Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Riziko vládního dluhu bude pro světovou ekonomiku stále palčivější

Riziko vládního dluhu bude pro světovou ekonomiku stále palčivější

04.12.2009 17:37
Autor: Redakce, Patria.cz

Zdá se, že týden poté, co se objevily finanční problémy v Dubaji, finanční panika zmizela stejně rychle jako pouštní bouře. Je lákavé vidět tuto událost jako malé klopýtnutí, které poškodilo Dubaj, ale nemá širší význam. Přes její malou velikost však symbolizuje širší nejistoty. Nejzřetelněji ukazuje na to, že dopady z dluhového mejdanu stále pokračují: Odhady úvěrových ztrát, zejména v oblasti komerčních nemovitostí, rostou. Nejvýznamnější důsledek se ovšem týká rizika státního dluhu.

Dluh Dubai World nebyl technicky ručen státem, byl ale za takový široce považován, protože investoři nedělali rozdíl mezi vládou Dubaje a firmou, kterou plně vlastní. Odmítnutí této implicitní záruky představuje důležitý zlom, který stál na počátku přecenění rizik dluhu v celém regionu, zvýšil obavy týkající se dalších rozvíjejících se ekonomik v problémech (Maďarsko a Lotyšsko) a okrajových zemí eurozóny, zejména Řecka. U něho se dlouho předpokládalo, že EU (tedy Německo) by mu v případě potíží poskytla pomoc.

Dubaj je rozvíjející se ekonomikou, ale pohled do budoucna ukazuje, že vládní dluh v rozvinutých ekonomikách prudce roste a ty vypadají rizikověji než rychle rostoucí rozvíjející se ekonomiky, protože jejich dluhová zátěž se může snížit. V roce 2007 dosahoval vládní dluh bohatých zemí G20 v průměru 80 % HDP, což byl dvojnásobek úrovně dosažené ve velkých rozvíjejících se ekonomikách. Do roku 2014 se tento poměr zvýší na 120 %, což by mohl být trojnásobek poměru v rozvíjejících se zemích. To však nebude jediná změna. Rozsah podmíněných závazků typu vládních záruk bankovního dluhu se mezi jednotlivými zeměmi velmi odlišuje a v rozvinutých ekonomikách roste mnohem rychleji. A zapomenout nesmíme ani na veřejné finance regionálních vlád. Mnoho států v USA se nyní nalézá ve velmi choulostivé situaci.

Přehodnocování rizika státního dluhu se bude nad světovou ekonomikou vznášet po léta, jeho vliv ale již cítíme. Kapitál proudí do dluhopisů velkých rozvíjejících se zemí, což snižuje jejich výnosy a posiluje měny. Díky většímu a přátelštějšímu MMF mohou rozvíjející se ekonomiky spoléhat na jeho pomoc více než tomu bylo v minulosti. Naopak rozvinuté země mají nyní méně možností. Členství v eurozóně eliminuje možnost částečného umoření dluhu inflací a některé země jsou odhodlány bojovat s dluhem více než jiné – Irsko již zvedlo daně a omezilo výdaje, zatímco Řecko známky střízlivosti nevykazuje.

Pokud se navrátí obavy z rizika státního dluhu, co by měly zadlužené vlády dělat? Zejména by se měly zaměřit na dvě věci: Fiskální transparentnost a jasnou cestu ke střednědobé fiskální konsolidaci. To neznamená, že by vlády měly předčasně upustit od fiskální stimulace, měly by však vytvořit důvěryhodný plán snížení dluhu poté, co se dostaví oživení. Pomohly by také jasnější limity vládního zadlužení; například eurozóna by na tom byla mnohem lépe, kdyby měla jasné pravidla pro vypořádání se s krizí vyvolanou nesplácením státního dluhu u některých ze svých členů. Alternativou jsou, jako v případě Dubaje, nepředvídatelná, těžkopádná a jednorázová řešení.

(Zdroj: The Economist)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
17:33Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data