Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonomika USA: Roubini se nevzdává „W“, Cohenová (Goldman Sachs) jej nevidí pravděpodobné a čeká další růst akcií

Ekonomika USA: Roubini se nevzdává „W“, Cohenová (Goldman Sachs) jej nevidí pravděpodobné a čeká další růst akcií

10.3.2010 17:23
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Riziko druhého dna americké ekonomiky se podle ekonoma Nouriela Roubiniho opět zvýšilo a to kvůli evropské dluhové krizi. Napsal to ve své poslední zprávě. Sama evropská ekonomika podle Roubiniho čelí zvýšenému riziku druhého dna a další utlumení poptávky navíc představuje problém pro oživení amerického exportu. „Jako nejpravděpodobnější vidím pro letošek scénář širokého U americké ekonomiky s tím, že největším výzvám bude čelit ve druhé polovině roku po odeznění fiskální stimulace,“ uvedl Roubini. To je důvod, proč stále neopouští variantu druhého dna ekonomiky, které však připisuje 20% pravděpodobnost proti 60% očekávání širokého U, tedy táhlé zdlouhavé recese.

„Data přicházející z americké ekonomiky od února jsou slabá. Spotřebitelská důvěra pokulhává, prodeje nových domů zkolabovaly, propadly také prodeje existujících domů, stejně jako stavební aktivita, zatímco nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti zůstávají relativně vysoko nad 400tisícovou hranicí,“ uvedl Roubini. Přes korekci anualizovaného HDP za 4Q09 směrem nahoru na 5,9 % ani toto číslo neshledává pozitivním. „3,9 procenta připadá na zásoby. V čase maximální stimulace konečné tržby vzrostly jen o 1,9 % ve čtvrtém a 1,7 % v třetím kvartále roku 2009. To je chabý výsledek,“ uvedl Roubini.

S velmi dlouhou obnovou americké ekonomiky v řádu příštích několika let počítá laureát Nobelovy ceny za ekonomii, Michael Spence. „Očekávání o magickém vlivu vlády, která něco učiní hned teď, neodpovídají realitě, bude to trvat několik let,“ uvedl pro Bloomberg. „Brzdou světového růstu bude ještě po dlouhou dobu nízká americká poptávka,“ uvedl Spence. Podle něj nezbývá americké vládě nic jiného, než podporovat zaměstnanost po velmi dlouhou dobu ve snaze podpořit spotřebitelskou důvěru a odblokovat jejich výdaje.

Se scénářem dvojité dna ekonomiky naopak nepočítá Abby Joseph Cohenová, která je hlavním tržním stratégem Goldman Sachs. Odvolává se na zvyšující se firemní zisky, dále na data z trhu práce, která podle ní již nejsou tak špatná a také na segmentované zlepšení poptávky a objednávek po určitých druzích produktů nespadajících do základních potřeb. Akciové trhy podle ní mají prostor k dalšímu růstu. Cohenová také pozoruje růst ochoty k riziku investorů, kteří přesouvají prostředky ze vzájemných fondů do akcií a z krátkodobých a likvidních dluhových papíru a obecně vládních do firemních dluhopisů. Zopakovala svoji předpověď, podle které index S&P 500 dosáhne na konci roku úrovně 1300 bodů, tedy beze změny proti předpovědi z prosince loňského roku.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg, AP)


Váš názor
 • GS
  11.3.2010 9:11

  GS jsou největší židovský zmrdi, který dělají nejvíce problémů na trhu, viz doporučování CDO (krytý hypotékama, dále podvody kolem řeckého vládního dluhu). Nechápu jak ty židy může ještě někdo poslouchat a brát vážně :-)
  Venda
 • a tak babo
  11.3.2010 7:48

  raď....Cohenová nebo Roubini??.trapně jsem všechno prodala a čekám na dvojité dno a nákupy...No možná se nedočkám, ale to je osud
  ZUZKA
  • Re: a tak babo
   11.3.2010 8:32

   Podívej se na argumenty obou. Zjednodušeně Cohenová argumentuje ochotou riskovat a firemními zisky. Roubini problémy se spotřebitelskou poptávkou a nezaměstnaností. Teď jde o tom, čí argumenty si myslíš, že jsou více relevantní. To nechám na tobě.
   ..
  • Re: a tak babo
   11.3.2010 7:54

   kdyby to byl osud, tak si GS permanentně nemastí kapsu.... :)
   josef_spejbl
 •  
  10.3.2010 18:37

  Zatím je '' W '' stále ve hře a je s ním třeba počítat. Pro růst akcií prozatím nic přesvědčivého nepřichází.
  Jasnovid
  • Snad jen kromě přesvědčivých
   11.3.2010 7:52

   zisků firem, které díky krizi provedly úspěšně restrukturalizaci. Krize není vynález roku 2007 či 2008. Jde o dietní ozdravení přicházející po pažravém přebujení. Růst bude sice pomalý, ale trh je na svém dně stabilizovaný. Ubyla poptávka, ale ubyla i konkurence, spousta dravých firem na této krizi do budoucna nehorázně vydělá a není jediný důvod, proč nekoupit právě jejich akcie....
   josef_spejbl
   • Re: Snad jen kromě přesvědčivých
    11.3.2010 8:39

    Jediný problém je, že poptávky ubylo podstatně více než konkurence. Takže je zde mraky nevyužitých kapacit. Což často vede k vysilujícím cenovým válkám. Jo někdo to nakonec vyhraje, ale na jednoho vítěze může být i několik poražených. Myslím, že automobilky budou zářný příklad.
    ..
    •  
     11.3.2010 9:23

     automobilky zdrhly do ciny, tam se jim par let bude darit.
     Azb
     •  
      11.3.2010 11:32

      Jasně tam se jim bude dařit, ale co v USA, Japonsku a Evropě. Co s kapacitama v těchto zemích? Kvůli clům se do Číny nedá dovážet a musíš tam mít výrobu. V Číně budou zisky, v Evropě, USA a Japonsku ztráty. A nezapomeň, že USA + Evropa + Japonsko je pořád podstatně větší trh, než Čína. Celkem to vyjde dost bídně.
      ..
      •  
       11.3.2010 11:38

       Japonsko je čínský trh. A v Číně je po USA nejvíc miliardářů...
       Kalka.
       •  
        11.3.2010 12:24

        Jsi úplně mimo mísu této diskuse. Kolik těch miliardářů v číně je 100 nebo 200 a kolik aut si ročně průměrný miliardář koupí? Řekněme že 50 nebo 100. Takže se v lepším případě jedná o 20.000 aut, tzn. řádově 0,2% prodeje aut v číně připadá na miliardáře. Vskutku trefný argument. A v Japonsku se prodává pro Japonský trh (nikdo to v Japonsku nekupuje a nevozí přes oceán přihlásit do Číny) i kdyby to byla všechno auta vyrobená v Číně, jakože nejsou a v Japonsku se prodává min. 90% aut made in Japan!! Další ukázka tvého patologicky sinofilního myšlení.
        ..
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data