Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sach (CETV): Rok 2011 bude příznivější než loňský s růstem na všech trzích, na číselný výhled je ještě brzy; akcie rostou až o 10 %

Sach (CETV): Rok 2011 bude příznivější než loňský s růstem na všech trzích, na číselný výhled je ještě brzy; akcie rostou až o 10 %

23.02.2011 16:29, aktualizováno: 23.2. 16:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Za méně obtížný, než rok uplynulý, označil v konferenčním hovoru k výsledkům mediální skupiny CETV rok 2011 finanční ředitel skupiny David Sach. Zatímco trhy v roce 2010 ještě pokračovaly v poklesu, výsledky CETV podle něj ukázaly na stabilizaci a pozitivní efekty restrukturalizace firmy. „Rok 2011 považujeme pro hospodaření skupiny CETV za zlomový,“ uvedl šéf skupiny Adrian Sarbu. Zároveň odmítl on i finanční ředitel poskytnout finanční indikaci na výsledky roku 2011 jako příliš předčasnou.

Akcie firmy na pražském trhu ráno reagovaly na výsledky firmy za 4Q/rok 2010 poklesem o 2,5 procenta, v dalších fázích obchodování ale ztráty překlopily až do zisku 6,5 procenta ke 355 Kč/akcie. Na americkém trhu Nasdaq titul obchoduje na úrovni 19,80 USD/akcie, což znamená zisk více jak 10 procent.

Pro rok 2011 CETV dle svých odhadů očekává růst soukromé spotřeby na všech trzích CETV a růst HDP v rozmezí 1,4 procenta (v Rumunsku) až 3,4 procenta (na Slovensku). Podle finančního ředitele Sacha nicméně kvůli specifikům navazujícím na chování inzerentů na ještě utlumených trzích v minulém roce nelze očekávat v nejbližším období lineární vývoj v reklamních příjmech vůči růstu hrubého domácího produktu.

CETV očekává v prvním čtvrtletí roku 2011 agregátní růst svých trhů v dolní polovině jednociferného pásma (tedy do 5 %). Růst trhů s reklamou nicméně skupina očekává na všech svých trzích, u většiny v průběhu prvního čtvrtletí roku (s výjimkou Rumunska). Za hlavní cíle pak CETV vytyčila pro letošní rok udržení či posílení tržního podílu a sledovanosti (CEO Sarbu již dříve označil za optimální úrovně pro výtěžnost do hospodaření firmy tržní podíl kolem 40 %), nákladovou disciplínu, která umožní zvýšení marží s postupným oživením trhů a snahu o udržení CAPEX pod úrovní roku 2010. Za další z priorit byla jmenována tvorba pozitivního volného cash flow a pozitivní OIBDA v divizi Media Pro.

Finanční ředitel Sach dále uvedl, že skupina očekává návrat reklamních cen na úrovně roku 2008 během nejbližších dvou let, tedy do roku 2013. Již poslední čtvrtletí roku podle Sacha ukázalo na růst reklamních tržeb v situaci plochých trhů a CETV bez investic do nových aktivit udržela náklady na stabilní úrovni. Obměna konvertibilních dluhopisů podle Sacha podpořila splatnostní profil firmy a ta se v roce 2011 soustředí na generování kladného volného cash flow. Změnu skupina sleduje také u struktury reklamních příjmů, která se dle vyjádření během konferenčního hovoru rozšiřuje od čisté dominance reklamních spotů k dalším podobám příjmů, například z product placementu či sponzoringu s provázaností na divizi obsahu.

Za specifikum tuzemského reklamního trhu v posledním čtvrtletí roku CETV označila nárůst inzerce plynoucí do menších televizních kanálů v určitém kontrastu k poklesu u hlavních značek trhu. „za klíčové považujeme, že se nám v ČR podařilo udržet celkovou vedoucí pozici a zhruba zdvojnásobit sledovanost Nova Cinema. Vedoucí Nova TV dle skupiny disponuje rozhodující GRP na trhu,“ uvedla CETV.  GRP CETV dosahuje zhruba 60 %, podíl na poslechovosti se meziročně snížil za rok 2010 o 4 % na 45 % (ČT 23 % y/y stabilní, prima 19 % y/y +2 %, ostatní 13 % y/y +2 %), tržní podíl pak o 2 % na 69 % (Prima +1 % na 22 %, ČT stabilní 7 %, ostatní +1 % na 2 %). Sledovanost Nova Cinema se zvýšila ze 2 % na 4 %. Za obtížné označila skupina CETV zejména na tuzemském trhu dosažení reklamních cen roku 2008. Skupina odmítla poskytnout konkrétnější vyjádření k současné úrovni reklamních cen v ČR relativně vůči úrovni roku 2008, stejně tak jako poodkrýt strategii skupiny vůči konkurenci a jejímu rozhodnutí o případném snižování reklamních cen.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.10.2019
14:55AFP: Prodej cibulí tulipánu v Amsterodamu je turistická past
8:02Víkendář: Více roků našeho života, nebo více života našim rokům?
18.10.2019
22:00Wall Street v pátek v červeném. Akcie Boeing -6,8 %
17:44Investiční poučení z optimálního času odvolání brankáře
17:11Nervozita na hlavních trzích stoupá, koruna i pražská burza však rostou  
16:15Blanas: Nebojme se robotů
16:10Coca-Cola: Zahraniční expanze a méně cukru vyšperkovalo tržby
14:58Cecchetti: Dolarové intervence by byly velmi špatným krokem
14:57Renault snižuje výhled (komentář analytika)  
14:28Turkstream ještě letos: Gazprom začal plnit ropovod do Turecka, Bulharska, Srbska, Maďarska
13:11Perly týdne: Olivy za Airbus, neuvěřitelné měnové trhy a u nás sociální bezpečí, ale 2 600 dětí bez domova
12:21Volvo přijelo s chmurným výhledem na příští rok (komentář analytika)  
11:19Britské hlasování se blíží a libra mírně roste. Stoupá napětí, nikoli skepse  
11:06Damodaran radí investorům: Jděte tam, kde je nejméně vidět
10:13ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:44Renault (-12 %) horším odhadem pro zisk i tržby zahrál na temnou notu
9:34Rozbřesk: Projde dohoda o brexitu britským parlamentem? Velká otázka pro trhy
8:57Smíšená čínská data mohou burzy naladit negativně. Jak vyhodnotí čísla z Avastu?  
8:39Člen bankovní rady Michl: V listopadu budu hlasovat pro ponechání sazeb
8:34Růst čínského HDP ve třetím kvartálu zpomalil: 6 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data