Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Holman (ČNB): Inflační cílování se musí změnit, chceme-li předejít krizím vyvolaným nemovitostním trhem

Holman (ČNB): Inflační cílování se musí změnit, chceme-li předejít krizím vyvolaným nemovitostním trhem

16.3.2010 11:49
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Inflační cílování centrálních bank nemůže pokračovat v dosavadní praxi, pokud chceme zabránit dalším finančním krizím způsobeným trhem nemovitostí. Na 6. finančním fóru Zlaté koruny v Praze to v úterý prohlásil Robert Holman, vrchní ředitel České národní banky (ČNB).

„Cílování inflace je poměrně transparentní režim, ale není samospasitelný. Nedokáže reagovat na vývoj cen nemovitostí. Index spotřebitelských cen obsahuje jen dílčí cenový okruh, ovšem nemovitosti tam zahrnuty nejsou,“ upozornil Holman. Vykazovaná nízká inflace podle něj vedla k nižším úrokovým sazbám a tím pádem k explozi úvěrů. Ovšem tok peněz mířil mimo trh spotřebního zboží.

Podle Holmana se na problémy začalo zadělávat už v 90. letech. „To byla zlatá éra. Nízká inflace se přisuzovala centrálním bankám, ale příčiny byly jinde. Hlavním důvodem byla levná pracovní síla hlavně v Číně. Ta se díky globalizaci promítla do nižších cen i v jiných zemích. Nízké úrokové sazby následně vedly k neúměrnému růstu likvidity na světových trzích,“ připomněl.

Možnosti řešení jsou podle Holmana dvě. Tou první je zahrnout do indexu spotřebitelských cen také pořizovací ceny nemovitostí. „Výhodou by byl jediný ukazatel. Určitým problémem by mohla být dostupnost dat, ovšem příklady Austrálie a Nového Zélandu ukazují, že to možné je. Toto opatření by pochopitelně znamenalo vyšší volatilitu takového indexu i větší proměnlivost úrokových sazeb,“ míní vrchní ředitel ČNB.

Evropský statistický úřad (Eurostat) provedl v letech 2001 – 2009 určitý pilotní projekt, do kterého se mimo jiných zapojily také Polsko nebo Slovensko. „Ukázalo se, že při zahrnutí nemovitostí by byl v roce 2007 harmonizovaný index spotřebitelských cen o 0,3 až 0,5 procentního bodu vyšší,“ podotkl Holman. Evropská centrální banka se ovšem k tomuto kroku zatím staví odmítavě.

Druhou možností by byl samostatný index. „Ten by sice řešil problémy s odlišnou dostupností dat a vysokou volatilitou, ovšem ztrácí se tady výhoda jediného společného ukazatele,“ upozornil Holman. Je otázkou, jestli se podobné změny v budoucnosti uskuteční, podle Holmana však finanční krize oslabila argumenty jejich odpůrců.


Váš názor
  • ???
    16.3.2010 15:51

    Holmane, Holmane - mícháš hrušky s jabkama.
    /eye/
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC