Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká finanční reforma má problém za 118 mld. USD, banky chtějí nahradit kapitál dále nevstupující do Tier 1

Americká finanční reforma má problém za 118 mld. USD, banky chtějí nahradit kapitál dále nevstupující do Tier 1

16.08.2010 16:18
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Devadesát dní dostanou americké banky v rámci Dodd-Frankovy finanční reformy na to, aby se pokusily zpětně odkoupit hybridní instrumenty TruPS v rozsahu odhadovaných emisí na necelých 120 miliard amerických dolarů (přes 90 miliard eur) a nahradit je levnějšími zdroji financování, protože tyto instrumenty s počátkem platnosti reformy v roce 2013 přestanou být součástí Tier 1.

TruPS, plným názvem „trust preffered securities”, jsou nástroje dluhově-akciového charakteru, nesoucí úrok podobně jako dluhopisy. Staly se populárními zejména v období finanční krize, kdy byly rozšířeny ke spektru investorů od klíčových typu Warrena Buffetta až po investory drobné. K oslovení investorů však banky potřebovaly nabídnout vysoký úrok a instrumenty jsou tak pro ně nákladné. Nové právo v souvislosti finanční reformy je od roku 2013 přestane uznávat jako součást ukazatele Tier 1. Nyní přitom tvoří významnou část kapitálového ukazatele bank Bank of America, JPMorgan, Morgan Stanley či Citigroup. Citigroup například cestu Trups zvolila po splacení části pomoci z vládních zdrojů. Ratingová agentura Moody’s jejich vydaný objem bankami odhaduje na 118 miliard dolarů.

Od bodu reformy se očekávají další střety mezi bankami a jejími tvůrci. „Otázkou pro banky je, zda chtějí nadále platit vysoký úrok za něco, co ztratí svůj status jako tier 1,” uvádí nejmenovaný bankovní právník citovaný Financial Times. „Banky shledají žádoucím tyto instrumenty splatit, ale musí zvažovat, co řeknou investorům, až si za nimi příště budou chtít jít pro zdroje k navýšení kapitálu,” uvádí Chip MacDonald z právní kanceláře Jones Day. Zpětný odkup rozčílí jak investory, kteří instrumenty nakoupili s cílem dlouhodobého držení, tak i část regulátorů, bojující proti snižování kapitálu bank. To vše ve světle chystaných nových pravidel Basel III, která mají kapitál bank posílit.


TruPS, Trust Preferred Securities, je instrument dlouhodobého charakteru, umožňující předčasné splacení (či vykoupení) s kvartálními úrokovými platbami a splatností v nominální hodnotě. Společnosti je hodně vydáva(jí)ly pro jejich flexibilitu a účetní výhody. Zdaněny jsou jako dluhové papíry, zatímco si v účetnictví dle US GAAP zachovávají charakter akcií.

(Zdroj: Financial Times, CNBC)


Váš názor
  •  
    16.08.2010 16:59

    Nádherná ukázka tzv. finanční inovace, které prý stojí za pokrokem civilizace a bez nich bychom lezli po stromech. Ve skutečnosti zase jen hra na ošulení eráru, který jak jest dobrým zvykem předstírá, že si ničeho nevšiml...
    Skeptik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Agilent Technologies Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
Prosus NV (12/19 Q3)
Warner Music Group Corp (09/20 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu