Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mladá fronta: Ceny bytů dále klesají. Navzdory předpovědím

Mladá fronta: Ceny bytů dále klesají. Navzdory předpovědím

4.5.2010 8:35
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Ačkoli experti už několikrát předvídali opak, propad cen nemovitostí se podle posledních údajů nezastavil. Klesají pomalu, ale jistě, i když situace je různá. Nejvíce zlevňují velká města. Informace přineslo úterní vydání Mladé fronty Dnes.

Přestože analytici i realitní experti očekávali, že již loni propad cen nemovitostí ustane, zejména ve velkých městech ještě domy a byty zlevňují. Propad se nicméně zpomaluje. "Pokles cen prozatím neskončil, v prvních měsících letošního roku však zpomalil. Očekáváme, že by svého dna mohly ceny dosáhnout v polovině letošního roku. A nepůjde už o žádné razantní pády," říká Ondřej Novotný z realitně - poradenské společnosti King Sturge.

Je ovšem pravda, že "cenové dno" odborníci očekávali už několikrát, přesto se pokles nezastavil, píše Mladá fronta.


Váš názor
 •  
  4.5.2010 9:42

  Možná by stálo za to, přestat je nazývat odborníky!!! Jasně si pamatuji jakéhosi znalce z Deloittů, který také předpovídal nemovitosti a ono to dopadlo tak nějak jinak. Naštěstí je to férový chlap a jistě dal výpověď, vrátil bonusy a přestal předpovídat a hlavně předstírat :-)
  Charón
  • Ceny nemovitostí
   4.5.2010 10:45

   Výhled vývoje cen nemovitostí (bytů a domů) je jde mého názoru předem jasný. Klesající s dnem v nedohlednu. Dnu neočekávám v pololetí tohoto roku ani na jeho konci. Umím si představit, že budeme svědky klesajícího trendu v horizontu jednoho až dvou let. Odůvodnění je jednoduché. S počátkem recese se tlumí firemní poptávky a následně investice. To má vliv na ceny business nemovitosti. Následuje úbytek pracovních míst a rostoucí nezaměstnanost, kdy nezaměstnaní spotřebovávají své rezervy. S tím je spojená všeobecná nervozita, která se projevuje v i v bankovním sektoru a celkem pochopitelně banky zvyšují nároky na poskytované úvěry na investice i nemovitosti. Dochází ke zmražení realitního trhu kdy se realitky snaží přesvědčit veřejnost o opaku. Leč milně. Obrat lze očekávat pozvolna. Nejprve je nutné naplnit podnikové kasy, docílit změny vývoje nezaměstnanosti a konečně začít plnit peněženky lidí. Pak se lidé zbaví nejistoty a pozvolna začnou utrácet (investovat) do nemovitostí samozřejmě s pomocí bank, kterým se již bude dařit lépe vymáhat své rozpůjčované koruny. Nyní každý chápe, že jde o běh na dlouhou trať, který jistě nemá obratu v polovině tohoto roku. Z odborného pohledu je tak role makléřů matoucích veřejnost v domnění uklidnění a obnovení tempa obchodování s nemovitostmi politováníhodná. Jednoznačně volí špatnou strategii, která je proti nim samým. Čím dříve se realitní trh zbaví bubliny a nejistoty, tím dříve dojde k jeho oživení. Analogii můžeme najít na akciových trzích. Při velkém poklesu dochází k rychlému růstu a opětovném rozhýbání trhu. Na druhou stranu by rychlý pokles realitního trhu vyvolal bankroty slabších realitních společností, což je pro majitele realitek nepřípustné a snaží se zuby nehty udržet při životě zkreslováním informací o vývoji trhu. Bohužel v tomto boji jsou realitní makléři páté kolo u vozu. Sice dovedou pozdržet pád cen nemovitostí, ale nejsou schopní přinutit nejisté investory k nákupu, nemluvě o bankách. Proto jednoduchá rada zní. Uvolněnte trh. Ceny nemovitostí klesnou, což bude impulzem pro banky i investiční (spekulativní) kapitál. Jedině tak trh dostane nový impulz k růstu. Mezi realitními makléři se oddělí zrno od plev a trh i zde bude čitelnější a transparentnější. V opačném případě budeme všichni dlouho čekat až ceny nemovitosti doznají dna.
   • Re: Ceny nemovitostí
    4.5.2010 13:17

    úrokové sazby z hypoték klesly ze svého maxima z roku 2008, kdy dosahovali 5,8%, opět pod 5%... dá se dneska pořídit i hypotéka za 4,6%... coz je sazba, kterou jsme naposled zažili v roce 2006 v době největšího optimismu a růstu bubliny takže to by realitní trh rozhýbat mohle, ne?
    u.phone
   • Re: Ceny nemovitostí
    4.5.2010 11:32

    rozlišuj prosím makléře a developery - zatímco *developeři* nemovitosti k prodeji/pronájmu vlastní a pád cen by je přivedl na mizinu, tak *makléři* jen zprostředkovávají prodeje/pronájmy cizího majetku a žijí z provizí = pád cen jim neublíží, ale když je trh delší dobu "mrtvý" (v důsledku cen prodávajícími držených mimo sníženou úroveň poptávky), tak jsou bez příjmů.
    H.B.
Aktuální komentáře
22.5.2018
9:12Rozbřesk: Nová vlna státních dluhopisů na obzoru
8:54Po ránu by se mělo dařit Německu, do Prahy nastupují světové tituly  
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba