Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stiglitz: Druhá recese vysoce pravděpodobná; je třeba dál stimulovat, ale jinak, než doposud

Stiglitz: Druhá recese vysoce pravděpodobná; je třeba dál stimulovat, ale jinak, než doposud

1.7.2010 16:23
Autor: Redakce, Patria Online

Všichni vědí, co se stalo ve třicátých letech: Když vláda začala snižovat výdaje, ekonomika se vydala směrem dolů, uvedl pro CNBC známý ekonom Joseph Stiglitz. „Existuje myšlenka, že pokud vláda přikročí ke snížení výdajů, vzroste důvěra v ekonomiku ze strany privátního sektoru. Faktem ale je, že domácnosti ve Spojených státech i v jiných ekonomikách jsou hluboce zadluženy a utrácet nebudou,“ míní nositel Nobelovy ceny za ekonomii.

Podle Stiglitze je nutné pokračovat s programem stimulace. Deficity nelze ignorovat, je však třeba změnit strukturu vládních výdajů a zdanění. Výdaje by měly směřovat k investicím s vysokou návratností, čímž by byl podpořen krátkodobý i dlouhodobý růst; návratnost na úrovni 5 – 6 % by měla být dostatečná pro dlouhodobé snížení zadlužení. Příkladem takových investic jsou investice do infrastuktury, technologií či vzdělání. Opakem jsou podle ekonoma například „investice do válek, zbraní, které nefungují, a zbraní proti nepřátelům, kteří neexistují“. Stejně jsou „vyhozenými penězi“ výdaje na záchranu bank. „Pokud budeme pokračovat tímto směrem, naše fiskální budoucnost bude složitá,“ uvedl ekonom.

Přestože by pomohla i podpora podnikatelům, snižování daní ze zisků podle Stiglitze „obecně nepomáhá“. Více by pomohlo provázání daní s tím, kolik daný podnik investuje. Podobně nebude fungovat ani snižování nákladu kapitálu, protože „když nemáte trhy, je jedno, jak je náklad kapitálu nízko, utrácet nebudete a nebudete ani investovat“. Evropské programy úspor pak podle ekonoma jen zvyšují nejistotu na trzích a druhá recese je „vysoce pravděpodobná“.


(Zdroj: CNBC)


Váš názor
 •  
  1.7.2010 21:21

  No jo, ale kde ty veřejné investice s vysokou návratností teď honem vzít a nekrást. Například východní pobřeží by si určitě zasloužilo rychlovlak mezi Washingtonem a Bostonem, jenomže taková akce se připravuje desetiletí i déle. Pak je tu třeba americká elektrizační soustava, kde řada klíčových prvků ještě pamatuje Edisona. Výstavba nových vedení a propojování soustav jsou ale také během na dlouho trať. Stavět další dálnice nemá valný smysl, možná by stálo za to opravit ty stávající = řada čtenářů by byla překvapena, v jak katastrofálním stavu jsou např. hlavní dálnice v okolí L.A.
  Skeptik
  • L.A.
   1.7.2010 21:38

   a co teprve highway's...na PCH jsem se malem zabil na motorce..:)
   borik
   • Re: L.A.
    2.7.2010 9:39

    Bílý muž dohospodařil, na vše si půjčil, co mohl tak využil co nemohl tak vyspekuloval.... Teď je na řadě asisjský muž co si nepůjčuje a pracuje, ale s jeho vztahem ke zdrojům a planetě to bude obdobné či ještě horší....navíc je ho 10x více...
    TOM
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba