Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roubini: Krize jsou bílé labutě; dva tři roky, než to praskne

Roubini: Krize jsou bílé labutě; dva tři roky, než to praskne

18.05.2010 7:57
Autor: Redakce, Patria.cz

V roce 2006 ekonom Nouriel Roubini slavně předpověděl globální recesi. Ve své nové knize nazvané Crisis Economics se zabývá důsledky krize. Následující článek je výtahem z rozhovoru zveřejněného časopisem Businessweek.

První lekcí, kterou nás krize kapitalismu učí, říká v uvedeném rozhovoru Roubini, je fakt, že krize, řečeno terminologií Nassima Taleba, nejsou „černé labutě“. Nedochází k nim pouze náhodně. Jsou výsledkem navršení chyb a slabých míst v oblasti financí a ekonomických politik – nadměrného přijímání rizika, zadlužení, atd.. První kapitola Roubiniho nové knihy se proto jmenuje „Bílá labuť“, protože tyto události lze predikovat. Jenomže se zdá, že s postupem generací zapomínáme minulost. Když se objeví bublina, dochází k euforii. Je to však iracionální pocit bohatství. Spotřebitelé své domy používají jako bankomaty. Vlády a zákonodárci se radují ze svého znovuzvolení. Wall Street vydělává miliardy dolarů zisku. A všichni žijí v klamu.

Podle ekonoma drží v současnosti řada bank ve svých knihách stále toxická aktiva a půjčky v nesnížené nominální hodnotě. Ceny domů poklesly o 30 % od svých maxim. Ceny komerčních nemovitostí poklesly o 40 %. Nyní může dojít k jejich stabilizaci, ale v dohledné době se nezvednou o 30 nebo 40 %. Proto má mnoho z těchto špatných aktiv negativní čistou hodnotu, neboli hodnota těchto aktiv je nižší než hodnota hypotéky nebo s ním spojeného dluhu. Lidé tak budou nadále opouštět své domovy, míní Roubini a dodává: „Již nyní se to děje stále více. Lidé tomu říkají cinkající dopisy. Klíče vložíte do obálky a pošlete je zpět svému bankéři. Dochází k tomu v masivním měřítku.“

Co se týče příští bubliny, Roubini ji vidí v tom, že úrokové sazby ve všech rozvinutých ekonomikách leží blízko nuly. Ve Velké Británii, Evropě, Japonsku si všichni mohou vypůjčit za nulové sazby. A kvůli tomu je to na Wall Street tak jako dřív. Většina finančních institucí vydělává obrovské zisky v oblasti proprietary tradingu – půjčují si za nulové sazby a investují. Goldman Sachs neměl v prvním čtvrtletí jediný den, kdy by utrpěl ztrátu při obchodování. „Obávám se, že nulové úrokové sazby vedou globálně k bublině na trhu aktiv. Nemyslím si, že praskne v současné době, dávám jí dva nebo tři roky,“ uvedl ekonom. Podle jeho názoru to tedy není specifická bublina typu bubliny na trhu nemovitostí nebo v technologiích, ale je rozšířenější na více druhů aktiv.

Podle Roubiniho je třeba přísnější dohled a regulace. Instituce, které jsou příliš velké na to, aby padly, se stávají ještě větší. Např. JPMorgan převzal WaMu a Bear Stearns. „Pokud jsou příliš velké na to, aby padly, jsou prostě příliš velké. Měli bychom je rozbít. Rovněž začínají být stále větší na to, aby mohly být zachráněny. A stávají se i příliš velkými a příliš složitými pro řízení. Tyto finanční supermarkety … se staly katastrofami. Není způsob, jak by šéf banky mohl mít přehled o tom, jak moc riskují tisíce různých obchodníků a bankéřů. Vrátil bych se k restrikcím, které jsme měli v rámci Glass-Steagal, kdy existovalo naprosté oddělení komerčních a investičních bank,“ uvedl ekonom.

Na hedge fondech podle Roubiniho „není nic špatného“, plní na trhu svou roli. „Ale vezměme si instituci jako Goldman Sachs; v mnoha ohledech vypadá jako hedge fond … a je zadluženější než jakýkoliv hedge fond. Může si od vlády vypůjčit za nulový úrok. Takže pokud Goldman Sachs chce být hedge fondem, ať jím je. Ale ať jí daňoví poplatníci negarantují závazky.

„Co se týče Řecka, jsou tam pouliční nepokoje a lidé umírají na ulicích. Navzdory obrovskému programu pomoci jsou veřejný dluh a fiskální reforma tak obrovské, že si myslím, že tam časem dojde k defaultu nebo že Řecko bude svůj dluh restrukturalizovat zničujícím způsobem. Dokonce je i možnost, že by Řecko mohlo opustit evropský trh,“ míní Roubini.

(Zdroj: Businessweek)


Váš názor
 • v mnoha věcech má zjevnou pravdu
  18.05.2010 13:22

  Vrátil bych se k restrikcím, které jsme měli v rámci Glass-Steagal, kdy existovalo naprosté oddělení komerčních a investičních bank... Takže pokud Goldman Sachs chce být hedge fondem, ať jím je. Ale ať jí daňoví poplatníci negarantují závazky... Co víc k tomu říct?
  Bo
 •  
  18.05.2010 10:54

  "Co se týče Řecka, ... lidé umírají na ulicích." Umřeli tři dementi, kteří se vloupali do banky, zapálili jí a sami v ní uhořeli. A v tomto duchu autor zkresluje, zveličuje, překrucuje a manipuluje skutečnost. Ale je to zjevně výnosné, tak co by nepindal.
  • Dementi a Dan
   18.05.2010 13:40

   Těžko říci Dane,kdo je tady dement a překrucuje fakta.Cituji"Ve čtvrtém patře banky se udusil jeden muž a dvě ženy. Požár uvěznil v budově až šest lidí, většina se ale dokázala dostat ven přes balkony. Řecký premiér Jorgos Papandreu označil úmrtí tří osob za vraždu, kterou zplodilo násilí."Zřejmě ti nevadí,že tito lidé nebyli demonstranty,ani nic nezapálili.Zůstali uvězněni v bance.Nemluvě o tom,že žena byla těhotná čímž byl nesmyslně zmařen i nový život.Ale co by sis nezapindal i Ty,viď.Styď se.
   Velkamedvědice
   • Re: Dementi a Dan
    18.05.2010 14:08

    Otázka je,zda násilná povaha je v každým z nás ...nebo je jen potlačena civilizační změnou a v davovém chování se znova ona skrytá stránka člověka otevře a začne dělat věci,jenž by dříve nepředpokládal že udělá.
    ?
 • Dezinfo
  18.05.2010 8:55

  Článek je buď špatně přeložený nebo BusinessWeek vkládá Roubinimu do úst dezinfo nebo Roubiniho už také "dostali". Cituji: "Goldman Sachs ... Může si od vlády vypůjčit za nulový úrok". To je naprostý blábol. Goldman Sachs si půjčuje od Federal Reserve System (FED). Goldman Sachs je utajeným akcionářem FEDu již 97 roků. Tzn. Goldman Sachs si nepůjčuje od vlády, ale od privátní organizace, jejímž je významným akcionářem. Když FED během krize vypůjčil neznámým organizacím (odmítá sdělit kterým) 2.000 miliard dolarů (z toho přes 500 miliard USD neznámé zahraniční entitě), tak vlastně banksteři si vyrobili nových 2.000 mld. USD a půjčili si je sami sobě. Do záruky patrně podstrčili tzv. "smetí" (toxická aktiva). BusinessWeek začal být podezřelý již před léty, kdy ještě o několik let dříve než FED přestal uveřejňovat změny v M3.
  Detective
  • Re: Dezinfo
   18.05.2010 9:30

   Děkujeme za upozornění na chyby v článku.Všem určitě zpříjemní lijákový den a budeme o něco chytřejší.Hmmm.... snažit se být chytřejší než ti druzí?
   ?
   • Taktická chyba
    18.05.2010 12:55

    "chytřejší než ti druzí ?" To je jasná taktická chyba. Příklad: již několik týdnů před davem poznáte, že akcie jsou příliš předražené (a ukáže se, že to je pravda). Je takticky velmi nevýhodné být chytřejší než ti druzí a začít prodávat. Je nezbytné pozřít nějaké pilulky, které způsobují otupení celého organismu a mysli a zpomalují reakce. Díky tomu lze ještě několik týdnů omylem stoupat s celým trhem/davem, který omylem žene akcie do neopodstatněných výšin. Závěr: Být chytřejší než ti druzí se neoplácí, nejlepší je být průměrně otupělý.
    Detective
Aktuální komentáře
25.11.2020
22:02Wall Street před svátkem bez větší změny  
17:35Atradius: Světová ekonomika se letos propadne o 4,3 %
17:29Kofola měla rekordní léto. Výplatě dividendy nic nebrání, říká CEO Samaras
17:20Hodnota Tesly a všechny báječné věci, které bude dělat za deset let
17:01Akcie mírně zlevnily a výnosy dnes klesají. Ropa jede dál  
16:57Žebříček odolnosti vůči koronaviru: ČR je pátá nejhorší
15:59FT: ECB naznačila, že příští rok zruší zákaz vyplácet dividendy
15:40Bloomberg: IBM v Evropě zruší až pětinu pracovních míst
15:25Americká ekonomika rostla rekordním tempem 33,1 procenta
15:05Británie kvůli pandemii čeká největší rozpočtový deficit od války
14:55Investiční tip AT&T: Atraktivní dividendový výnos s potenciálním kapitálovým zhodnocením  
13:31FT: Francie žádá po technologických firmách z USA digitální daň
13:15Amerika po volbách, covid vs. vakcína i aktuální akciové tipy. Ještě se stíháte přihlásit na webinář zdarma 25. listopadu od 14:00!
12:37Artus: Co udělají „peníze z vrtulníků“ s ekonomikou vyspělých zemí?
12:19USA zavedou cla na vázací drátky z Číny. Poprvé kvůli dopadům slabého jüanu
11:37Reuters: Evropské akcie si budou příští rok opět pohrávat s maximy
11:00Akcie si vybírají přestávku před americkými daty  
10:40EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka EK
9:55Rozbřesk: Průmysl drží ekonomiku v posledním kvartále u nás i v Německu, koruna na dohled šestadvacítky
9:31Reuters: Letadla Boeing 737 MAX už se připravují k provozu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Babcock International Group PLC
Deere & Co (10/20 Q4)
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
16:00USA - Prodeje nových domů
16:00USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
20:00USA - Zápis z jednání FOMC