Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč jsou Čína a Indie schopny tak rychle růst?

Proč jsou Čína a Indie schopny tak rychle růst?

03.09.2010 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Proč jsou Čína a Indie schopny tak rychle růst? Zdá se, že v případě Číny existuje shoda na tom, že po roce 1979 byla tato schopnost odrazem akumulace kapitálu, industrializace a růstu exportu. Přitom ale podle ekonomů Gregoryho Chowa či Justina Lina byla před rokem 1979 čínská politika centrálního plánování špatná a ekonomické výsledky slabé. Podobně je špatná politika považována za příčinu nízkého růstu Indie v šedesátých a sedmdesátých letech.

My se však na základě dat pokrývajících více než 800 produktů domníváme, že schopnosti, které Čína a Indie získaly před reformami, byly pro jejich pozdější růst klíčové. Souhlasíme s tím, že centrální plánování vedlo k chybám, neefektivnostem a špatné alokaci zdrojů. Vývozy obou zemí jsou ale s ohledem na výši jejich příjmu na hlavu sofistikovanější a diverzifikovanější, než by byly bez této politiky. Obě země jsou totiž v tomto ohledu daleko před zeměmi na stejném stupni vývoje. Toho mohly dosáhnout jen díky centrálnímu plánování, průmyslové politice a cílené podpoře jednotlivých sektorů v ekonomice.

První graf ukazuje, že exportní koš Číny a Indie je mnohem sofistikovanější, než bychom na základě příjmu na hlavu v těchto zemích čekali:

regrese 1.jpg


Zdroj: China and India: Those two big outliers

Druhý graf ukazuje, že Čína i Indie jsou pozitivní výjimkou i co se týče diverzifikace jejich exportů:

regrese 2.jpg

Zdroj: China and India: Those two big outliers

Zatímco tedy netvrdíme, že politika centrálního plánování byla před reformami v obou zemích bez chyb, pomohla získat dostatečné schopnosti v klíčových sektorech. Industrializace v Indii přitom ještě nedosáhla rozsahu, který je patrný v Číně a Indie, ani po reformách neuspěla zejména ve využití své výhody v odvětvích náročných na pracovní sílu. V budoucnu musí obě země využít své relativně silné pozice v klíčových sektorech a sektorech, kde mají konkurenční výhodu.

Uvedené je výtahem ze studie „China and India: Those two big outliers“ autorů Jesuse Felipeho, Utsava Kumara a Arnelyna Abdona.

(Zdroj: Vox)


Váš názor
 • Tak toto jsem na Patrii nečekal
  03.09.2010 14:07

  Opravdu tento obor asi generuje "lepší" mozky, než třeba internetová fóra. Když někdo, kdo se zabývá trhy, se dovede na věc podívat i z jiného úhlu, tak je to výhra pro celou společnost. Kdo pochopí více z minulosti či reality, tak má tu nejlepší kvalifikaci pro vedení do budoucnosti. Výborně. Vše je jen vývoj a centrální plánování má mnoho výhod, které lidi přehlížejí i s jeho chybami, kdyby nebylo v Číně, tak nemají to, díky čemuž rozjíždějí dnešní hry. Je sice hezké, že Japonci se rozvýjeli rychleji než Čína ale jsou podřízeni USA a jejich růst není trvale udržitelný. Čína je oproti Japonsku suveréní zemí a může si svůj trvale udržitelný růst rozvíjet po svém a za cenu sice v historii slabšího růstu je odměna možností jaksi neomezeného růstu a podle vlastního diktátu se všemi dopady. Někdy méně znamená více. A strategické myšlení, jak je často u našich podnikatelů a dalších vidět, není pro každého.To co se dnes v Číně děje je jen výsledkem kontinuálního procesu. Dnešní Čínu staví studenti z Moskvy 50. a 60. let a i naši největší talenti, co tam studovali, nemají na jejich kvality. A co se týče vykrádání duševního vlastnictví? To je k smíchu. Západ to dělá taky. V posledních dnech proběhlo tiskem, že jakýsi zaměstnanec americké obrany prodal Indům informace o motorech do letadel B-2. Ano byl to americký občan ale ve skutečnosti jen koupený Ind, který jen svou práci prodal někomu jinému. Někdo prostě má na to, aby hora přišla k Mohamedovi a někdo to musí dělat naopak.
  iignac
  • Mno
   04.09.2010 15:02

   to už mi přijde zajímavější článek než tenhle váš, ehm, příspěvek
   B
 • Technologické dohánění
  03.09.2010 11:08

  Jak je možné, že tak rychle rostou? Jste vesnice v džungli, za státem dirigovaný úvěr koupíte pilu. Následující týden vaše produktivita práce stoupne o 800%. Postup zopakuje 4.000 vesnic v džungli. HDP celého státu stoupne o 10%. Software ukradnete, české motocykly zkopírujete. Tempo růstu HDP se zrychlí na 11%. Co ještě je zde k bádání?
  Detective
Aktuální komentáře
25.11.2020
22:02Wall Street před svátkem bez větší změny  
17:35Atradius: Světová ekonomika se letos propadne o 4,3 %
17:29Kofola měla rekordní léto. Výplatě dividendy nic nebrání, říká CEO Samaras
17:20Hodnota Tesly a všechny báječné věci, které bude dělat za deset let
17:01Akcie mírně zlevnily a výnosy dnes klesají. Ropa jede dál  
16:57Žebříček odolnosti vůči koronaviru: ČR je pátá nejhorší
15:59FT: ECB naznačila, že příští rok zruší zákaz vyplácet dividendy
15:40Bloomberg: IBM v Evropě zruší až pětinu pracovních míst
15:25Americká ekonomika rostla rekordním tempem 33,1 procenta
15:05Británie kvůli pandemii čeká největší rozpočtový deficit od války
14:55Investiční tip AT&T: Atraktivní dividendový výnos s potenciálním kapitálovým zhodnocením  
13:31FT: Francie žádá po technologických firmách z USA digitální daň
13:15Amerika po volbách, covid vs. vakcína i aktuální akciové tipy. Ještě se stíháte přihlásit na webinář zdarma 25. listopadu od 14:00!
12:37Artus: Co udělají „peníze z vrtulníků“ s ekonomikou vyspělých zemí?
12:19USA zavedou cla na vázací drátky z Číny. Poprvé kvůli dopadům slabého jüanu
11:37Reuters: Evropské akcie si budou příští rok opět pohrávat s maximy
11:00Akcie si vybírají přestávku před americkými daty  
10:40EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka EK
9:55Rozbřesk: Průmysl drží ekonomiku v posledním kvartále u nás i v Německu, koruna na dohled šestadvacítky
9:31Reuters: Letadla Boeing 737 MAX už se připravují k provozu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data