Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bank of America výsledky nepřesvědčila, akcie ztrácejí

Bank of America výsledky nepřesvědčila, akcie ztrácejí

21.1.2011 14:13, aktualizováno: 21.1. 15:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Největší americká banka dle objemu aktiv, Bank of America, ohlásila za poslední čtvrtletí roku 2010 celkovou ztrátu pro akcionáře ve výši 1,24 miliardy dolarů či 16 centů na akcii poté, co posílila rezervy na špatnou část hypotečního portfolia a odepsala části hodnoty své hypoteční divize v rozsahu dvou miliard dolarů (ve 3Q10 tato položka dosahovala 10,4 mld. USD). Ztráta na akcii se meziročně prohloubila ze 194 mil. USD či ale očištěných 60 centů na akcii ve 4Q09. Očištěný zisk, který podle banky vyloučil vliv odpisu goodwill v hypoteční divizi, dosáhl ve 4Q10 celkem 756 milionů dolarů či 4 centů na akcii a zdaleka tak nedosáhl na konsensus analytiků dle Bloomberg na úrovni 21 centů na akcii či Reuters 14c/akcie. Jelikož ale není jasné, zda všichni analytici do konsensu započetli či naopak nezapočetli onen odpis goodwill, přímé srovnání s konsensem není možné.

Na úrovni tržeb Bank of America zaznamenala meziroční pokles o 11 procent na 22,668 miliardy dolarů, což stojí proti konsensu 24,78 mld. USD. Čistý úrokový výnos ve 4Q10 dosáhl 12,709 mld. USD po 12,717 mld. USD ve 3Q10 a 11,896 mld. USD ve 4Q09. Banka ve 4Q utrpěla odpisy v rozsahu 10 miliard dolarů v karetní divizi poté, co Kongres schválil Dodd-Frankovu reformu, která obsahuje také omezení poplatků z debetních karet, které mohou banky účtovat obchodníkům.

Akcie banky na výsledky i na zprávu od šéfa banky Briana Moynihana o tom, že banka zřejmě navýší dividendu až ve druhé polovině roku a ne v první, reagovaly v premarketu poklesem až o bezmála 3 procenta, v úvodu obchodování na Wall Street ztrácejí necelá dvě procenta k 14,20 USD/akcie.

"Rok 2010 byl pro banku nezbytným rokem obrody. Naše výsledky zahrnují právní kroky, které jsme zejména v oblasti hypoték učinily proto, aby všechny pochybnosti zůstaly za námi. Celkově bylo čtvrtletí solidní, slabé byly výsledky tradingu, kde chyběly příležitosti. Zlepšují se výsledky karetní divize, se sílící ekonomikou se zlepšuje kvalita úvěrového portfolia. Náklady spojené se špatnými úvěry budou podstatně klesat," uvedl k výsledkům šéf banky Moynihan. K výhledu pro rok 2011 pak uvedl: "Pokud se podíváte na jádrový  byznys banky, komerční bankovnictví i karty generují silné zisky. Mnoho práce ještě máme před sebou u hypoték. Letošek nebude rokem pro banku nijak zázračným, ale bude solidní. Podmínky pro amerického spotřebitele a tedy našeho zákazníka se postupně zlepšují včetně nezaměstnanosti," uvedl.

Výsledek za poslední čtvrtletí roku 2010 dle BoA obsahuje také jednorázovou položku 1,5 miliady dolarů nákladů spojených s právními spory, na druhé straně je pozitivně ovlivněn jednorázovým vlivem prodeje nejádrových aktiv v rozsahu 360 mil. USD a 1,2 mld. USD spojenými s daňovými benefity.

Náklady na tvorbu rezerv na ztráty z hypoték banky ve čtvrtletí dosáhly 4,1 miliardy dolarů. Banka již dříve oznámila, že se dohodla s vládními agenturami Fannie Mae a Freddie Mac na urovnání sporu ohledně zpětného odkupu hypoték kvůli pochybením při jejich poskytování a následném prodeji. Bank of America za to agenturám zaplatí celkem 2,8 mld. USD, na což ve výsledcích 4Q10 vytvořila rezervy v celkovém objemu tři miliardy dolarů. Další část tvorby rezerv připadá na zpětné odkupy hypoték. Odpis goodwillu pak souvisí s divizí Home Loans and Insurance, která je do velké míry tvořená aktivy bývalé Countrywide, přičemž BofA ještě donedávna i přes soustavné ztráty nesla na knihách goodwill Countrywide o objemu přes 4 miliardy dolarů. Hypoteční divize tak ve 4Q10 vykázala prohloubení ztráty na 4,97 mld. USD z 994 mil. USD ve stejném kvartále před rokem.

Obtížné je kromě přímé neporovnatelnosti s konsensem také srovnání proti poslednímu čtvrtletí roku 2009, protože to bylo na úrovni zisku negativně ovlivněno dividendou u preferenčních akcií a jednorázovými náklady spojenými se splaceným pomoci z TARP v rozsahu 4 mld. USD.

Za celý rok 2010 vykázala Bank of America čistou ztrátu 2,24 miliardy dolarů, tržby meziročně poklesly o 7,9 procenta na 111,4 miliardy dolarů. Akcie BoA v roce 2010 ztratily 11,4 procenta hodnoty, což byla druhá nejhorší výkonnost v indexu 24 bankovních titulů KBW Bank Index.

(Zdroj: Bank of America, Bloomberg, CNBC)


Váš názor
  •  
    21.1.2011 14:30

    Pokud se bank of america týče,tak tam jsou, dle mého názoru ,ti opravdu zlí a to včetně tamních analytiků,kteří jsou ti ze všech nejzlejší ,co klamou poctivý investory svými jednak bludy z kříšťalové koule a jednak zlomyslnými předpověďmi,které se vždy ukáží jako nepravdy,ne-li lži.
    bob
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data