Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mladá fronta: Ceny bytů dále klesají. Navzdory předpovědím

Mladá fronta: Ceny bytů dále klesají. Navzdory předpovědím

4.5.2010 8:35
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Ačkoli experti už několikrát předvídali opak, propad cen nemovitostí se podle posledních údajů nezastavil. Klesají pomalu, ale jistě, i když situace je různá. Nejvíce zlevňují velká města. Informace přineslo úterní vydání Mladé fronty Dnes.

Přestože analytici i realitní experti očekávali, že již loni propad cen nemovitostí ustane, zejména ve velkých městech ještě domy a byty zlevňují. Propad se nicméně zpomaluje. "Pokles cen prozatím neskončil, v prvních měsících letošního roku však zpomalil. Očekáváme, že by svého dna mohly ceny dosáhnout v polovině letošního roku. A nepůjde už o žádné razantní pády," říká Ondřej Novotný z realitně - poradenské společnosti King Sturge.

Je ovšem pravda, že "cenové dno" odborníci očekávali už několikrát, přesto se pokles nezastavil, píše Mladá fronta.


Váš názor
 •  
  4.5.2010 9:42

  Možná by stálo za to, přestat je nazývat odborníky!!! Jasně si pamatuji jakéhosi znalce z Deloittů, který také předpovídal nemovitosti a ono to dopadlo tak nějak jinak. Naštěstí je to férový chlap a jistě dal výpověď, vrátil bonusy a přestal předpovídat a hlavně předstírat :-)
  Charón
  • Ceny nemovitostí
   4.5.2010 10:45

   Výhled vývoje cen nemovitostí (bytů a domů) je jde mého názoru předem jasný. Klesající s dnem v nedohlednu. Dnu neočekávám v pololetí tohoto roku ani na jeho konci. Umím si představit, že budeme svědky klesajícího trendu v horizontu jednoho až dvou let. Odůvodnění je jednoduché. S počátkem recese se tlumí firemní poptávky a následně investice. To má vliv na ceny business nemovitosti. Následuje úbytek pracovních míst a rostoucí nezaměstnanost, kdy nezaměstnaní spotřebovávají své rezervy. S tím je spojená všeobecná nervozita, která se projevuje v i v bankovním sektoru a celkem pochopitelně banky zvyšují nároky na poskytované úvěry na investice i nemovitosti. Dochází ke zmražení realitního trhu kdy se realitky snaží přesvědčit veřejnost o opaku. Leč milně. Obrat lze očekávat pozvolna. Nejprve je nutné naplnit podnikové kasy, docílit změny vývoje nezaměstnanosti a konečně začít plnit peněženky lidí. Pak se lidé zbaví nejistoty a pozvolna začnou utrácet (investovat) do nemovitostí samozřejmě s pomocí bank, kterým se již bude dařit lépe vymáhat své rozpůjčované koruny. Nyní každý chápe, že jde o běh na dlouhou trať, který jistě nemá obratu v polovině tohoto roku. Z odborného pohledu je tak role makléřů matoucích veřejnost v domnění uklidnění a obnovení tempa obchodování s nemovitostmi politováníhodná. Jednoznačně volí špatnou strategii, která je proti nim samým. Čím dříve se realitní trh zbaví bubliny a nejistoty, tím dříve dojde k jeho oživení. Analogii můžeme najít na akciových trzích. Při velkém poklesu dochází k rychlému růstu a opětovném rozhýbání trhu. Na druhou stranu by rychlý pokles realitního trhu vyvolal bankroty slabších realitních společností, což je pro majitele realitek nepřípustné a snaží se zuby nehty udržet při životě zkreslováním informací o vývoji trhu. Bohužel v tomto boji jsou realitní makléři páté kolo u vozu. Sice dovedou pozdržet pád cen nemovitostí, ale nejsou schopní přinutit nejisté investory k nákupu, nemluvě o bankách. Proto jednoduchá rada zní. Uvolněnte trh. Ceny nemovitostí klesnou, což bude impulzem pro banky i investiční (spekulativní) kapitál. Jedině tak trh dostane nový impulz k růstu. Mezi realitními makléři se oddělí zrno od plev a trh i zde bude čitelnější a transparentnější. V opačném případě budeme všichni dlouho čekat až ceny nemovitosti doznají dna.
   • Re: Ceny nemovitostí
    4.5.2010 13:17

    úrokové sazby z hypoték klesly ze svého maxima z roku 2008, kdy dosahovali 5,8%, opět pod 5%... dá se dneska pořídit i hypotéka za 4,6%... coz je sazba, kterou jsme naposled zažili v roce 2006 v době největšího optimismu a růstu bubliny takže to by realitní trh rozhýbat mohle, ne?
    u.phone
   • Re: Ceny nemovitostí
    4.5.2010 11:32

    rozlišuj prosím makléře a developery - zatímco *developeři* nemovitosti k prodeji/pronájmu vlastní a pád cen by je přivedl na mizinu, tak *makléři* jen zprostředkovávají prodeje/pronájmy cizího majetku a žijí z provizí = pád cen jim neublíží, ale když je trh delší dobu "mrtvý" (v důsledku cen prodávajícími držených mimo sníženou úroveň poptávky), tak jsou bez příjmů.
    H.B.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data