Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB zlepšila prognózu HDP a ukázala na těsné rozložení sil, koruna odpověděla posílením k euru pod 24 Kč

ČNB zlepšila prognózu HDP a ukázala na těsné rozložení sil, koruna odpověděla posílením k euru pod 24 Kč

03.02.2011 15:05, aktualizováno: 3.2. 16:34
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Česká národní banka dnes sice nepřekvapila samotným rozhodnutím o nastavení měnové politiky, ale v nové prognóze nečekaně zlepšila odhad růstu tuzemské ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos centrální banka čeká růst HDP o 1,6 procenta proti listopadovým 1,2 procenta, napřesrok by růst měl dosáhnout již dokonce 3% tempa oproti dosavadnímu odhadu 2,5 procenta. Překvapením pro trh, bylo i že dnešní ponechání sazeb beze změny prošlo pouze těsnou většinou 4 hlasů, když trojice členů bankovní rady hlasovala pro zvyšování sazeb o čtvrt procentního bodu. Oficiální prognóza centrální banky přitom stále očekává, že ke zvýšení sazeb dojde až v druhé polovině letošního roku.

 

Nová prognóza počítá podle guvernéra Miroslava Singera nejprve se stabilitou tržních úrokových sazeb poblíž současné úrovně, následně by měly sazby od konce letošního roku zvolna růst. "Sazby a kurz koruny by se měly vyvíjet dohromady. Pozvolný růst sazeb odráží postupné posilování kurzu koruny. V současnosti je samozřejmě ten kurz malinko silnější," uvedl podle ČTK na dnešní tiskové konferenci Singer.

Koruna zareagovala na nové zprávy z centrální banky posílením, které se nezastavilo ani před dosud vzdorující hladinou 24 korun za euro. Česká měna se během 15 minut následujících po zveřejnění výstupu z tiskové konference ČNB dostala z hladiny 24,05 CZK/EUR až na 23,935 CZK/EUR. Je tak opět nejsilnější vůči euru od začátku listopadu 2008. 

"Nová prognóza velké překvapení neznamenala - odhad HDP je i po zvýšení relativně nízko, zvýšení odhadu pro inflaci je jen mírný, stejně jako změna předpokladu pro kurz koruny. Pravděpodobným impulsem pro posílení koruny byly tři hlasy pro růst sazeb, které znamenají, že hlasování bylo těsné už nyní, ačkoli i nová prognóza předpokládá jejich zvyšování až od konce roku. Koruna sice byla označena za protiinflační riziko, ale žádná silnější slova proti jejímu posilování nezazněla, což také mohlo být motivací k dalšímu růstu," komentoval poslední vývoj Tomáš Vlk, analytik Patria Finance.

Vývoj koruny k euru onlinePosilování koruny za poslední dva měsíce zohlednila i nová prognóza ČNB, která již kurz české měny očekává proti odhadům z listopadu mírně silnější, přesto by však koruna měla být v průměru slabší, než jsou její současné úrovně. Za rok 2011 ČNB očekává průměrný kurz koruny na 24,20 Kč/EUR a příští rok posílení měny na 23,70 Kč/EUR.

Celková inflace se podle ČNB v současnosti pohybuje kolem dvouprocentního inflačního cíle a na této úrovni se bude nacházet i v následujících dvou letech. "Splněný sen bankovní rady trvá," uvedl Singer. V prvním čtvrtletí roku 2012 by měla být inflace na dvou procentech, ve druhém čtvrtletí roku 2012 by měla stoupnout na 2,1 procenta.

Hlavní rizika, která by mohla ohrozit odhadovaný vývoj, jsou podle Singera významná, ale zároveň vyrovnaná. Proti růstu cen by mohlo působit aktuální posilování kurzu koruny. Ve prospěch růstu cen může působit větší zvýšení světových cen surovin. "Rizika jsou spojena především s vývojem v zahraničí. Bankovní rada ale přeci jenom vnímá jako rostoucí proinflační rizika," uvedl Singer.

(Zdroj: ČTK, ČNB, Bloomberg)


Váš názor
 • Mýliti se je přeci lidské
  03.02.2011 15:56

  nevím zda by jim vrátný neměl sundat růžové brýle, když mají zasedání :o)
  Mike
 • jasně
  03.02.2011 15:18

  pokračujte v tom vy umělci a pošlete časem korunu pod 23 za euro. Alespoň budou laciný dovolený :-).
  tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:30CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m