Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Poroste dál cena pšenice?

Poroste dál cena pšenice?

15.09.2010 16:01
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Cena pšenice na světových trzích vykazuje již od června ostrou růstovou tendenci. Jednou z hlavních příčin je opatření ruské vlády, která kvůli suchu zablokovala vývoz obilí od 15. srpna do konce letošního roku. Ruský prezident Dmitrij Medveděv sice nedávno zopakoval, že zákaz by mohl být zrušen ještě před 31. prosincem. Jeho slova jsou nicméně v ostrém rozporu s posledním vyjádřením premiéra Vladimira Putina, který předtím řekl, že vývoz obilí se bude moci obnovit nejdříve po skončení sklizně v příštím roce.

K uklidnění situace nepomohla ani OSN, jejíž agentura pro zemědělství (FAO) kvůli rostoucím cenám jedné ze základních zemědělských plodin svolala mimořádnou schůzi. Média chrlila titulky naznačující opakování potravinové krize z roku 2008, na jejímž vrcholu se pšenice prodávala dokonce dvakrát dráž, než je tomu dnes. Mnoho chudých států se obávalo opakování tehdejší nepokojů, které svrhly několik vlád (např. na Madagaskaru), a tak největší dovozci pšenice (Egypt, Tunisko, Alžírsko a Jordánsko) na ruský zákaz vývozu reagovali velkými nákupy na spotových trzích. Je také pravděpodobné, že tyto a jiné země se pokusily o zajištění budoucích dodávek i s pomocí futures kontraktů. Přesnou totožnost nákupčích ale zjistit nelze.

Největší nervozita zaznamenaná po uvalení ruského zákazu již opadla, ale je s podivem, že cena pšenice v posledních týdnech opět vykazuje vzestupnou tendenci. Trh s napětím očekával, jestli s omezením exportu přijdou i Kazachstán a Bělorusko, které s Ruskem již několik měsíců oficiálně pojí celní unie, a hlavně Ukrajina, která je třetím největším vývozcem pšenice na světě. Přesně k tomuto kroku totiž Rusko všechny tři státy již v srpnu vyzvalo. Zatím bezúspěšně.

Ani jinak vůči Rusům vstřícný ukrajinský premiér Mykola Azarov nepřipustil, aby tlak velkého souseda dále omezil jeho manévrovací prostor, obzvlášť když ceny důležitého vývozního artiklu stoupají a státní kasa zoufale potřebuje devizy a nad vodou ji drží jen úvěry MMF. To samé více či méně platí i o Bělorusku, které sice na vývoz pšenice uvalilo přísné kontroly, ale zákaz nezavedlo. Kazachstánské vedení dalo už začátkem srpna najevo, že do vývozní politiky si mluvit nenechá, a od té doby svůj názor nezměnilo.

Pozornější analýza ale naznačuje mnohem světlejší vyhlídky, co se cen obilovin týče, a tak by se po uklidnění nynější napjaté situace měl dostavit jejich pokles. FAO totiž odhaduje, že letošní sklizeň pšenice bude s 646 tunami díky vynikající úrodě v severní Americe a Austrálii dosud třetí nejvyšší v historii. Sýpky navíc kvůli rekordní sklizni z minulého roku přetékají a na začátku roku dosáhly sedmiletého maxima. A přestože se do příštího roku stav zásob jistě sníží, dalších sedm let hubených jistě nebude.

Podle Maxima Torera z think-tanku International Food Policy Research Institute by i v případě uvalení vývozního embarga v Kazachstánu a v Bělorusku měl být pšenice dostatek. Farmáři už navíc na růst cen reagují. Na příští rok je naplánována rozsáhlejší setba. K zchlazení obilné horečky by také měly přispět další faktory. Třeba chovatelé dobytka, kteří už pšenici nahrazují levnějšími krmivy, nebo opadávající mánie kolem biopaliv.

(Zdroje: The Economist, backseagrain.net, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data