Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roubini: Růst ekonomiky USA ve 3Q bude spolehlivě pod 1 %, spíše blíže k nule

Roubini: Růst ekonomiky USA ve 3Q bude spolehlivě pod 1 %, spíše blíže k nule

26.8.2010 12:34

Americkou ekonomiku čeká ve třetím čtvrtletí výrazné zpomalení, když tempo růstu klesne spolehlivě pod 1 %, prohlásil investor a ekonom působící na New York University Nouriel Roubini. Výsledné tempo se podle něj navíc může přiblížit až k 0, v souvislosti s čímž existuje 40% pravděpodobnost prodloužení recese a dvojitého dna.

„Růst HDP ve třetím kvartále bude s velkou pravděpodobností pod 1% hranicí, a to spíše blíže nule, než i tak ubohému tempu 1 %. Kapitálové výdaje, jediná pořádná část poptávky ve druhém čtvrtletí, zpomalují a zatlačí růst do intervalu mezi 0 a 0,7 %,“ uvedl Roubini. Vláda podle něj zreviduje svůj odhad růstu za 2Q, který bude zveřejněn v pátek, „v nejlepším případě“ na meziročních 1,2 %. Medián odhadů analytiků oslovených agenturou Bloomberg činí 1,4 %, což je o celé procento níže pod dřívějším odhadem; revizi ovlivňuje především rozšiřující se obchodní deficit USA, nižší tempo hromadění zásob a slabá stavení výroba.

„Všechna pozitiva z první poloviny roku se stala negativy druhého pololetí,“ řekl investor, který v této souvislosti zmínil také vládní stimulační program v objemu 814 miliard dolarů a tzv. šrotovné. Roubini varuje, že stagnující růst by mohl přinést výraznou korekci na akciové trhy, rozšíření spreadů u úvěrů a mezibankovních půjček, zatímco opět výrazně vzroste globální averze k riziku. „Negativní sentiment tak dopadne na reálnou ekonomiku, přičemž ceny rizikových aktiv pak snadno uvrhnou ekonomiku do oficiální recese s dvojitým dnem.“

Roubini rozlišuje několik scénářů znázorňujících přechod ekonomiky z recese do opětovného růstu, z nichž hlavními jsou scénář oživení ve tvaru „V“, pozvolnější „U“ a deprese znázorněná tvarem "L". Jeho prognóza ohledně současné situace zní: „V je ze hry a je třeba vycházet z anemického růstu ve tvaru "U". Ze 40 procent potom hrozí dvojitý pokles ve tvaru "W", ve Spojených státech, eurozóně a Japonsku nelze vyloučit depresi ve tvaru "L".

(Zdroj: Bloomberg, Portfolio.com)


Váš názor
 • 26.8.2010 14:58

  podle mne pravděpodobnost věšteb pana rubiního již pod jedno procento klesla.
  TED
 •  
  26.8.2010 14:45

  podla mna za problemami americkej ekonomiky tanto rok stoji silny dolar. ked sa zvysuje deficit a klesa ekonomicka aktivita, dolar rastie. to je anomalia ktora deformuje celu svetovu ekonomiku.
  edy
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC