Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek chce snížit náklady na financování státního dluhu

Kalousek chce snížit náklady na financování státního dluhu

10.09.2010 11:37
Autor: ČTK

(ČTK) - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce v příštím roce snížit náklady na financování státního dluhu o čtyři miliardy korun tím, že začne nabízet větší množství krátkodobých dluhopisů. Informaci dnešních Lidových novin potvrdilo ministerstvo financí. Úřad zároveň uvedl, že hrubá výpůjční potřeba vlády příští rok bude činit zhruba 250 až 270 miliard korun. Přesná čísla zveřejní MF v rámci Strategie financování a řízení státního dluhu 1. prosince. Letos si MF plánuje půjčit 280 miliard korun.

Cenné papíry s krátkou dobou splatnosti jsou pro stát nejméně nákladné, ale z hlediska financování státního dluhu rizikovější, protože stát je musí splácet velmi brzy.

Původní záměr ministerstva financí počítal s tím, že náklady na splácení úroků z vydaných státních dluhopisů dosáhnou v příštím roce 78 miliard korun. "Tuto sumu chci snížit aspoň o čtyři miliardy," řekl Lidovým novinám Kalousek.

Podle něj dosud převládala snaha protahovat délku dluhopisů, o které měli investoři zájem. "Dnes jsme ale i v době, kdy musíme snižovat náklady. Současný kredit České republiky na evropských trzích nám to umožňuje," uvedl ministr.

Podíl státních cenných papírů s nejnižší dobou splatnosti, takzvaných finančních poukázek, by měl v příštím roce oproti letošnímu stoupnout ze 7,4 procenta na 8,5 procenta. Podíl dluhopisů se splatností do jednoho roku by měl ve střednědobém horizontu narůst ze 16 na 20 procent. Tyto cíle přitom může ministerstvo upravovat.

Státní dluh vzroste v příštím roce o desetinu na 1472 miliard korun. V absolutním čísle to proti letošnímu roku znamená nárůst o 136,2 miliardy korun. Každý občan tak bude dlužit zhruba 147.000 korun. Vyplývá to z údajů ministerstva financí v návrhu státního rozpočtu na příští rok.

Úroky ze státního dluhu si v příštím roce vyžádají víc peněz, než dostanou například ministerstvo vnitra, zdravotnictví nebo dopravy.


Váš názor
 • 10.09.2010 14:39

  jen bůh vidí jak nás ten kalousek šidí!!!!!až do nebe to volá,kde se vzala gloriola kolem jeho hlavy,sám bůh neví ani,zda to jeho panování přežijem ve zdraví.
  JIM
 • dluh
  10.09.2010 14:01

  Už mne neustálé zveřejňování dluhu občanů (147tis.Kč) štve. Stát v průběhu posledních 20 let vytvořil i špatnými zákony podmínky, aby lidé schopní, ba i všeho schopní (tuneláři, daňoví podvodníci, zloději a jiní nemravové) mohli zbohatnout. Proto by se teď měli státu revanšovat. Zaplaťme dluhy státu, ale podle výše obohacení v demokratickém státě. A pokud by se bohatství sebralo lidem, kteří zbohatli v totalitě- bylo by to perfektní vyrovnání.
  starik
  • Jed na kubu
   10.09.2010 15:14

   uvidíš jak to dopadne když se sebere všechno všem, kdo tě asi zaměstná když bohatí na vše hodí bobek a přesunou aktivity jinam ha ? asi stát co ? Naopak měli bychom daně snížit a v mezinárodní konkurenci sem přetáhnout maximum firem od jinud, aby nám pomohli živit polovinu národa která nepracuje
   Mike
  • Mno
   10.09.2010 14:11

   zadlužení je tak velké především proto, že se léta sanovala místní ekonomika, a potažmo platy lidí v nerentabilních fabrikách, aby nebylo potřeba tolik propouštět. Druhým důvodem je neprovedená penzijní reforma a reforma sociálního systému. Takže se obohatil řekl bych skoro každýá, hlavně nízké příjmové skupiny, a zaplatií to všichni rovným dílem. Výdobytek sociálního státu je nasnadě...dluhy bude třeba platit až později :) Také se tomu říká sociální smír
   Bo
   • Re: Mno
    10.09.2010 14:49

    Nesouhlasím, mnohem víc se toho rozkradlo a zašantročilo.
    Homo
    •  
     10.09.2010 15:03

     To homo. Máte jen částečně pravdu. Souhlasím, že korupce stála veřejné rozpočty namalé peníze, ale na druhé straně se podívejte na srukturu státního rozpočtu, která je katastrofální. Začíná se šetřit všude, ale peníze všude chybí a zadlužování pokračuje stále nemalým dílem dále. Podívejte se kolem sebe, jak se zneužívají sociální dávky, kolik peněz rozdají poslanci před volbami atd. To jsou všechno rozhodující peníze, které podporují zadlužování. Nemáme důchodovou reformu a stačí se zamyslet o kolik let se dožíváme déle. Každá čtvrtá koruna jde na státní správu atd. Nejdříve musíme změnit strukturu rozpočtu, podle které budeme žít jenom tak, na co budeme skutečně mít.
     MERKUR1
Aktuální komentáře
29.11.2020
16:08FT: Zelené zlato, aneb udržitelnost je velký byznys pro spotřební značky
9:21Víkendář: Jednoduché vylepšení trhu nemovitostí?
28.11.2020
16:07Project Syndicate: Globální pozornost věnovaná nízkopříjmovým zemím musí vytrvat
9:06Víkendář: Tahle rally na bitcoinu je jiná
27.11.2020
20:01Zkárcené obchodování nahrálo technologiím  
17:19Závěr týdne navazuje na pozitivní vývoj, akcie a euro sílí  
17:19BTC, brambory a hodnota peněz
16:47Británie chce omezit technologické giganty
14:30The Economist: Polsko a Maďarsko dostaly od EU lekci fyziky
14:18EUC a.s. - informace o úrokové sazbě na sedmé úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
12:57Perly týdne: Akcie z paniky do euforie, rotace do Evropy a u nás metráková zlatá mince
12:16Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla
12:07Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:22Jak si nejsnáze začít odkládat na své sny? S chytrým robotem indigo a teď i odměnou 500 korun
10:55Ropa atakuje 50 USD/barel a vyhlíží zasedání OPEC+  
9:55Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu  
9:12Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
8:49Českých 100 nejlepších: Škoda Auto před ČEZ a Kooperativou
8:48Začátek obchodování by v Evropě mohl být opatrný, S&P potvrdila rating ČEZu  
5:52Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  Nebyla nalezena žádná data