Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Gazprom brání svůj monopol na vývoz plynu zuby nehty

Gazprom brání svůj monopol na vývoz plynu zuby nehty

01.10.2010 16:14
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Snaha Evropské unie o centralizovanější regulaci energetického sektoru a zkrocení monopolistických praktik jednotlivých národních šampionů žárlivě střežících své domácí trhy má občas nečekané důsledky. Naposledy proti sobě zápal bruselských úředníků paradoxně postavil zájmy ruského plynárenského gigantu Gazpromu a jednoho z jeho kdysi nejvěrnějších spojenců v Evropě, E.ON Ruhrgas, plynárenskou divizi energetického koncernu E.ON.

Vztahy mezi oběma partnery již dávno nejsou tak růžové jako před lety, kdy Ruhrgas vlastnil 6,4 % akcií Gazpromu a jeho tehdejší šéf Burckhard Bergmann jako jediný cizinec zasedal v dozorčí radě ruského plynárenského molocha (občas i v Kremlu na nejvyšší úrovni, jak sám potvrdil). Bergmann, kterého Vladimir Putin jmenoval ruským honorárním konzulem v Severním Porýní-Vestfálsku, z čela plynárenské dcery E.ONu odešel 2008 a od té doby se také radikálně změnila situace v evropském plynárenství.

Navrch nyní začínají získávat odběratelé, kteří si díky převisu nabídky nad poptávkou mohou začít diktovat podmínky. E.ON už od Gazpromu získal slevu v podobě 15 % dodávek za nižší ceny určované spotovým trhem a v nedávno Rusům předložil požadavek na poskytnutí 40 % nasmlouvaného množství za spotové ceny. To se manažerům Gazpromu samozřejmě příliš nezamlouvá, ale v nastalé situaci nemají příliš na výběr (viz článek).

O to víc se ale ruský monopolista snaží bránit zbylé pozice. Poslední „záškodnickou akci“ evropských utilit se mu podařilo odvrátit tento týden v Polsku. Varšava s Moskvou již nějaký čas jednají o navýšení dodávek plynu a smlouva v tomto smyslu byla již připravena v minulém roce. Z obav, že porušuje evropské právo, však ještě nebyla podepsána.

Její tzv. „územní klauzule“ zakazuje Polsku prodávat nespotřebovaný ruský plyn ostatním zemím. Evropská komise proto Polsko obvinila, že zadržováním plynu na svém území diskriminuje firmy z ostatních členských států Unie.

Plynovod Jamal, kterým plyn z Ruska přitéká, je provozován společností EuroPolGaz. Tu vlastní polský plynárenský monopolní dodavatel PGNiG a Gazprom, který díky této skutečnosti může podle smlouvy až do roku 2045 plynovod využívat za nižší poplatek než konkurenti. To podle Bruselu škodí zájmům spotřebitelů a také snižuje energetickou bezpečnost. Tím, že Polsko klade ostatním firmám překážky v dovozu plynu na své území, se zvyšuje nebezpečí pro případ, že dojde k výpadku dodávek z Ruska.

Rusům se samozřejmě diktát Bruselu nelíbí a snaží v revidované dohodě zachovat maximum svých privilegií. Jednání se tak protahují a Polsku hrozí nedostatek plynu, obzvlášť v případě tužší zimy. Společnost PGNiG se tedy pokusila o malý husarský kousek. Poláci si objednali 3 mld. kubických metrů plynu z Ruska od někoho jiného, a to od E.ON Ruhrgas, který těží surovinu za polárním kruhem na několika ložiscích společně s Gazpromem. Přepravu od ruských hranic do Polska měl obstarat vlastník ukrajinských plynovodů, společnost Naftohaz.

„Podpultovka“ za zády Gazpromu ale na Ukrajině narazila. Gazprom je ze zákona jedinou společností, která je oprávněna vyvážet plyn vytěžený z pevninských ložisek, ale tento argument šel podle všeho při střetu stranou. Jak ukrajinské verzi deníku Kommersant sdělil vysoce postavený zdroj z tamního ministerstva pro paliva, „nejsme proti tranzitu nasmlouvaného množství plynu, ale je třeba získat svolení ruské strany. Zatím jsme ho nedostali, to znamená, že Rusko povolení neudělilo.“

Poláci už si mezitím na představitelům Naftohazu stěžovali, ale bezvýsledně. Ukrajinský operátor plynové soustavy by za přepravu 3 mld. kubíků plynu sice utržil 90 mil. dolarů, ale Gazprom pro něj představuje mnohem většího zákazníka, se kterým navíc není radno se rozkmotřit. Naftohaz momentálně děsí projekt plynovodu South Stream, který by, tak jako již budovaný Nord Stream, ukrajinské území obešel, a krizí těžce zkoušenou zemi by tak mohl připravit o jeden z největších zdrojů devizových příjmů.

Z již podepsané smlouvy mezi E.ONem a PGNiG tak s největší pravděpodobností nic nebude. Možná, že manažeři v E.ON Ruhrgas si teď kladou stejnou otázku jako jejich kolegové z OMV a ConocoPhillips, kteří se nedávno rozhodli z Ruska úplně stáhnout. Stojí někdy regulatorní a politická rizika za ty nervy?

(Zdroje: Kommersant-Ukrajina, Eurasia Daily Monitor, KBC Securities, Spiegel)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.11.2020
16:08FT: Zelené zlato, aneb udržitelnost je velký byznys pro spotřební značky
9:21Víkendář: Jednoduché vylepšení trhu nemovitostí?
28.11.2020
16:07Project Syndicate: Globální pozornost věnovaná nízkopříjmovým zemím musí vytrvat
9:06Víkendář: Tahle rally na bitcoinu je jiná
27.11.2020
20:01Zkárcené obchodování nahrálo technologiím  
17:19Závěr týdne navazuje na pozitivní vývoj, akcie a euro sílí  
17:19BTC, brambory a hodnota peněz
16:47Británie chce omezit technologické giganty
14:30The Economist: Polsko a Maďarsko dostaly od EU lekci fyziky
14:18EUC a.s. - informace o úrokové sazbě na sedmé úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
12:57Perly týdne: Akcie z paniky do euforie, rotace do Evropy a u nás metráková zlatá mince
12:16Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla
12:07Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:22Jak si nejsnáze začít odkládat na své sny? S chytrým robotem indigo a teď i odměnou 500 korun
10:55Ropa atakuje 50 USD/barel a vyhlíží zasedání OPEC+  
9:55Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu  
9:12Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
8:49Českých 100 nejlepších: Škoda Auto před ČEZ a Kooperativou
8:48Začátek obchodování by v Evropě mohl být opatrný, S&P potvrdila rating ČEZu  
5:52Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data