Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
S&P: Nepřipraví-li Velká Británie po volbách ozdravění financí, může přijít o rating „AAA“

S&P: Nepřipraví-li Velká Británie po volbách ozdravění financí, může přijít o rating „AAA“

29.3.2010 13:40
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Výhled na udržení ratingu Velké Británie na stupni „AAA“ zůstává podle dnešní zprávy ratingové agentury nadále negativní kvůli chybějícímu jasnému plánu na ozdravění veřejných financí, kvůli kterému agentura Standard & Poor’s nadále očekává, že rozsah britského dluhu by mohl vystoupat na úroveň neslučitelnou s nejvyšším hodnocením.

S&P uvedla, že očekává opětovné provedení revize výhledu na britský rating, jakmile se fiskální politika Velké Británíe ukáže čitelnější v období po letošních parlamentních volbách. S&P si tak prozatím ponechává prostor pro snížení britského ratingu v průběhu následujících dvou let.

„Negativní výhled jsme stanovili 9. května 2009 z důvodu strukturálního zhoršování veřejných financí. Aktuálně očekáváme růst vládního dluhu na úroveň 77 % HDP v roce 2010 a až na úroveň 100 % HDP v roce 2014 (v porovnání s 44 % roku 2007). Plán rozpočtu pro rok 2010, předložený 24. března, neobsahuje žádný materiál, ze kterého by vyplývala střednědobá fiskální strategie. Revizi výhledu tedy očekáváme po jejím sestavení, zřejmě po květnových volbách,“ uvádí zpráva S&P . U celkového vládního deficitu S&P očekává dosažení úrovně 11,5 % HDP za rok 2009 a přibližně 6 % HDP v roce 2014. Tento odhad S&P je postaven na očekávání omezení vládních výdajů, avšak dopadů fiskálních konsolidačních opatření na privátní sektor, pokračující ve snižování zadlužení (2010 cca 206 % HDP). Výpadek domácí poptávky bude dle očekávání S&P postupně kompenzován růstem exportu a pokračující depreciací britské libry proti koši obchodních měn (od června 2007 již o 23 %). V této souvislosti však S&P upozorňuje na nižší očekávaný výběr daní.

„Jako výsledek těchto strukturálních změn v kombinaci se slabším očekávaným růstem očekáváme růst vládního dluhu nad úroveň 100 % HDP proti oficiální předpovědi vlády na úrovni 89,2 % v období 2013/2014. Růst zadlužení ve střednědobém horizontu k této úrovni dle našeho pohledu omezí schopnost vlády reagovat na budoucí šoky, zvyšování úrokových sazeb a omezí růstový potenciál ekonomiky. Takovou úroveň zadlužení považujeme za neslučitelnou s hodnocením „AAA“. Výhled na udržení ratingu Velké Británie proto zůstává negativní, uvádí zpráva S&P . „Rating země může být snížen, pokud dojdeme k závěru, že očekávaná vládní fiskální strategie nepovede ve střednědobém horizontu k obrácení dluhového vývoje na trajektorii poklesu,“ píše se ve zprávě ratingové agentury.

(Zdroj: S&P , Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data