Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký Senát schválil reformu Wall Street

Americký Senát schválil reformu Wall Street

21.5.2010 8:22
Autor: mediafax

(Aktualizováno 12:01) WASHINGTON (MEDIAFAX) - Americký Senát ve čtvrtek schválil reformu finančnictví, která má zabránit opakování krize z roku 2008, informuje v pátek agentura Reuters, americká televize CNN a britská BBC. Pro zákon hlasovalo 59 Senátorů, proti bylo 39.

Podle CNN reforma potřebovala pouze 51 hlasů, aby prošla Senátem, proti ale hlasovali dva demokraté a pro čtyři republikáni.

Zákon také nově definuje roli mnoha federálních úřadů a zvětšuje pravomoci americké centrální banky (Fed). Cílem je předpovědět a potlačit budoucí katastrofy. Podle reformy by americké úřady měly vytvořit agenturu, která bude dohlížet na ochranu spotřebitelů. Mezi její hlavní úkoly bude patřit i ochrana lidí před nevhodně nastavenými hypotékami či bude zkoumat detailní podmínky na vydání kreditních karet.

Reforma by rovněž měla posílit regulaci na trhu s finančními deriváty. Z pohledu mnohých právě ty stály u zrodu finanční a ekonomické krize a vedly i k jejímu prohloubení. Současně se počítá také s vytvořením rady regulátorů, kteří budou sledovat situaci a v případě nutnosti budou upozorňovat na problémy společností, jež by mohly vést k další krizi.

Demokratičtí vůdci Kongresu a Obamova administrativa nyní musí zkombinovat zákon schválený Senátem s verzí, která loni v prosinci prošla Sněmovnou reprezentantů. Senát by měl jmenovat 12 členů, sedm demokratů a pět republikánů, kteří budou jednat se zástupci Sněmovny reprezentantů. Jedině takto může zákon vstoupit v platnost. Tento proces zřejmě potrvá několik týdnů.

Zákony jsou však přes některé významné rozdíly - například verze Senátu nařizuje velkým bankám převést některé nejlukrativnější vedlejší činnosti na dceřiné společnosti - velmi podobné.

Americký prezident Barack Obama prohlásil, že díky zákonu budou finanční firmy trestně odpovědné, zákon ale nezadusí volný trh. "Během posledního roku se finanční trh opakovaně snažil ukončit tuto reformu hordami lobbyistů a miliony dolarů, a když ji nemohli zabít, tak se ji snažili oslabit. Dnes si myslím, že je spravedlivé říct, že toto úsilí neuspělo," řekl Obama.

Obamovi se v březnu letošního roku po dlouhém parlamentním boji podařilo protlačit reformu amerického zdravotnictví, které představovala jednu z priorit jeho vlády. Nyní se Obama zaměřil na další klíčový bod své administrativy – prosazení regulace finančních trhů.

Americká média označila regulaci za největší reformu finančního systému od 30. let minulého století. Je to významná výhra pro prezidenta Baracka Obamu, který se o reformu zasadil.

Americká burza však na rozhodnutí Senátu reagovala citelným poklesem. Trhy se obávají zejména nejistoty kolem konečné podoby reformy. Z pohledu analytiků je důležité, aby byla reforma přijata co nejrychleji. Podle amerických médií by prezident Obama mohl finální verzi podepsat již 4. července.

Rozhodnutí amerického Senátu ale přispělo k poklesu na americké burze. Index Dow Jones umazal 3,6 procenta, zatímco Standard & Poor's ztratil 3,9 procenta a konečně Nasdaq klesl o 4,11 procenta.


Váš názor
 •  
  21.5.2010 12:23

  SPRÁVNĚ BARÁKU,ZAKRUŤ TĚM AMERICKÝM SVINÍM KRKEM!!
  JOSKA
 • vyšší matematika
  21.5.2010 8:40

  "...12 členů, sedm demokratů a sedm republikánů..."
  Míša
  • Re: vyšší matematika
   21.5.2010 11:32

   Děkujeme za upozornění. Na Váš popud jsme kontaktovali autora článku, agenturu MediaFax, která se za chybu omlouvá. Správná informace zní: "Senát by měl jmenovat 12 členů, sedm demokratů a pět republikánů..."
   Patria Online
   •  
    21.5.2010 12:25

    TO BYLA VSKUTKU ZÁVAŽNÁ CHYBA,KVŮLI NÍ JISTĚ PŮJDOU AKCIE SILNĚ DOLŮ
    JOSKA
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba