Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Náhlé zpomalení Číny může, podle S&P, srazit komodity i o 75 %. Kam až mohou jednotlivé z nich spadnout?

Náhlé zpomalení Číny může, podle S&P, srazit komodity i o 75 %. Kam až mohou jednotlivé z nich spadnout?

03.06.2011 18:02

Stejnou rychlostí jakou hlad čínské ekonomiky tlačil ceny komodit v posledních letech vzhůru, může největší spotřebitel železné rudy, uhlí i drahých kovů tržní ceny také srazit ze současných výšin. Upozornila na to v souvislosti s možným „nenadálým“ zpomalením ekonomického růstu Číny zpráva ratingové agentury Standard & Poor’s. Analytici navíc v rámci svého pesimistického scénáře vypočetli možná dna pro ceny jednotlivých komodit. S&P sice dodala, že základní scénář budoucího vývoj s prasknutím komoditní bubliny nepočítá, ale riziko tohoto vývoje prý přesto vyloučit nelze.

Neočekávané změny v politice čínské vlády nebo problémy bankovního sektoru mohou podle včerejší zprávy S&P vyústit ve zpomalení druhé největší ekonomiky světa. „S ohledem na to do jaké míry Čína podporuje ceny komodit, se propadu obávat musíme,“ uvedl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg k těmto rizikům Scott Sprinzen, analytik S&P .

Čínská vláda se již delší dobu potýká s inflací, která se vznáší vysoko nad 4% inflačním cílem centrální banky a v květnu dosáhla 5,3 procenta. Centrální banka země od loňského podzimu ve snaze o zpomalení prudkého růstu úvěrů zvýšila sedmkrát povinné minimální rezervy komerčních bank a čtyřikrát i základní úrokové sazby. Analytici přitom čekají, že snahy o ochlazení druhé největší ekonomiky světa ještě rozhodně u konce nejsou. „Úsilí vlády Číny o zpomalení ekonomického růstu na komodity již doléhají. Zatím to však byla velmi skromná korekce,“ soudí Sprinzen.

Jak hluboký může propad cen komodit být? V případě náhlého zpomalení čínské ekonomiky mohou ceny hliníku spadnout ze současných 1,2 dolaru za libru až na 65-70 centů (tedy asi 1 433 – 1 543 USD za tunu). Ještě významnější by mohl případný propad být u ceny mědi – z dnešních 4,1 dolaru za libru na 1,50 až 1,75 dolaru za libru.

„Když zvažujeme potenciál k propadu u kovů, obecně předpokládáme, že dno pro ocenění lze vyčíst z globální křivky produkčních nákladů,“ vysvětluje metodiku vedoucí ke konkrétním číslům Sprinzen. “Konkrétně předpokládáme, že není pravděpodobné, aby ceny pro delší dobu spadly pod úrovně, při nichž 10 až 20 procent světové produkce nebude vytvářet pozitivní provozní cash flow (bez investic).“

Náhlé zpomalení čínské ekonomice hrozí i podle známého hedge fund manažera Jima Chanose. Čínské banky, podle odhadu tohoto dlouhodobého kritika čínské ekonomické situace, zřejmě doplatí na shora přikázané extenzivní úvěrování a čeká je nejspíš další nutnost rekapitalizace, která oslabí ekonomiku jako celek.

V případě vyplnění tohoto medvědího scénáře očekává S&P , že Čína stáhne dolů také cenu železné rudy, a to na z dnešních 170 dolarů za tunu na 85 až 95 dolarů. V případě oceli rolované zatepla je pak podle pesimistické prognózy S&P dno na 475 až 525 dolarech za tunu, oproti současným tržním úrovním okolo 750 dolarů za tunu. Dno pro cenu tuny zaoceánského koksovatelného je potom podle S&P někde mezi 100 a 120 dolary, zatímco současné tržní úrovně jsou asi 180 dolarů za tunu uhlí.

Základní scénář Standard & Poor’s ale s „nenadálým“ zpomalením ekonomického růstu Číny nepočítá a mluví pouze o „mírném zpomalení, jelikož soukromá spotřeba zůstane silná“. Podobně vyznívají také číselné odhady analytiků vzešlých z průzkumu agentury Bloomberg. Medián jedenácti fundovaných odhadů počítá s oslabením čínského ekonomického růstu v letošním roce na 9,5 procenta meziročně z loňských 10,3 procenta. „Současná situace (na trhu komodit) není bublinou, a tak nepraskne, ale určité riziko tu stále je,“ shrnuje situaci Scott Sprinzen ve snaze připravit klienty i na alternativy negativního vývoje.

Komodity mohou „lehce“ spadnout o 25 až 40 procent v následujících 12 měsících, řekl agentuře Bloomberg David Stroud, manažer hedge fondu TS Capital. Trhy podle něho „začínají vypadat velmi podobně tomu, jak vypadaly v roce 2008,“ odkdy došlo k 43% propadu GSCI – indexu S&P sdružujícího 24 hlavních komodit. Investoři by se proto podle něho měli připravit na „enormní příležitost“ a na možném propadu vydělat.

(Zdroj: Standard & Poor’s, Bloomberg, CNBC, Financial Times)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - HDP, q/q