Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Topolánek: ERÚ neplní svou funkci, měl by se zrušit

Topolánek: ERÚ neplní svou funkci, měl by se zrušit

2.11.2010 12:45
Autor: ČTK

(ČTK) - Energetický regulační úřad (ERÚ) selhává v naplňování své funkce a měl by se zrušit. Na konferenci o české energetické legislativě to dnes řekl bývalý premiér Mirek Topolánek. Regulátor podle něho nechrání spotřebitele před energetickým trhem, ale naopak chrání energetické podniky. Vyjádření ERÚ ČTK shání. Ministerstvo průmyslu a obchodu zvažuje, zda ERÚ sloučit například s Českým telekomunikačním úřadem.

"Energetický regulační úřad má ohromný rozsah pravomocí, je významným tvůrcem či spolutvůrcem legislativy, ale nevykazuje žádné výsledky," řekl Topolánek. Funkce ERÚ by podle bývalého premiéra byla obhajitelná, kdyby naplňovala cíl energetické regulace podle evropské legislativy, tedy chránit spotřebitele před energetickými podniky. "ERÚ je ale naopak garantem bezproblémových výsledků energetických společností," uvedl Topolánek.

Podle Topolánka ERÚ odpovídá za legislativu, která umožnila prudký rozvoj fotovoltaických elektráren, v jehož důsledku hrozí významné zdražení elektřiny. V době tvorby legislativy neplnil ERÚ svou funkci a nevaroval politiky před následky vysoké podpory solárních zdrojů, řekl Topolánek.

Předsedu ERÚ jmenuje prezident, a vláda do fungování úřadu podle Topolánka nemůže zasahovat. "Vzniklo tak neodvolatelné a nikomu neodpovídající ministerstvo energetiky. My ministerstvo energetiky nepotřebujeme," řekl Topolánek. "Chybou bylo, že Energetický regulační úřad vůbec vznikl," dodal. ERÚ vznikl před deseti lety na základě zákona, který úřadu ukládal regulovat energetický trh.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček připomněl, že ERÚ je nezávislým regulátorem trhu s elektřinou. "Pan ministr (průmyslu a obchodu Martin) Kocourek již v době, kdy nastupoval do funkce, sdělil, že zvažuje eventuální sloučení tohoto úřadu (ERÚ) s některým jiným státní úřadem, například Českým telekomunikačním úřadem. Tuto možnost nyní analyzujeme," řekl dnes ČTK Vlček.

Topolánek se po odchodu z politiky pohybuje v energetice. Mimo jiné se koncem října představil v New Yorku jako kandidát na výkonného ředitele Mezinárodní energetické agentury, jež je součástí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Podpora USA je při kandidatuře zásadní, neboť tato země má v agentuře největší slovo.


Váš názor
  •  
    2.11.2010 16:30

    Kdo to je Topolánek co dělal, že má tak zásadní názory.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y