Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonské neštěstí je příležitostí k nákupu tamních akcií, shodují se Buffett a Mobius. Roubini čeká rozsáhlé „třetí kolo QE“

Japonské neštěstí je příležitostí k nákupu tamních akcií, shodují se Buffett a Mobius. Roubini čeká rozsáhlé „třetí kolo QE“

21.3.2011 16:00, aktualizováno: 21.3. 17:25

Aktualizováno

Ničivé zemětřesení v Japonsku je mimořádnou událostí vytvářející příležitost pro nákup akcií japonských společností, domnívá se úspěšný investor Warren Buffett. Ačkoli si úplné zotavení z přírodní katastrofy vyžádá několik let, na hospodářskou budoucnost země negativně nedopadne, uvedl miliardář s tím, že nevidí důvod se vlastnických podílů v japonských firmách zbavovat. „Kdybych vlastnil japonské akcie, rozhodně bych je z důvodu událostí několika posledních dní neprodával. Absolutně nečekané události, jako je tato, skutečně vytvářejí nákupní příležitosti.“

Japonsko se vypořádává s devastujícími důsledky silného zemětřesení z 11. března, přičemž hlavní pozornost je soustředěna na zabezpečení poškozené jaderné elektrárny Fukušima. V důsledku událostí silně posilující jen krotila Bank of Japan měnovými intervencemi, pomocnou ruku ve formě masivních intervencí na měnových trzích poté podaly i země skupiny G7. „Obnova bude nějakou dobu trvat, ovšem (důsledky katastrofy) ekonomickou budoucnost Japonska nezmění,“ řekl investor při návštěvě jihokorejské továrny, kterou řídí společnost z portfolia jednoho z fondů Berkshire Hathaway. Buffett nezveřejnil žádnou významnější investici v Japonsku.

V názoru ohledně dopadu zemětřesení na ekonomiku země a hodnotu tamních firem se s Buffettem shoduje i další legendární investor Mark Mobius, který stojí v čele Templeton Asset Management. Obnova poničených budov a infrastruktury podle něj posílí poptávku po komoditách, japonská krize tak představuje pro investory nákupní příležitost. „Japonský HDP nebyl pohromou příliš zasažen. Poptávka po cementu, oceli a nerostných surovinách poroste díky výdajům na opravu infrastruktury, která byla zničena,“ říká Mobius. Investor preferuje především těžařské a ropné společnosti.

Japonsko má třetí největší ekonomiku na světě, kromě posilujícího jenu, který zasadil ránu exportérům, se propadly i akcie domácích firem. Japonský index Nikkei 225 Stock Average ztratil v prvních dvou dnech po katastrofě zhruba 17 procent, následně část ztrát umazal, ode dne před zemětřesením tak japonské akcie odepsaly zhruba 12 procent tržní hodnoty. Přírodní katastrofa si v Japonsku vyžádala už tisíce obětí a celkové škody by se podle odhadu Světové banky mohly vyšplhat až na 235 miliard dolarů. Náklady, které ponesou komerční pojišťovny, se podle SB patrně budou pohybovat v pásmu 14 miliard až 33 miliard dolarů. Japonsko by mělo na obnovu potřebovat až pět let.

Ekonom Nouriel Roubini předpokládá, že ke krytí mimořádných výdajů pomůže japonské vládě centrální banka nákupem jejích dluhopisů, tedy intenzivnějším uvolňováním měnové politiky. Objem dalších nákupů vládních dluhopisů ze strany BoJ, pro něž se vžil termín kvantitativní uvolňování (QE), navíc pravděpodobně přesáhne množství nákupů, které měnová autorita aktuálně zveřejnila, uvedl Roubini na konferenci v Pekingu. „Už měli QE1, QE2, brzy bude třetí kolo,“ podotkl. BoJ v pondělí zdvojnásobila hotovost vyčleněnou na nákup aktiv, jimiž jsou vládní dluhopisy, na 10 bilionů jenů. K prvnímu kolu měnového uvolňování přistoupila již v říjnu, kdy, zčásti ve snaze udržet na uzdě posilující jen, oznámila chystaný nákup vládního dluhu za 5 bil. JPY.

Analytici odhadují, že celkové náklady na odstranění škod po zemětřesení a jadernou pohotovost by mohly Japonsko vyjít až na 200 miliard dolarů, což je zhruba 4 procenta hrubého domácího produktu země. Tamní vláda je však i bez neštěstí jednou z nejzadluženějších na světě, velikost veřejného dluhu je oproti velkosti ekonomiky (5,3 bil. USD) dvojnásobný a rozpočtový deficit se pohybuje kolem 9 procent HDP. Roubini přesto uvádí, že pokud začne Japonsko dostatečně rychle s masivní rekonstrukcí, jeho ekonomika může růst ještě letos a uniknout tak recesi. "Často se stává, že když se něco objeví zčistajasna, nějaká mimořádná událost, skutečně se tím vytváří nákupní příležitost. Už jsem to zažil ve Spojených státech a zažil jsem to i jinde ve světě. Myslím si, že Japonsko nebude v tomto ohledu žádnou výjimkou," hraje podobně na optimistickou notu Buffett.

Buffett zopakoval předchozí prohlášení, že jeho investiční korporace Berkshire Hathaway plánuje pokračovat v akviziční činnosti, zaměří se hlavně na Spojené státy, nevylučuje ovšem ani vstup na zahraniční trhy. „Jsme připraveni dále investovat a v zásadě platí, že čím větší (firma k převzetí), tím lépe. Lákají mě velké společnosti, loveckým teritoriem je určitě Jižní Korea, která má takových firem několik,“ upřesnil investor, který je podle časopisu Forbes třetím nejbohatším mužem planety. Jeho zájem o jihokorejský soukromý sektor nesnižuje ani geopolitické riziko spojené s KLDR.

Berkshire v loňském roce převzala železnici Burlington Northern Santa Fe za 26,5 mld. USD, na konci roku měla firma stále v hotovosti více než 38 miliard dolarů. V březnu se investiční společnost dohodla na koupi výrobce speciálních chemikálií Lubrizol za 9 miliard dolarů. Další hotovost uvolní pro Berkshire Goldman Sachs, která koupí zpět své prioritní akcie za 5 mld. USD.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg, čtk)


Váš názor
  •  
    21.3.2011 18:39

    Je to národ důchodců,nesleduje televizní ukazky po tsunami,vždyt tam nejsou vůbec mladí. A BA CO VÍC KAMARÁD SI OTEVŘEL OBCHOD S JAPONSKÝM JÍDLEM,MŮŽE TO ZAVŘÍT OZÁŘENÉ NIKDO NECHCE.Dál chci vidět lidi jak kupují auta z japonské oceli,všechno to bude v očích lídí zařit a zářit.Jsou vyřízení
    prorok
Aktuální komentáře
22.5.2018
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba