Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NERV navrhuje snížení odvodů sociálního pojištění a jednotnou DPH

NERV navrhuje snížení odvodů sociálního pojištění a jednotnou DPH

17.02.2011 15:27, aktualizováno: 17.2. 17:09
Autor: ČTK

Aktualizováno

Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhuje pro zvýšení konkurenceschopnosti země v oblasti daní snížit odvody na sociální pojištění a zavést jednotnou sazbu daně z přidané hodnoty (DPH). Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval premiér Petr Nečas.

NERV hodnotí zdanění práce, tedy odvody na sociálním pojištění, jako nejvíce zatěžující daň. Dále by se podle expertů měl omezit počet daňových výjimek u daně z příjmů. "V oblasti daní NERV kopíruje snahu vlády," uvedl premiér. Jedna třetina příjmů rozpočtu tvoří odvody ze sociálního pojištění. "Když to změníme například ve prospěch DPH, tak rozpočet činíme více odolný vůči případným krizím," dodal premiér.

Sjednocení sazby DPH je ale podle zahraničních zkušeností neefektivní, reagovaly dnes v tiskové zprávě vládní Věci veřejné. "Jednotná sazba DPH je evropské unikum, které má pouze Dánsko. Evropské státy mají dvě nebo dokonce tři sazby," uvedl poslanec VV a místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Radim Vysloužil.

Pokud se podle něj úroveň DPH ustálí na 19 nebo 20 procentech, pocítí zdražení většina společnosti. "Náklady pro čtyřčlennou rodinu se měsíčně zvýší až o 1500 korun," uvedl Vysloužil. Věci veřejné už dříve oznámily, že budou prosazovat sníženou sazbu DPH pro základní potraviny.

Reformu daňového systému chystá ministerstvo financí představit na přelomu února a března. Již dříve ministr financí Miroslav Kalousek deklaroval, že chce systém co nejvíce zjednodušit a zrušit řadu daňových výjimek. O sjednocení sazeb DPH na 19 nebo 20 procentech pak uvažuje vláda v souvislosti s důchodovou reformou.

V legislativní oblasti NERV navrhuje v materiálu zkvalitnit hodnocení dopadu nových zákonů, a to i z hlediska korupce. Hodnotit takto by se měly i poslanecké, senátní i evropské návrhy. Nad kvalitou hodnocení by měla dohlížet Národní rozpočtová rada.

Brzdou rozvoje a konkurenceschopnosti je podle expertů i veřejná správa. "Data o produktivitě v ČR ukazují, že veřejný sektor a jeho produktivita je brzdou české ekonomiky," uvedl premiér.

Velké mezery má Česko i ve školství. Podle NERV zde nefunguje monitoring kvality vzdělávacího systému. "Bez mezinárodních studií bychom dnes ani nevěděli, že klesá úroveň základního a středního školství," upozornil premiér. Vláda by podle něj měla i podporovat nadané studenty na prestižních vysokých školách v zahraničí.

Mezi další návrhy NERV patří prodej menšinových částí státních firem přes burzu, podpora proexportně orientovaných firem nebo digitalizace všech výstupů veřejné správy.

"Vláda bude z materiálu vycházet při stanovení vlastní strategie konkurenceschopnosti," uvedl premiér. Vládní strategii konkurenceschopnosti chce ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek představit do konce prvního pololetí letošního roku.

"Je pozitivní, že si vláda uvědomuje nezbytnost strategického plánování v ekonomické oblasti a že snad již brzy vznikne nová nadresortní strategie konkurenceschopnosti České republiky, po které podniky volají už léta," uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto Radek Špicar. Stejně důležité ale podle něj je, aby politici její závěry konečně dokázali převést do praxe, což se nikdy v minulosti nepovedlo. "Bez takové strategie a provedení nutných reforem by česká ekonomika definitivně ztratila svou konkurenceschopnost," dodal.


Váš názor
 • To Karel
  17.02.2011 16:29

  víš, co by udělalo zvýšení DPH na dvojnásobek u stavebních prací? Už nyní bude pokles výkonů ve stavebních oborech na 50 až 60%, a až by i byty zdražily o 10%, stoupnou nájmy o 15%. Víš, co takový krok udělá s inflací? Za kolik si potom budou tyhle prožrané vlády půjčovat? Všechno má v ekonomice 2 strany, a tyhle tvoje politické proklamace jsou k smíchu. d;-))
  kompi
 • Věci veřejné
  17.02.2011 16:05

  Vážení poslanci věcí veřejných. Vaše vnitrostranická referenda jsou k smíchu, koho vlastně zastupujete a k čemu máte bez referenda mandát . Zeptejte se svých voličů , jestli chtějí dělat , nebo se válet doma a chodit si pro peníze za nicnedělání. Hádejte co vaši voliči v referendu rozhodnou? Jestli se obyvatelastvo v evropě rychle neprobere a nevrátí se zpět "na zem" , nastane velký průšvih. Makat se nikomu v evropě moc nechce, zdaleka už nejsme nejvzdělanější a bojíme se motivovat lidi k tomu ,aby se jim pracovat vyplatilo. Maximálně jsme schopní čekat až k tomu úředníci v Bruselu vydají směrnici. Už aby ten evropskounijní absurdistán rychle skončil .Jinak naše děti a vnoučata nečeká nic dobrého.
  karel
  • Re: Věci veřejné
   17.02.2011 16:29

   do vlády by melo nastoupit víc johnuuu ,aby s nima už nekdo zatočil.....konec ODS se blíží
   modrymax
Aktuální komentáře
16.10.2019
17:54Analýza: Hrozí nákaza z Německa?
17:04Summary: Kvartální výsledky ASML, Bank of America, Citi  
16:46Prognóza analytika Patrie: Nižší náklady CETV na obsah by měly vést k vyššímu zisku EBITDA  
16:43V polovině týdne se daří Erste, od jeho úvodu Komerční bance  
16:40Nálada na trzích se kalí, pod tlakem technologické tituly. Librou zmítá nejistota kolem brexitu
16:01Co říká současná dividendová politika firem o dalším dění na trzích?
15:23ČEB, a.s. - Informace o splatnosti ECP
15:20ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
15:08Mises Institute: Ne, pračlověk nebyl komunista
13:54ASML zaznamenává skvělých 23 nových objednávek na EUV (komentář analytika)  
13:36Bank of America (+2,1 %) potěšila ziskem nad odhady a výdajovou kázní
12:53Nečekaná revize: Ceny v eurozóně rostly nejpomaleji za tři roky
12:31Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatách výnosů HZL WHB
12:23Babiš: ČR musí stavět jaderné bloky, i kdyby porušila právo EU
12:20CETV zřejmě stoupl čtvrtletní jádrový zisk o desetinu (prognóza)
10:40Fed v St. Louis: Spotřebitelé v USA jsou rekordně zadlužení. Ale jen na první pohled
9:28Prodeji nových aut v EU se v září dařilo, od začátku roku je ale nižší
9:18Rozbřesk: Nová čísla z autoprůmyslu sama trend nezmění
8:58Další třecí plocha mezi USA a Čínou vrací na burzy pesimismus  
8:33Huawei: Zvedli jsme tržby, navzdory americkým sankcím. Poptávka po zařízeních 5G v Evropě je silná

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (09/19 Q3, Bef-mkt)
US Bancorp (09/19 Q3, Bef-mkt)
7:00ASML Holding NV (09/19 Q3)
9:00CZ - PPI, y/y
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
12:30Bank of New York Mellon Corp/The (09/19 Q3)
12:45Bank of America Corp (09/19 Q3)
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m