Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roubini: Zklamání v druhé polovině letošního roku, perfektní bouře v roce 2013

Roubini: Zklamání v druhé polovině letošního roku, perfektní bouře v roce 2013

08.07.2011 18:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Růst zůstane po určitou dobu anemický a akciové trhy budou mít negativní postoj k riziku. Pro CNBC to uvedl Nouriel Roubini. Příští rok pak bude patrný silný negativní vliv fiskální politiky, protože výdaje bude snižovat jak federální vláda, tak vlády jednotlivých států. Fiskální úspory ekonom oceňuje, ale ne v krátkém období. Namísto toho by se vláda měla důvěryhodně zavázat ke střednědobému snížení deficitů omezenými výdaji a vyššími daněmi.

Druhá polovina tohoto roku bude podle Roubiniho lepší než první. To z toho důvodu, že první pololetí bylo velmi špatné, protože ekonomika procházela „růstovou recesí“. Ekonom ale nesdílí názor optimistů, kteří se domnívají, že ve druhém pololetí dosáhne růst 3,5 % až 4 %. Očekávat se dá spíše růst mírně převyšující 2 %. To znamená, že bude stále pod potenciálem, nezaměstnanost bude nadále vysoká, trh s bydlením již nyní prochází druhým poklesem. K tomu se přidá utahování fiskální politiky a nedá se čekat, že by v brzké době přišlo QE3. Trhy však podle ekonoma očekávají silné oživení ve druhé polovině roku, proto budou zklamány.

Roubini nevidí optimisticky ani další vývoj v korporátním sektoru. Ten doposud dosahoval vysoké ziskovosti. Pomalý růst ekonomiky se ale nakonec projeví ve výnosech společností a k tomu se přidají rostoucí ceny vstupů, které firmy kvůli slabé poptávce nebudou schopny promítnout do prodejních cen. Ekonom tak očekává pokles marží, které se doposud držely na mimořádně vysoké úrovni.

„Moje predikce perfektní bouře není pro tento ani příští rok, přijde v roce 2013, protože řešení problémů nelze donekonečna oddalovat. V USA přijdou problémy po volbách, Čína se přehřívá a nakonec tam dojde k tvrdému přistání. V Evropě dojde k tomu, že Řecko a Irsko budou restrukturalizovat svůj dluh,“ prezentoval ekonom svůj střednědobý výhled. Jeho pohled se zakládá na tom, že „každá ekonomika odkládá řešení problému, začínáme se soukromým dluhem, pak přijde dluh veřejný, superveřejný a nakonec v roce 2013 narazíme“. Problém Číny spočívá v tom, že investice dosahují vysokého podílu na HDP, což vede k nadbytečné kapacitě a problémům bankovního sektoru. Její zpomalení na 5 % by znamenalo nižší ceny komodit a menší evropské exporty do Číny.

(Zdroj: CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data