeisen, jejíž celková aktiva dosahují 85,4 miliardy eur a čistý zisk činní po zdanění (před odečtením menšinových podílů) 1,078 miliardy eur. Erste Bank (715 CZK, -0,28%) zaujímá třetí místo s celkovými aktivy 79,3 miliardy eur. Pokud jde o čistý zisk po zdanění, patří Erste Bank druhé místo s 1,569 miliardy eur (před odečtením menšinových podílů).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m