Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stiglitz: Druhá recese vysoce pravděpodobná; je třeba dál stimulovat, ale jinak, než doposud

Stiglitz: Druhá recese vysoce pravděpodobná; je třeba dál stimulovat, ale jinak, než doposud

1.7.2010 16:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Všichni vědí, co se stalo ve třicátých letech: Když vláda začala snižovat výdaje, ekonomika se vydala směrem dolů, uvedl pro CNBC známý ekonom Joseph Stiglitz. „Existuje myšlenka, že pokud vláda přikročí ke snížení výdajů, vzroste důvěra v ekonomiku ze strany privátního sektoru. Faktem ale je, že domácnosti ve Spojených státech i v jiných ekonomikách jsou hluboce zadluženy a utrácet nebudou,“ míní nositel Nobelovy ceny za ekonomii.

Podle Stiglitze je nutné pokračovat s programem stimulace. Deficity nelze ignorovat, je však třeba změnit strukturu vládních výdajů a zdanění. Výdaje by měly směřovat k investicím s vysokou návratností, čímž by byl podpořen krátkodobý i dlouhodobý růst; návratnost na úrovni 5 – 6 % by měla být dostatečná pro dlouhodobé snížení zadlužení. Příkladem takových investic jsou investice do infrastuktury, technologií či vzdělání. Opakem jsou podle ekonoma například „investice do válek, zbraní, které nefungují, a zbraní proti nepřátelům, kteří neexistují“. Stejně jsou „vyhozenými penězi“ výdaje na záchranu bank. „Pokud budeme pokračovat tímto směrem, naše fiskální budoucnost bude složitá,“ uvedl ekonom.

Přestože by pomohla i podpora podnikatelům, snižování daní ze zisků podle Stiglitze „obecně nepomáhá“. Více by pomohlo provázání daní s tím, kolik daný podnik investuje. Podobně nebude fungovat ani snižování nákladu kapitálu, protože „když nemáte trhy, je jedno, jak je náklad kapitálu nízko, utrácet nebudete a nebudete ani investovat“. Evropské programy úspor pak podle ekonoma jen zvyšují nejistotu na trzích a druhá recese je „vysoce pravděpodobná“.


(Zdroj: CNBC)


Váš názor
 •  
  1.7.2010 21:21

  No jo, ale kde ty veřejné investice s vysokou návratností teď honem vzít a nekrást. Například východní pobřeží by si určitě zasloužilo rychlovlak mezi Washingtonem a Bostonem, jenomže taková akce se připravuje desetiletí i déle. Pak je tu třeba americká elektrizační soustava, kde řada klíčových prvků ještě pamatuje Edisona. Výstavba nových vedení a propojování soustav jsou ale také během na dlouho trať. Stavět další dálnice nemá valný smysl, možná by stálo za to opravit ty stávající = řada čtenářů by byla překvapena, v jak katastrofálním stavu jsou např. hlavní dálnice v okolí L.A.
  Skeptik
  • L.A.
   1.7.2010 21:38

   a co teprve highway's...na PCH jsem se malem zabil na motorce..:)
   borik
   • Re: L.A.
    2.7.2010 9:39

    Bílý muž dohospodařil, na vše si půjčil, co mohl tak využil co nemohl tak vyspekuloval.... Teď je na řadě asisjský muž co si nepůjčuje a pracuje, ale s jeho vztahem ke zdrojům a planetě to bude obdobné či ještě horší....navíc je ho 10x více...
    TOM
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data