Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velcí budou ještě větší…

Velcí budou ještě větší…

24.2.2011 9:35
Autor: Petr Žabža, Patria Online

S nemalou dávkou zvědavosti a ještě větší dávkou pobavení v poslední době sleduji fenomén, který byl až donedávna vyhrazen zejména velkým korporacím ze segmentu průmyslu či IT – spojování velkých s velkými. V posledních dvou týdnech jsme se totiž dozvěděli, že o spojení uvažují německá Deutsche Boerse a americká NYSE, stejně tak jako londýnská LSE a kanadská TMX.

Je nezpochybnitelným faktem, že poslední dekáda přinesla na finanční trhy naprosto bezprecedentní míru demokratizace. Zásluhu na tom má zejména masové rozšíření internetu v rozvinutých a rozvíjejících se ekonomikách, které umožnilo téměř komukoliv s telefonní přípojkou a účtem u elektronického brokera na trhy vstoupit. Současně se pobořily „staré pořádky“, v nichž byly akcie a akciové trhy vyhrazeny uzavřenému klubu profesionálů, disponujících jistou dávkou formálního vzdělání, profesní erudicí a zejména určitou emoční stabilitou. Rozšíření tohoto „klubu“ o investory z řad veřejnosti, u nichž lze předpokládat vysokou míru nadšení v kombinaci s komparativně menší mírou investorské disciplíny, vedlo ke skokovému zvýšení kolísavosti trhů, společně s klesající mírou jejich predikovatelnosti.

Druhou událostí, která na burzy přinesla v jisté formě malou revoluci, byla celoevropská regulatorika MIFID, vstupující v platnost k 1. listopadu roku 2007. Ta kromě jiného vytvořila funkci či pozici tzv. systemického internalizátora (proč se to jmenuje zrovna takto, se mě neptejte, v Bruselu nejspíše zešíleli). Jedná se o účastníka finančního trhu (nejčastěji banku nebo obchodníka s cennými papíry), který má za určitých podmínek možnost párovat klientské nákupní a prodejní pokyny místo na burze přímo ve svých vlastních obchodních knihách. Takovéto obchody samozřejmě podléhají přísným podmínkám a dohledu, kromě jiného ve vztahu k transparentnosti uveřejňovaných cen a uzavíraných transakcí – přesto došlo k nečekanému růstu jejich obliby a objemu, která paradoxně vytvořila klasickým „kamenným“ burzám nevítanou konkurenci. Mnoho takovýchto systemických internalizátorů se navíc začalo spojovat a vytvářet něco jako stínové burzy, které začaly klasickým burzovním parketům odčerpávat další likviditu.

Jak tomuto trendu čelit? Úvahy o konci či zániku burz jsou ve světle výše uvedeného sice na místě, jsou však předčasné. Mimoburzovní systémy prozatím nejsou schopné nabídnout šíři produktů a likviditu v rozsahu, v jakém ji nyní zajišťují standardní trhy. Mohou ji však vhodně doplnit a v mezidobí na tom vydělat nějaké peníze. Klasické burzovní trhy si naštěstí za pět minut dvanáct uvědomily, že jednou z mála cest jak zabránit útoku na svou dominanci je a) zlevnit, b) nabídnout širšímu okruhu investorů zajímavější paletu nástrojů. Vzhledem k tomu, že emitenty k uvedení akcií na jiných než domácích trzích nelze nutit, jedinou cestou je spojit trhy. Osobně nejsem příznivcem bezhlavého fúzování za účelem získání tržního podílu, ale v tomto případě to nakonec možná dává smysl. Pro průměrného investora bezpochyby…


Pozn.: Připraveno pro tištěnou verzi Lidových novin


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data