Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ÚOOÚ vede s Googlem správní řízení kvůli sběru informací pro Street View, podobná řízení hrozí i v USA

ÚOOÚ vede s Googlem správní řízení kvůli sběru informací pro Street View, podobná řízení hrozí i v USA

18.5.2010 8:28
Autor: ČTK

(Aktualizováno 10:43)

(ČTK) - Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) vede s americkým internetovým gigantem Google správní řízení kvůli sběru citlivých osobních informací při mapování ulic v Praze pro službu Street View. Dnešnímu Právu to sdělila mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

"Společnosti Google jsme odeslali oznámení o zahájení správního řízení 21. dubna. Dosud jsme neobdrželi doručenku o jeho převzetí," řekla deníku Štěpánková. Pokud by Google oznámení o zahájení správního řízení nepřevzal, další kroky úřadu by byly "razantnější", dodala.

ÚOOÚ podle mluvčí začal šetřit celou řadu nejasností týkajících se projektu pořizování fotografií firemními auty Google, která současně sbírala také osobní informace zasílané po nezabezpečených bezdrátových sítích. Firma se tak mohla dostat i k e-mailovým zprávám, které si lidé bezdrátově zasílají, a podle některých expertů zřejmě i k heslům.

V Česku obecně hrozí ve správním řízení pokuta až deset milionů korun. Google však už vyšetřují i podobné úřady v jiných zemích. Americká internetová společnost by mohla v USA a Německu čelit vyšetřování za nasnímání citlivých údajů z bezdrátových sítí, uvedl dnes britský list Financial Times.

Jedna z největších firem na světě a lídr na internetu se prostě neřídí běžnými pravidly," cituje list Schaara. Podobně se ale na přiznání Googlu dívají i regulační orgány v USA. FT s odkazem na informované zdroje uvádí, že vyšetřování praktik Googlu se chystá zahájit americká Federální komise pro obchod.

Google přiznal pochybení při mapování ulic v některých zemích včetně České republiky minulý týden. Auta, ze kterých Google po celém světě pořizuje fotografie pro službu Street View, nechtěně sbírala také osobní informace zasílané po nezabezpečených bezdrátových sítích. Google se tak mohl dostat i k e-mailovým zprávám, které si lidé bezdrátově zasílají, a podle expertů zřejmě i k heslům.

"Úřad na ochranu osobních údajů v německém Hamburku si vyžádal audit dat ze sítí WiFi, která sbírají naše vozy mapující ulice pro službu Street View. Na základě tohoto požadavku jsme sami znovu prohlédli všechny údaje, které jsme sesbírali, a zjistili jsme, že naše předchozí stanovisko nebylo správné," sdělil Google.

Němci už se Googlu jednou dotazovali, jaká data v souvislosti s mapováním ulic přesně sbírá a zda se nedostává i k jiným údajům, než jaká ke zmíněnému účelu potřebuje. Google ale tehdy odmítl, že by něco nebylo v pořádku.

"Tehdy jsme uvedli, že i když z našich aut pro Street View snímáme data z veřejných bezdrátových sítí SSID včetně unikátních MAC adres, užitná data nesbíráme. Teď už je ale jasné, že jsme omylem nasnímali také užitná data z otevřených sítí WiFi, tedy z takových, do nichž přístup není chráněný heslem," přiznal Google na svém blogu.

Firma se teď snaží spojit s příslušnými regulačními úřady ve všech zemích, kde mapování ulic tímto způsobem prováděla. Vedle Česka, Spojených států a Německa je to například Francie, Brazílie, Hongkong nebo Čína. Nyní bude muset s úřady domluvit, jakým vhodným způsobem se dat zbavit. Google tvrdí, že sesbírané údaje nikdy nepoužil.

"V praxi jsme obvykle shromáždili pouze zlomky dat," sdělila mluvčí Google v ČR Janka Zichová. Poukázala přitom na to, že auta jsou při snímání v pohybu, dostat se mohla pouze k datům právě připojených lidí a snímací WiFi vybavení automaticky mění kanál pětkrát za sekundu.

Pro Google, jehož světoznámý vyhledávač stejného jména zpracovává více než dvě třetiny všech požadavků na vyhledání slov a slovních spojení v prostředí internetu, je to zřejmě dost nepříjemná záležitost. Takové přiznání podle expertů může poškodit pověst firmy jako věrohodného správce osobních údajů. Snímkování ulic pro službu Street View provádí Google od roku 2006 a zatím takto projel více než 30 zemí světa.

Přiznání se objevuje v době, kdy sílí obavy o to, jak internetové firmy zacházejí s osobními údaji. V březnu například čtyři američtí senátoři zaslali dopis společnosti Facebook, což je v prostředí internetu největší společenská síť na světě, a vyjádřili obavy z nedávných změn, k nimž firma sáhla. Příliš v klidu senátory nenechává ani to, jak Facebook přistupuje k ochraně soukromí.

Právní zástupkyně organizace Electronic Frontier Foundation Marcia Hofmannová podle agentury Reuters upozornila na to, že pokud Google získal citlivá data skutečně omylem, pak by jej mohl minout přísný trest, který by mu jinak podle amerických zákonů hrozil. Pokud by data získal vědomě, zodpovídal by se z porušení zákona o odposleších.

"Aby byl porušen zákon, musí být splněna podmínka, že tam šlo o záměrný odposlech," řekla Hofmannová. Upozorňuje ale, že jí není známo, jak na tom byl Google s dodržováním zákonů v jiných zemích. Je ale podle ní možné, že si po tomto incidentu některé země na Google posvítí a začnou si víc všímat, jak se firma stará o ochranu soukromí a jak nakládá s osobními údaji.

Zichová uvedla, že auta Googlu mohla sesbírat e-mailové zprávy nebo adresy webových stránek, které si lidé přes WiFi prohlížejí. Podle expertů na internetovou bezpečnost se ale popsaným způsobem Google mohl dostat také k heslům.

"Podstata je v tom, že přes otevřené WiFi hotspoty je možné určitě zachytit poměrně dost osobních informací," řekl šéf konzultační společnosti Gibson Research Steve Gibson. Jeho firma se specializuje na oblast internetové bezpečnosti. Většina jednoduchých e-mailových služeb na bázi standardů POP a IMAP totiž nešifruje přihlašovací soubory, poznamenal Gibson.

Mapovou službu Street View, která zobrazuje panoramatické snímky vybraných míst v ČR, Google spustil počátkem loňského října. Firma v Česku jednala s Úřadem pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) kvůli zpracování osobních dat už dříve. Auta Googlu při pořizování fotografií totiž zaznamenávala obličeje kolemjdoucích, jména na domovních zvoncích nebo poznávací značky automobilů.

Google zopakoval, že služba Street View má několik opatření pro ochranu soukromí uživatelů. Před publikováním snímků se tyto materiály automaticky zpracují speciální technologií, která identifikuje obličeje lidí a poznávací značky aut a následně je rozmaže, aby osobu nebo auto nebylo možné rozpoznat. Každý má také možnost snímek sebe, svých dětí nebo svého domu ze Street View dodatečně odstranit, uvedla Zichová.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data