Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropským firmám se daří, snižují dluhy a navyšují zisky nejrychleji za sedm let. Investovat se ale bojí

Evropským firmám se daří, snižují dluhy a navyšují zisky nejrychleji za sedm let. Investovat se ale bojí

30.11.2010 14:12, aktualizováno: 30.11. 16:06

Aktualizováno

Zatímco evropské státní rozpočty sužuje dluhová krize, z níž povede cesta zřejmě dlouhá a strastiplná, společnosti v regionu jsou na tom o poznání lépe – firmy snižují své dluhy a navyšují zisky nejrychleji za sedm let. Výše finančních závazků v poměru k ziskům společností v rámci indexu Stoxx Europe 600 se ve třetím čtvrtletí snížila o 22 procent, tedy nejvýrazněji od roku 2003, vyplývá z průzkumu agentury Bloomberg. Analytici očekávají, že evropské korporátní zisky v letošním i příštím roce přidají ročně 46 procent, relativní ocenění by pak kleslo na rekordní minima, vyjma čtvrtletí následujícího po pádu investiční banky Lehman Brothers v září 2008.

Tenčící se dluhy firem a klesající PE násobky považují finanční domy včetně GLG Partners LP, Pioneer Investments a Aegon Asset Management za býčí signály. Náklady na financování pro slabší ekonomiky eurozóny mezitím prolamují rekordy. Spready mezi italskými desetiletými dluhopisy a německými bondy s podobnou splatností vzrostly včera o více než 200 bazických bodů na nejvyšší úroveň za posledních 13 let, španělské dluhopisy zaznamenaly největší propad od vzniku eurozóny, když se jejich riziková prémie rozšířila na 289 bps. Na nové rekordy vystoupaly i náklady na pojištění proti úvěrovému selhání (CDS) evropských států, a to i Irska o 10 bodů na 614, u Portugalska o 11,5 bps na 551, u Španělska o 9 bps na 361 bodů a pro Itálii o dalších 7 bodů na 253 bps. Řecký CDS vzrostl o 10 na 979 bps.

Aktuální situace na trzích podle analytiků BNP Paribas Fortis Global Markets ukazuje, že manažeři společností se obávají neúspěchu systému finanční pomoci jednotlivým vládám, a setrvávají tak ve velmi opatrné strategii, která není příliš štědrá k akcionářům – pozastavily tak například zpětné odkupy akcií a investice do fúzí a akvizic. „Již po pádu Lehman Brothers manažeři ukázali, že jsou schopni velice rychle reagovat omezením nákladů a investic a udržet je pod kontrolou,“ uvedl Fabio Di Giansante z Pioneer Investments, která celosvětově spravuje aktiva v objemu 246 mld. USD.Akcie pokryté indexem Stoxx 600 od začátku roku posílily o 5 procent, od března minulého roku pak celkem o 68 procent, uvádí Bloomberg. Letošní zisky přitom výrazně omezily slabě performující tituly zadlužených ekonomik a očekávání ohledně nutné pomoci Irsku, když řecký benchmark ASE Index ztratil letos 34 procent tržní hodnoty, irský ISEQ oslabil o necelých deset procent a španělský IBEX se snížil o více než pětinu. Mezinárodní měnový fond počítá ve své prognóze pro příští rok s růstem evropské ekonomiky o 1,7 %, analytici oslovení agenturou Bloomberg předpovídají panevropskému indexu Stoxx 600 v roce 2011 v průměru 14% růst. Letošní zisky by měly podle odhadů vyšplhat o 78 procent. „Kdyby společnosti braly v úvahu pouze sektor, v němž působí, již by prováděly reinvestice, akviziční činnost a najímali nové zaměstnance. Každý kolem nich je ale přesvědčen, že bez mimořádných opatření nastane konec světa,“ řekl šéf investiční strategie Aegon Bill Dinning. Celkový vládní dluh v EU se letos, částečně kvůli nákladům na sanace bankovního systému, vyšplhal na 77,5 procenta HDP z 58,5 % v roce 2007, podle MMF pak dále poroste na 82 procent v roce 2012. Britská vláda zaplatila za podíly v RBS a Lloyds více než 65 miliard liber, Belgie bankám poslala 21 miliard eur a irské banky, které již dříve spolykaly 33 mld. EUR, se těší z pokračujícího přísunu financí.

„Dochází k přesunu dluhu ze soukromého na veřejný sektor,“ komentoval čísla Di Giansante. Podíl dluhu k základnímu kapitálu v rámci bankovního subindexu Stoxx 600 Banks Index klesl k minulému týdnu na 6,9 z 16 v září 2007. Ředitelé firem ovšem nezačnou znovu investovat, najímat zaměstnance a navyšovat dividendy, dokud se nezvýší jejich důvěra v globální ekonomický výhled, domnívá se Philip Gijsels z BNP Paribas.

Podle informací deníku Financial Times však vlivem dluhové krize začínají stoupat úrokové sazby u úvěrů pro firmy i banky, kvůli růstu výnosů již některé z nich zdržely vydání dluhopisů. Obavy panují především ve Španělsku a Itálii, jejichž politici sice trvale odmítají připustit, že by případně potřebovali finanční pomoc, ale ekonomové je stále častěji uvádí mezi zeměmi, které se mohou ocitnout ve velkých problémech. "Averze investorů k podstupování rizik roste. Uvědomují si, že krize v eurozóně začíná zasahovat i firemní a bankovní sektor," cituje FT nejmenovaného obchodníka. Například výnos dluhopisů italské loterijní společnosti Lottomatica od konce minulého týdne vyskočil z 5,49 procenta na 5,61 procenta. S růstem výnosů se potýká i francouzská banka BNP Paribas či telekomunikační operátor France Telecom.

(Zdroj: Bloomberg, FT)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Koukám
    30.11.2010 14:52

    že jediné evropské firmě, které se zcela určitě NEDAŘÍ, bráno očima investora je ČEZ....To at mi někdo vysvětlí!!!Všichni se mají dobře, všichni jdou kupředu levá, jen ten náš Moloch zaostává))
    ZUZKA
Aktuální komentáře
29.4.2017
16:57Evropské banky by neměly čekat na spásu od ECB. Musí si vzít příklad z Wall Street
8:56Víkendář: Rebel proti carovi nové ruské říše
28.4.2017
22:47Wall Street zakončila duben nevýraznou seancí
19:26Zisky obchodovaných firem jsou mimořádně vysoko. Srovná je korekce?
17:53Summary: Intel zlepšil profitabilitu, Microsoft má silnou marži v cloudových službách
17:52UNICAPITAL ENERGY a.s.: Výroční zpráva za hospodářský rok 2016
17:44Pražská burza uzavřela týden dalším růstem
17:37STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oprava Pololetní zprávy k 30. 6. 2016
17:33Světové akcie: Nejistá koncovka úspěšného měsíce
17:17Pozitivní závěr týdne pro korunu. Euro neudrželo zisky z inflace  
17:08UNICAPITAL a.s.: Ukazatel Equity ratio za hospodářský rok 2016
16:59Home Credit B.V. - zveřejňuje výroční zprávu společnosti
16:52FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Výroční zprávu
16:51Týden na měnách: Euforie z voleb  
16:45Zisku General Motors se dařilo. Automobilka chce dál šetřit a prodávat za vyšší ceny
16:15Trump za sebou má prvních sto dní. Trhy si ho oblíbily, Američané spíše ne
16:03APS FUND ALPHA uzavřený investiční fond, a.s. zveřejňuje Výroční zprávu fondu za rok 2016
16:03LUCROS investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Konsolidovaná výroční zpráva za období 1. 1. 2016 do 31. 12. 2016
15:57CENTRAL GROUP uzavřený investiční fond a.s.: Výroční zpráva za období 1. 1. 2016 do 31. 12. 2016
15:55INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. : Oprava pololetní zprávy Emitenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data