Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek představí  změny daní z příjmu do 12. března, stát letos vydá dluhopisy pro domácnosti za 10 mld. Kč

Kalousek představí změny daní z příjmu do 12. března, stát letos vydá dluhopisy pro domácnosti za 10 mld. Kč

28.2.2011 9:32
Autor: ČTK

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) představí nejpozději do 12. března principy pro změny u daně z příjmu fyzických a právnických osob. Řekl to včera v pořadu Partie televize Prima s tím, že v zájmu České republiky podle něho není růst ceny práce. Kalousek také uvedl, že ještě v letošním roce stát vydá první emisi dluhopisů pro domácnosti za deset miliard korun.
 
Sazba daně z příjmu u právnických osob v Česku nyní činí 19 procent, fyzické osoby platí rovnou daň ve výši 15 procent z tzv. superhrubé mzdy.

"Já jsem přesvědčen, že v zájmu českých občanů je, aby nebylo co nejvíc zdraženo to zboží, u kterého chceme, aby bylo co nejvíc uplatněno na trhu, a to je lidská práce," uvedl ministr Kalousek s tím, že lidská práce je v Česku zatížena čtvrtými nejvyššími odvody ze zemí OECD. Zvyšování daní z příjmu či odvodů sociálního pojištění by podle Kalouska vedlo k růstu nezaměstnanosti, zvyšování deficitu a snižování konkurenceschopnosti ČR.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil s ministrem nesouhlasil. "Je třeba se dívat na celkové náklady práce a nevytrhovat pouze sociální odvody," oponoval s tím, že celkové náklady práce řadí Česko podstatně níže ve světovém žebříčku. "Co se týče celkových nákladů práce, jsme naprosto konkurenceschopní," uvedl. Odborový předák také kritizoval vládu za to, že "nedělá nic s příjmovými daněmi" i za dlouhodobé snižování sociálních odvodů, které podle odborů způsobuje nedostatek peněz v průběžném důchodovém systému.

Sazba daně z příjmu u právnických osob klesla od ledna roku 2010 v České republice na 19 procent, když v roce 2009 činila 20 procent a v roce 2008 byla 21 procent. Ještě v roce 2007 právnické osoby platily daň 24 procent. Fyzické osoby nyní platí rovnou daň 15 procent z takzvané superhrubé mzdy.

Podle Kalouska je o české státní dluhopisy, do nichž dosud investují zahraniční firmy velký zájem. "Jestliže je to tak dobrá investice pro banky, pojišťovny a velké korporátní instituce, nevidím důvod, proč možnost této dobré investice nenabídnout i českým domácnostem, nejenom v rámci důchodového systému, ale v rámci běžné investice dluhopisů," poznamenal s tím, že nákup státních dluhopisů je jistou a bezpečnou investicí s nižším úrokem.

Kalousek včera také uvedl, že penzijní fondy, kam si budou moci lidé v rámci důchodové reformy v budoucnu ukládat část peněz na své budoucí penze, budou mimo jiné muset mít také povinně čtyři investiční strategie pro své klienty. Jednou z nich bude právě povinný nákup výlučně státních dluhopisů. Aby fond dostal licenci bude muset získat nejméně 50.000 klientů.

Peníze klientů budou spravovat současné penzijní fondy prošlé novým licenčním řízením a nově založené penzijní společnosti. Podle Kalouskova odhadu si bude na trhu konkurovat deset až 12 silných penzijních fondů. Klient podle něj bude mít možnost si přesouvat své peníze mezi fondy a bude mít také možnost pružně měnit zvolenou investiční strategii.


Váš názor
  • Kolik za správu
    28.2.2011 12:18

    Zajímalo by mě kolik % si budou brát fondy za správu peněz důchodců. Jestliže to budou standartní 3% z hodnoty portfolia, pak to bude znamenat u dluhopisových faktický pokles nejen reálné hodnoty ale i nominální hodnoty.
    Juniper
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data