Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda zastropovala regulovanou části energií, teplárnám poskytne podporu

Vláda zastropovala regulovanou části energií, teplárnám poskytne podporu

21.12.2022 16:52
Autor: ČTK

Vláda dnes rozhodla o zastropování regulované části ceny elektřiny a plynu. Opatření má zabránit růstu nákladů na distribuci energií. Kabinet zároveň schválil dotační program pro tuzemské teplárenské společnosti, který má omezit růst cen tepla z centrálního vytápění. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Regulovanou složku ceny elektřiny a plynu určuje každoročně Energetický regulační úřad. Ten v listopadu oznámil, že státem regulované ceny elektřiny příští rok klesnou o 16,7 procenta, u plynu naopak regulované ceny vzrostou o 1,7 procenta. I přesto domácnostem energie v příštím roce výrazně zdraží, podíl regulované složky na konečné ceně kvůli vysokým tržním cenám energií totiž postupně klesá.

Zatímco ještě v roce 2021 tvořila regulovaná složka více než polovinu z celkové ceny elektřiny, letos to už byly jen dvě pětiny a příštím roce to bude 23,3 procenta. U plynu se podíl regulované složky postupně snížil z původní třetiny v roce 2021 na letošních 19 procent a v příštím roce ERÚ očekává pokles na 11 procent.

Vláda chce podle Fialy zastropováním regulované části ceny energií zabránit tomu, aby se růst velkoobchodních cen elektřiny a plynu na energetickém trhu neprojevil i na platbách za distribuci. Úředně proto stanovila zatím blíže nezveřejněné maximální ceny, za které budou distributoři nakupovat elektřinu a plyn na takzvané ztráty v distribučních soustavách.

To jsou situace, kdy je do distribuční soustavy dodáno více elektřiny nebo plynu než uživatelé následně odeberou. Ke ztrátám dochází kvůli technickým problémům v soustavě, nepřesnostem při měření nebo neoprávněným odběrům. Kompenzace za zastropování by mělo podle materiálů ministerstva průmyslu a obchodu vyjít na 22,6 miliardy korun, většina z toho u distribuce elektřiny.

Vláda dnes také schválila podpůrný program pro tuzemské teplárenské společnosti. Ty budou moci od státu čerpat peníze na transformaci. Podrobnosti programu zatím vláda nespecifikovala. Podle premiéra má podpora omezit růst cen tepla z centrálního vytápění.

 
 

Čtěte více:

Snaží se centrální banky sedět na příliš mnoha židlích najednou?
16.12.2022 17:23
Říká se, že pokud někdo honí více zajíců najednou, nechytí ani jednoho...
Dopad prudce rostoucích nákladů na energie se v Evropě vyšplhal už na 1 bilion dolarů, uvádí Bloomberg. Rok 2023 nebude lepší
20.12.2022 14:59
Dopad prudce rostoucích nákladů na energie na Evropu činí zhruba 1 bil...
Další rána pro dodávku energií: EDF dál odložila restart několika jaderných elektráren
19.12.2022 16:12
Francouzská energetická firma EDF dál odložila restart několika jadern...
Analytici Goldman Sachs a další: Zastropování cen plynu může zhoršit energetickou krizi v Evropě
20.12.2022 16:52
Rozhodnutí zemí Evropské unie omezit ceny zemního plynu může znamenat,...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.03.2026
16:43PODCAST Týdenní výhled: Ropa dál roste, napětí neustupuje a do toho zasedají centrální banky  
15:57Historická zkušenost, na kterou nyní trhy moc nevěří
14:30Ropa nad sto dolary přepisuje evropský energetický sektor. Neste a Equinor táhnou, služby padají  
14:14Jak se Polsko z komunistické trosky stalo jednou z 20 největších ekonomik
13:39ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:10Nebius získal velkého zákazníka. Meta si za 27 miliard dolarů kupuje přístup k jeho AI infrastruktuře
12:30Ropa snížila tlak na akcie i dluhopisy, volatilita se snižuje  
11:03Ropa dál zdražuje, Trump vyzývá ostatní země k ochraně Hormuzského průlivu
10:31Meta sází na AI efektivitu: počet zaměstnanců může klesnout o pětinu
9:41Komerční banka, a.s.: Oznámení o změně Tier 2 kapitálu
8:57UniCredit podává oficiální nabídku na převzetí německé Commerzbank
8:49Rozbřesk: Centrální bankéři neřeknou nic, protože za dané situace skutečně „nikdo nic neví“
8:43ČNB sazby ponechá, Tykač zpochybňuje převzetí ČEZ státem a trhy sledují napětí v Hormuzu i nabídku UniCreditu  
5:50Fidelity: Konec éry 60/40? Vyšší volatilita a fragmentace nutí investory přehodnotit konstrukci portfolia
15.03.2026
8:37Víkendář: Kdyby bylo k dispozici více kaučuku, mohla skončit válka dříve?
14.03.2026
9:09Víkendář: Když chybí strategická surovina – jak vznikl a co vše způsobil nedostatek kaučuku
13.03.2026
21:02Závěr týdne v červeném, Brent nad 100 USD  
17:11O býcích a medvědech v následujících letech
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:04EIB: V oblasti AI drží Evropa krok s USA, jedním z největších problémů je bydlení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data