Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Janáček (ČNB) vidí dostatek argumentů pro zvýšení sazeb, Řežábek při potvrzení hrozeb pro inflaci

Janáček (ČNB) vidí dostatek argumentů pro zvýšení sazeb, Řežábek při potvrzení hrozeb pro inflaci

06.04.2011 14:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Nejméně dva hlasy z bankovní rady České národní banky se vyslovují pro zvýšení sazeb ČNB na příštím měnové jednání v květnu. Kamil Janáček dle svých slov vidí dostatek faktorů proto, aby na měnovém jednání hlasoval pro vyšší sazby. Řežábek jej považuje za reálné, pokud se potvrdí hrozby na proinflační straně. Opakovaně pro zvýšení sazeb hlasuje také Eva Zamrazilová.

„Vidím dostatek argumentů proto, abych na květnovém měnovém jednání neváhal hlasovat pro zvýšení,“ uvedl Janáček v Parlamentu ČR dle Bloomberg. Janáček dále uvedl, že podle jeho názoru zvýšení sazeb centrální bankou o 25 bazických bodů nebude mít výrazný dopad na tržní úrokové sazby. „Krok zvýšení sazeb ze strany ČNB by měl signalizovat konec recese,“ uvedl také Janáček po jednání rozpočtového výboru Sněmovny. Janáček hlasoval pro zvýšení sazeb již v únoru, na březnovém měnovém jednání chyběl a ČNB na něm rozhodla pro ponechání sazeb poměrem 5:1, když pro zvýšení hlasovala, v tomto směru hlasující opakovaně, Eva Zamrazilová.
 
Tábor jestřábů, přiklánějící se ke zvýšení sazeb, podporuje také další člen bankovní rady Pavel Řežábek. Ten v rozhovoru s Reuters, zveřejněném na webu ČNB, uvedl, že zvýšení sazeb v květnu může být reálné, jestliže se potvrdí hrozby na proinflační straně. Dodal, že nemá obavy z inflačních tlaků vyvolaných domácí poptávkou, ale naopak vidí problém v záporných reálných úrokových sazbách a "abnormálně nízkých" nominálních sazbách.

Prognóza ČNB předpokládá, že se sazby nezvýší před koncem roku. Hlavní refinanční sazbu 2T repo drží ČNB na historickém minimu 0,75 procenta od loňského května. Řežábek v rozhovoru uvedl, že očekává zvýšení sazeb dříve, než co vyvozuje aktuální prognóza centrální banky. „V každém případě dříve, než na konci roku,“ míní Řežábek s tím, že otázkou je podle něj, jestli to bude už na jaře, nebo nejdéle na podzim. Ohledně svého vlastního hlasování na příštím měnovém jednání ale vyjádření odmítl. Ve hře podle něj stále jsou faktory, jako Portugalsko a Libye (dluhová krize a ropa a politická nestabilita).

Řežábek v rozhovoru publikovaném na stránkách ČNB dále uvedl, že poptávkovou inflaci může vyvolat spíše důvěra obyvatel než výše mezd. "Jakmile lidé začnou mít větší jistotu, co se týče zaměstnání... pak to může být v relativně strašně krátkém časovém horizontu, kdy se to může vybudit," řekl.

Guvernér České národní banky Miroslav Singer v jeho poslední prezentaci uvedl, rizika prognózy centrální banky jsou výrazná v obou směrech, avšak že celkově je považuje za vyvážená.

Zítra bude rozhodovat o nastavení úrokových sazeb Evropská centrální banka. Trhem je konsensuálně očekáváno jejich zvýšení o 25 bazických bodů na 1,25 procenta ze současné minimální úrovně jednoho procenta. Naopak ponechání sazeb na úrovni historického minima 0,50 procenta je očekáváno v případě britské centrální banky  Bank of England. Rozhodnutí padnou ve čtvrtek ve 13:00 u BoE a ve 13:45 u ECB.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - HDP, q/q