Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Gazprom brání svůj monopol na vývoz plynu zuby nehty

Gazprom brání svůj monopol na vývoz plynu zuby nehty

1.10.2010 16:14
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Snaha Evropské unie o centralizovanější regulaci energetického sektoru a zkrocení monopolistických praktik jednotlivých národních šampionů žárlivě střežících své domácí trhy má občas nečekané důsledky. Naposledy proti sobě zápal bruselských úředníků paradoxně postavil zájmy ruského plynárenského gigantu Gazpromu a jednoho z jeho kdysi nejvěrnějších spojenců v Evropě, E.ON Ruhrgas, plynárenskou divizi energetického koncernu E.ON.

Vztahy mezi oběma partnery již dávno nejsou tak růžové jako před lety, kdy Ruhrgas vlastnil 6,4 % akcií Gazpromu a jeho tehdejší šéf Burckhard Bergmann jako jediný cizinec zasedal v dozorčí radě ruského plynárenského molocha (občas i v Kremlu na nejvyšší úrovni, jak sám potvrdil). Bergmann, kterého Vladimir Putin jmenoval ruským honorárním konzulem v Severním Porýní-Vestfálsku, z čela plynárenské dcery E.ONu odešel 2008 a od té doby se také radikálně změnila situace v evropském plynárenství.

Navrch nyní začínají získávat odběratelé, kteří si díky převisu nabídky nad poptávkou mohou začít diktovat podmínky. E.ON už od Gazpromu získal slevu v podobě 15 % dodávek za nižší ceny určované spotovým trhem a v nedávno Rusům předložil požadavek na poskytnutí 40 % nasmlouvaného množství za spotové ceny. To se manažerům Gazpromu samozřejmě příliš nezamlouvá, ale v nastalé situaci nemají příliš na výběr (viz článek).

O to víc se ale ruský monopolista snaží bránit zbylé pozice. Poslední „záškodnickou akci“ evropských utilit se mu podařilo odvrátit tento týden v Polsku. Varšava s Moskvou již nějaký čas jednají o navýšení dodávek plynu a smlouva v tomto smyslu byla již připravena v minulém roce. Z obav, že porušuje evropské právo, však ještě nebyla podepsána.

Její tzv. „územní klauzule“ zakazuje Polsku prodávat nespotřebovaný ruský plyn ostatním zemím. Evropská komise proto Polsko obvinila, že zadržováním plynu na svém území diskriminuje firmy z ostatních členských států Unie.

Plynovod Jamal, kterým plyn z Ruska přitéká, je provozován společností EuroPolGaz. Tu vlastní polský plynárenský monopolní dodavatel PGNiG a Gazprom, který díky této skutečnosti může podle smlouvy až do roku 2045 plynovod využívat za nižší poplatek než konkurenti. To podle Bruselu škodí zájmům spotřebitelů a také snižuje energetickou bezpečnost. Tím, že Polsko klade ostatním firmám překážky v dovozu plynu na své území, se zvyšuje nebezpečí pro případ, že dojde k výpadku dodávek z Ruska.

Rusům se samozřejmě diktát Bruselu nelíbí a snaží v revidované dohodě zachovat maximum svých privilegií. Jednání se tak protahují a Polsku hrozí nedostatek plynu, obzvlášť v případě tužší zimy. Společnost PGNiG se tedy pokusila o malý husarský kousek. Poláci si objednali 3 mld. kubických metrů plynu z Ruska od někoho jiného, a to od E.ON Ruhrgas, který těží surovinu za polárním kruhem na několika ložiscích společně s Gazpromem. Přepravu od ruských hranic do Polska měl obstarat vlastník ukrajinských plynovodů, společnost Naftohaz.

„Podpultovka“ za zády Gazpromu ale na Ukrajině narazila. Gazprom je ze zákona jedinou společností, která je oprávněna vyvážet plyn vytěžený z pevninských ložisek, ale tento argument šel podle všeho při střetu stranou. Jak ukrajinské verzi deníku Kommersant sdělil vysoce postavený zdroj z tamního ministerstva pro paliva, „nejsme proti tranzitu nasmlouvaného množství plynu, ale je třeba získat svolení ruské strany. Zatím jsme ho nedostali, to znamená, že Rusko povolení neudělilo.“

Poláci už si mezitím na představitelům Naftohazu stěžovali, ale bezvýsledně. Ukrajinský operátor plynové soustavy by za přepravu 3 mld. kubíků plynu sice utržil 90 mil. dolarů, ale Gazprom pro něj představuje mnohem většího zákazníka, se kterým navíc není radno se rozkmotřit. Naftohaz momentálně děsí projekt plynovodu South Stream, který by, tak jako již budovaný Nord Stream, ukrajinské území obešel, a krizí těžce zkoušenou zemi by tak mohl připravit o jeden z největších zdrojů devizových příjmů.

Z již podepsané smlouvy mezi E.ONem a PGNiG tak s největší pravděpodobností nic nebude. Možná, že manažeři v E.ON Ruhrgas si teď kladou stejnou otázku jako jejich kolegové z OMV a ConocoPhillips, kteří se nedávno rozhodli z Ruska úplně stáhnout. Stojí někdy regulatorní a politická rizika za ty nervy?

(Zdroje: Kommersant-Ukrajina, Eurasia Daily Monitor, KBC Securities, Spiegel)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba