Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Blinder: Recese skončila, růst ve třetím čtvrtletí by mohl být silný

Blinder: Recese skončila, růst ve třetím čtvrtletí by mohl být silný

11.8.2009 8:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Bývalý místopředseda Federálního rezervního systému Alan Blinder na Bloomberg TV uvedl, že podle něj nejsou poslední data z trhu práce důvodem pro velký optimismus. V porovnání s extrémně špatnými zprávami z předchozího období se ale definitivně jedná o obrat k lepšímu – předtím, než se situace začne zlepšovat, musí proběhnout fáze zpomalujících se poklesů a tu nyní vidíme. Podle Blindera se v USA plná zaměstnanost, tzv. NAIRU, nachází na úrovni 5 %; to znamená, že se současnou nezaměstnaností na úrovni 9,5 % jsme jí stále velice vzdáleni.

Blinder se domnívá, že co se týče HDP, to nejhorší máme již za sebou, budoucnost pak ukáže, že recese v USA skončila v létě tohoto roku. Ve třetím čtvrtletí by produkt již mohl růst a tento růst by zřejmě mohl být silný. Fed podle Blindera ale nebude měnit svou strategii a bude dále prohlašovat, že úrokové sazby po dlouhé časové období nezvedne. Podle něj k tomuto opatření poté přistoupí v první polovině roku 2010 – existuje tedy určitý rozdíl mezi tím, co bude Fed prohlašovat navenek a tím, co nakonec udělá. Stejně tak nedojde k obratu v jeho kvantitativním uvolňování. Fed však musí upravit své projekce; jeho poslední odhady vývoje ekonomiky jsou ve srovnání s tím, co se nyní děje, příliš pesimistické.

Blinder sdělil, že se neobává inflace v krátkém období a dokonce ani v rozmezí pěti či deseti let. Obával by se, pokud by si myslel, že Fed je nekompetentní, to se však nedomnívá. Dokonce i kdyby nekompetentní byl, v krátkém období je v ekonomice tolik nevyužité kapacity, že v brzké době inflaci prostě nelze očekávat.


Váš názor
 • HDP
  11.8.2009 8:45

  Rozumím tomu dobře, že HDP je údaj, který se srovnáná meziročně? Tím pádem ve srovnatelném kvartále, který byl loni -5,5% to letos asi bude lepší aniž by se v ekonomice něco zlepšilo.
  ferda
 • masáž musí bejt
  11.8.2009 8:35

  Tak,tak.Masírovat dokud je na trhu samej hejl.A pak pěkně oškubat.
  no jéje
  • Re: masáž musí bejt
   11.8.2009 8:53

   No ono praávě moc hejlů na trhu teď není. Ti jsou buď mimo trh, poněvadž jim ujel vlak a nyní koukaj s otevřenou hubou a modlí se za korekci, případně jsou v shortech :-D Až to vzdaj a začnou naskakovat, pak tprve přijde korekce.
   Rene
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data