Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velcí budou ještě větší…

Velcí budou ještě větší…

24.2.2011 9:35
Autor: Petr Žabža, Patria Online

S nemalou dávkou zvědavosti a ještě větší dávkou pobavení v poslední době sleduji fenomén, který byl až donedávna vyhrazen zejména velkým korporacím ze segmentu průmyslu či IT – spojování velkých s velkými. V posledních dvou týdnech jsme se totiž dozvěděli, že o spojení uvažují německá Deutsche Boerse a americká NYSE, stejně tak jako londýnská LSE a kanadská TMX.

Je nezpochybnitelným faktem, že poslední dekáda přinesla na finanční trhy naprosto bezprecedentní míru demokratizace. Zásluhu na tom má zejména masové rozšíření internetu v rozvinutých a rozvíjejících se ekonomikách, které umožnilo téměř komukoliv s telefonní přípojkou a účtem u elektronického brokera na trhy vstoupit. Současně se pobořily „staré pořádky“, v nichž byly akcie a akciové trhy vyhrazeny uzavřenému klubu profesionálů, disponujících jistou dávkou formálního vzdělání, profesní erudicí a zejména určitou emoční stabilitou. Rozšíření tohoto „klubu“ o investory z řad veřejnosti, u nichž lze předpokládat vysokou míru nadšení v kombinaci s komparativně menší mírou investorské disciplíny, vedlo ke skokovému zvýšení kolísavosti trhů, společně s klesající mírou jejich predikovatelnosti.

Druhou událostí, která na burzy přinesla v jisté formě malou revoluci, byla celoevropská regulatorika MIFID, vstupující v platnost k 1. listopadu roku 2007. Ta kromě jiného vytvořila funkci či pozici tzv. systemického internalizátora (proč se to jmenuje zrovna takto, se mě neptejte, v Bruselu nejspíše zešíleli). Jedná se o účastníka finančního trhu (nejčastěji banku nebo obchodníka s cennými papíry), který má za určitých podmínek možnost párovat klientské nákupní a prodejní pokyny místo na burze přímo ve svých vlastních obchodních knihách. Takovéto obchody samozřejmě podléhají přísným podmínkám a dohledu, kromě jiného ve vztahu k transparentnosti uveřejňovaných cen a uzavíraných transakcí – přesto došlo k nečekanému růstu jejich obliby a objemu, která paradoxně vytvořila klasickým „kamenným“ burzám nevítanou konkurenci. Mnoho takovýchto systemických internalizátorů se navíc začalo spojovat a vytvářet něco jako stínové burzy, které začaly klasickým burzovním parketům odčerpávat další likviditu.

Jak tomuto trendu čelit? Úvahy o konci či zániku burz jsou ve světle výše uvedeného sice na místě, jsou však předčasné. Mimoburzovní systémy prozatím nejsou schopné nabídnout šíři produktů a likviditu v rozsahu, v jakém ji nyní zajišťují standardní trhy. Mohou ji však vhodně doplnit a v mezidobí na tom vydělat nějaké peníze. Klasické burzovní trhy si naštěstí za pět minut dvanáct uvědomily, že jednou z mála cest jak zabránit útoku na svou dominanci je a) zlevnit, b) nabídnout širšímu okruhu investorů zajímavější paletu nástrojů. Vzhledem k tomu, že emitenty k uvedení akcií na jiných než domácích trzích nelze nutit, jedinou cestou je spojit trhy. Osobně nejsem příznivcem bezhlavého fúzování za účelem získání tržního podílu, ale v tomto případě to nakonec možná dává smysl. Pro průměrného investora bezpochyby…


Pozn.: Připraveno pro tištěnou verzi Lidových novin


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.10.2018
9:31Víkendář: „Deep fake“ technologie jako další krok k paranoie a ohrožování demokracie
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále
10:26Zisk Volva stoupl díky poptávce po kamionech a strojích
9:11Rozbřesk: Čína hlásí nejhorší HDP od krize a napětí na italských dluhopisech stoupá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data